Future is now

Bifam i inteligentne domy

Rosnące tempo życia w połączeniu z rozwojem technologicznym pociągają za sobą chęć do większej optymalizacji czasowej, finansowej i użytkowej. Już teraz przy pomocy jednego sterownika możemy obsłużyć zarówno alarm, klimatyzację, ogrzewanie, podlewanie ogrodu, sterowanie oświetleniem czy roletami, monitoring oraz fotowoltaikę. A to dopiero początek. Trójmiejska firma Bifam oferuje systemy inteligentnych budynków oraz automatykę przemysłową, ograniczając koszty użytkowania nieruchomości i zapewniając kompleksową wygodę. Od wykonania projektu, przez montaż elektryczny instalacji, uruchomienie systemu, aż po serwis.

Sztuczna inteligencja sukcesywnie obejmuje coraz większe obszary naszego życia, wspierając je nowymi technologiami i automatyzacją. Przyzwyczailiśmy się do jej obecności i doceniamy udogodnienia, które ze sobą niesie, także w obszarze naszego najbliższego otoczenia. Już kilkanaście lat temu można było za pomocą aplikacji w telefonie coś włączyć lub wyłączyć w mieszkaniu z dowolnej lokalizacji na świecie. Tymczasem dzisiaj inteligentny dom to dużo więcej.

Automatyzacja

Aktualnie nie tyle chodzi o zdalne sterowanie, choć to nadal wygodna opcja, co o automatyzację pewnych procesów na podstawie zebranych danych o naszych preferencjach i niejako wyprzedzając potrzeby. Co istotne - w każdej jednak chwili możemy nad inteligentnym domem przejąć kontrolę.

- Cała automatyka budynkowa musi zostać tak zaprojektowana, a w dalszej części zaprogramowana, aby pewne czynności wykonywały się automatycznie. Całym „mózgiem” jest sterownik, do którego podłączamy konkretne moduły. To one są odpowiedzialne za włączanie/wyłączanie oraz komunikację z urządzeniami wykonawczymi. I to dzięki nim możemy tworzyć automatyzację procesów w domu – tłumaczy Adam Mielnik, współwłaściciel Bifam. - Na przykład, gdy zapada zmrok, oświetlenie włącza się, kiedy tylko chodzimy do danego pomieszczenia. Gdy natomiast wstaniemy w nocy, automatycznie powinno się zapalić światło ze zmniejszoną mocą, żeby nas nie rozbudzać.

Szeroka funkcjonalność

Funkcje inteligentnego domu można podzielić na: użytkowe, związane z bezpieczeństwem oraz na wszelkie dodatkowe udogodnienia. Do pierwszych z nich należy np. sterowanie zacienianiem, oświetleniem, nawadnianiem ogrodu, ogrzewaniem, klimatyzacją, dostępem do domu, audio itp. czyli wszystko to, co sprawia, że mieszka nam się wygodnie. Za kwestię bezpieczeństwa odpowiadają takie systemy jak na przykład alarm, monitoring, zabezpieczenie przed zalaniem, czadem, pożarem. To kluczowe obszary bezpośrednio związane z życiem naszym i naszych bliskich. Do tego wszystkiego dochodzą wszelkie nowinki technologiczne czy gadżety, a tu ogranicza nas wyobraźnia.

Wygoda

Inteligentny dom to także rozwiązanie dla tych, którym zdarza się zapomnieć coś wyłączyć, typu woda czy ogrzewanie, zwłaszcza przed dłuższym wyjazdem. W zabieganej rzeczywistości takie zdalne wsparcie może być nieocenione. Co więcej, główna zaleta tego rozwiązania to łączenie różnych niezależnych systemów w jeden centralny. Otaczamy się systemami ogrzewania, rekuperacji, klimatyzacji, rolet zewnętrznych itp., a wszystko to ma istotny wpływ na klimat w naszych domach.

- Aktualnie większość producentów daje możliwość sterowania tymi systemami z poziomu aplikacji, ale w takiej sytuacji mamy dla całego domu około 20 różnych programów. Dodatkowo te systemy nie wiedzą o swoim istnieniu i mogą się zakłócać. Naszym zadaniem jest taka ich integracja, aby użytkownik nie musiał używać tych aplikacji, a w konieczności tylko jednej, nadrzędnej – podsumowuje Filip Miłkowski, współwłaściciel Bifam. - Nasi klienci cenią sobie możliwość zautomatyzowania pewnych czynności codziennych takich jak delikatna pobudka, podczas której w pierwszej fazie odsłaniane są zasłony lub rolety w domu, a następnie włącza się w głośnikach ulubiona playlista. Wychodząc, wystarczy, że nacisną jeden przycisk i światła w całym domu się wyłączają, alarm się uzbraja, a w przypadku pozostawionych otwartych okien system sam je zamknie lub spyta się czy zostawiają je otwarte z premedytacją.

Oszczędność, ekologia, optymalizacja

Poza komfortem użytkowania oraz bezpieczeństwem, równie ważne są korzyści finansowe. Inteligentny dom to oszczędności związane z ergonomicznym sterowaniem ogrzewaniem, przepływem energii elektrycznej przy zastosowaniu fotowoltaiki i banków energii, a, co za tym idzie, zmniejszenie naszego śladu węglowego.

- Dużo naszych klientów decyduje się na rozwiązania tego typu ze względu na energooszczędność jaką daje inteligentny dom, chociażby poprzez monitorowanie zużycia energii, wody. Dzięki integracji z fotowoltaiką użytkownik ma ciągły podgląd na to, ile wyprodukował w danym momencie energii i może ją przeznaczyć np. na ładowanie auta. Ładowarki samochodowe również integrują się z systemem – wylicza Adam Mielnik.

Przedział cenowy rozwiązań proponowanych przez firmę Bifam jest różny. Koszt podstawowy zaczyna się od kilku tysięcy, a rośnie wraz z rozwojem funkcjonalności. Z drugiej strony wraz z popularyzacją tego typu rozwiązań, stają się one dostępne cenowo praktycznie dla każdego. Warto podkreślić, że nie tylko młode osoby decydują się na inteligentny dom - coraz więcej seniorów również idzie w tym kierunku i nie mają żadnego problemu z jego obsługą.

Bifam

Firma Bifam powstała z pasji i zamiłowania do nowoczesnych technologii. Stworzyli ją dwaj absolwenci Politechniki Gdańskiej, którzy pierwsze sukcesy odnosili w firmach zajmujących się automatyką przemysłową. Swoje wieloletnie doświadczenie przy pracy nad skomplikowanymi projektami dla najbardziej wymagających klientów z całego świata postanowili wykorzystać przy tworzeniu inteligentnych budynków. W ten sposób wykorzystują zdobytą wiedzą, aby tworzyć bezpieczne i komfortowe domy.

- Dostosowujemy się do potrzeb i budżetu klienta. Od projektu po realizację oraz na późniejszych etapach, przeglądy, serwis gwarancyjny. Klient sam wybiera czy nasza ekipa elektryków robi instalację czy też ekipa klienta. Montaż rozdzielni elektrycznej, biały montaż elementów systemu oraz uruchomienie zawsze jest po naszej stronie – opowiada Filip Miłkowski.

Własny showroom i kompleksowe wsparcie

Warto odwiedzić showroom Bifam znajdujący się na ul. Wojskiego 28 w Gdańsku, by uczestniczyć w interaktywnej prezentacji. Lokal jest zrealizowany w oparciu o system inteligentnego domu wraz z systemami zacieniania. Jak wspominają właściciele, ta forma spotkania pomaga szybciej uściślić wymagania klienta i otwiera mu oczy na możliwości produktów. Podczas wizyty może on sprawdzić wszystkie funkcje, które mógłby mieć u siebie. Może zobaczyć jak wyglądają włączniki, różnego rodzaju czujniki, wybrać ich kolorystykę, dopasować do własnego projektu wnętrza. Uświadamia to mu, co może tak naprawdę zyskać. Zobaczenie systemu na żywo przed zakupem jest bardzo ważne.

Bifam dodatkowo wspiera klientów przy wyborach poszczególnych urządzeń kompatybilnych z systemem automatyki budynkowej. A ponadto mogą oni tutaj zakupić elektryczne (i nie tylko) dekoracje okienne, które są kompatybilne z inteligentnym domem. Firma wykonuje również na zamówienie dekoracje okienne wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Rynek inteligentnych domów nie pozwala na stanie w miejscu. Zgodnie z tym trendem Bifam cały czas się rozwija i poszerza gamę swoich produktów tak, by zapewniać swoim klientom najnowocześniejsze rozwiązania w duchu optymalizacji finansowej oraz komfortu użytkowania.

Gdańsk, ul. Wojska Polskiego 28

biuro@bifam.pl

bifam.pl