Zastosowanie hydroksyapatytu wapnia w medycynie estetycznej
Od wieków zarówno mężczyźni jak i kobiety poszukiwali metod zapewniających młody wygląd. Jakkolwiek postrzeganie piękna jest bardzo zróżnicowane etnicznie, kulturowo oraz socjoekonomicznie, to chęć „zatrzymania czasu” stanowi wspólny mianownik. Oczywistym jest, że w miarę upływu czasu, szczególnie na twarzy, pojawiają się symptomy starzenia się skóry w postaci spadku jej jędrności, zmarszczek, pogłębienia bruzd nosowo-wargowych, opadania kącików ust czy zaniku czerwieni wargowej. W zależności od stopnia zaawansowania procesu medycyna estetyczna oferuje zarówno techniki chirurgiczne jak i niechirurgiczne korygujące poszczególne defekty. Niezwykle ekspansywny rozwój tej gałęzi medycyny zaowocował pojawieniem się na rynku szerokiej gamy wypełniaczy, zarówno biologicznych jak i syntetycznych. Na podstawie szeregu badań naukowych za najbezpieczniejsze uznano hydroksyapatyt wapnia i kwas hialuronowy.
Radiesse jest biodegradowalnym wypełniaczem, w którym substancją aktywną jest hydroksyapatyt wapnia zawieszony w specjalnej matrycy żelowej. Unikatowy charakter preparatu wynika ze zdolności pobudzania fibroblastów do produkcji kolagenu, co daje długotrwały i naturalny efekt wypełnienia zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Podstawowym wskazaniem, jest redukcja bruzd nosowo-wargowych oraz wypełnienie środkowej części twarzy dotkniętej procesem lipoatrofii (zaniku tkanki tłuszczowej). Preparat powinien być podany podskórnie przy pomocy techniki liniowej i wachlarzowej krzyżowych nakłuć wykonanych igłą lub kaniulą. Ilość wstrzykiwanego preparatu dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta i wynika z głębokości wypełnianego ubytku tkanki.
Korekta bruzd nosowo-wargowych jest jednym z najczęstszych zabiegów w medycynie estetycznej. Z uwagi na dużą lepkość i elastyczność preparat Radiesse, wydaje się być idealny dla modelowania tej okolicy. W zależności od głębokości bruzd może być podawany techniką liniową lub wachlarzową, igłą bądź kaniulą, a sugerowana ilość produktu to 0.5-1.5ml na stronę.
Skuteczność preparatu Radiesse została również doceniona w następujących wskazaniach:
- uniesienie brwi,
- wypełnienie okolicy skroni,
- wypełnienie w obszarze jarzmowym,
- korekcja płatków ucha,
- redukcja fałdów marionetki,
- modelowanie konturu dolnej szczęki,
- korekcja grzbietu nosa,
- wypełnienie zapadniętego zagłębienia podbródka,
- biorewitalizacja grzbietów rąk.
Badania kliniczne, histologiczne oraz w mikroskopie elektronowym po iniekcjach hydroksyapatytu wapnia, dowiodły jego bardzo dobrej tolerancji. Brak właściwości toksycznych, mutagennych oraz alergizujących świadczą o bezpieczeństwie jego stosowania.
Nasuwa się pytanie czy rezultaty po zastosowaniu preparatu Radiesse będą subtelne czy spektakularne. Jest to uzależnione od wielu czynników: kondycji skóry, budowy anatomicznej okolicy którą chcemy poddać korekcji, objętości podanego preparatu oraz oczekiwań pacjenta.
Przeciwwskazania do zastosowania wypełniacza Radiesse stanowią: ostre lub przewlekłe choroby infekcyjne skóry, obecność blizn przyrosłych, choroby układowe tkanki łącznej, zaburzenia krzepnięcia krwi oraz wypełniacze trwałe np. silikon jak również nierealistyczne oczekiwania pacjenta.
Radiesse może być stosowany z kwasem hialuronowym, toksyną botulinową, laserem frakcyjnym, pilingami chemicznymi oraz zabiegami radiofrekwencji. Protokół zabiegowy jest zawsze dobierany indywidualnie do każdego pacjenta, zgodnie z jego potrzebami i realnymi możliwościami. Czas utrzymywania się efektów po podaniu preparatu jest uzależniony od wielu czynników, m.in. wieku pacjenta, tempa metabolizmu czy relatywnej dynamiki obszaru w który wypełniacz został podany. Większość publikacji szacuje go na minimum 12 miesięcy. Niezwykle istotnym jest fakt, że preparat nie jest wyczuwalny w skórze, nie przemieszcza się, a uzyskane i doceniane przez pacjentów efekty to bardzo naturalna, świeża i wypoczęta twarz.
Polecane gabinety
1. Dr Elżbieta Zdanowska Bałtyckie Centrum Chirurgii Plastycznej sp. z o.o. AQARIUS, ul. Fredry 15 A Kołobrzeg, www.aquariusbeauty.com
2. SANDRA SPA w Pogorzelicy, ul. Wojska Polskiego 3 Pogorzelica, www.regeneratio.com.pl
3. dr Małgorzata Lewicka-Kisiel, ul. Kotarbińskiego 7/1, Słupsk, Tel. 505 905 196, www.botulinum.pl
4. Dr Ewa Madej-Kłos „Estetic - Derm” - Gabinet Dermatologii Estetycznej, ul. Kupiecka 5a/22 Kołobrzeg, www.dermatologia-estetyczna.eu
5. Dr Paweł Wnuk, Salon „IRENA”, ul. Kotarbińskiego 10, Słupsk tel. 59/84 43 406, www.salonirena.pl