Do tanga trzeba dwojga: Ciebie i doświadczonego dietetyka
Od czego zacząć przygotowania do ciąży?
Do tanga trzeba dwojga: Ciebie i doświadczonego dietetyka
Od czego zacząć przygotowania do ciąży?
Ciąża to wyjątkowy stan, w którym dbamy nie tylko o siebie, ale i o przyszłego bobasa. Dlaczego warto przygotować się wcześniej? Zdrowy i silny organizm to większa szansa na poczęcie zdrowego dziecka. Ma to pozytywny wpływ na programowanie płodowe, wspiera pracę układu hormonalnego i zmniejsza stres podczas ciąży, a maluszek rodzi się bez alergii i napięć. O odpowiedniej diecie, suplementacji, badaniach i codziennych nawykach opowiada Anna Gromyko – dietetyk kliniczny specjalizujący się w przygotowaniu do ciąży.
Nie od dziś wiadomo, że oprócz czynników zdrowotnych istotny wpływ na szczęśliwą i spokojną ciążę ma styl życia, a w większości przypadków... jego zmiana. Niewystarczająca ilość snu, nadmiar stresu, niewyregulowana praca tarczycy czy nadmiar toksyn to elementy do wyregulowania przed planowaną ciążą. Odpowiednie praktyki związane z żywieniem, kontrola masy ciała, uzupełnienie minerałów i witamin poprzez prawidłowo dobraną suplementację warunkują cudowną ciążę i narodziny zdrowego niemowlaka oraz wpływają na stan emocjonalny przyszłej mamy.
- Przygotowania do poczęcia najlepiej realizować stopniowo, dzięki czemu życie przyszłych rodziców nie wywróci się do góry nogami - mówi Anna Gromyko, dietetyk kliniczny. - Decyzja o macierzyństwie powinna być przemyślana, a przygotowania do zajścia w ciążę najlepiej zaplanować już na kilka miesięcy przed poczęciem. Warto też by przyszła mama ze szczególną uważnością przyjrzała się swojemu zdrowiu. W ciąży nie wolno przyjmować wielu leków, dlatego wszystkie procesy zapalne czy choroby przewlekłe w fazie aktywnej należy zawczasu wyciszyć - dodaje.
Zdrowa dieta a suplementy
Aktualnie aby zachować dobre zdrowie nie wystarczy tylko jeść dużo owoców i warzyw, które nie są tak odżywcze jak kiedyś. Potrzebna jest poprzedzona badaniami indywidualnie dobrana suplementacja, która uzupełni braki w organizmie.
- Idealnego zestawu suplementów, niestety nie ma – jedna pacjentka może potrzebować więcej witaminy D3, a kolejna witaminy B9. Nie warto więc suplementować się „w ciemno” i na własną rękę, ponieważ można zrobić sobie większą krzywdę niż nie biorąc nic. Przykładem jest przyjmowanie zbyt dużych dawek witaminy D3 przez cały rok - latem należy zmniejszyć dawkę lub zupełnie wykluczyć przyjmowanie tej witaminy. Jej nadmiar sprawia, że w organizmie odkłada się wapń, a narażając się na ekspozycję na słońce możemy nabawić się trwałych przebarwień i plam na skórze - podkreśla Anna Gromyko.
Więc jakie badania ogólne warto wykonać przed ciążą? Istnieje siedem podstawowych badań: badanie ogólne moczu; morfologia krwi; glukoza na czczo; wartości hormonów tarczycy; poziom witaminy D3; wartości ferrytyny oraz żelaza.
Mam wyniki badań, co dalej?
Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na płodność jest dieta przyszłych rodziców. Niezbędnym aspektem będzie wizyta u dietetyka i odpowiednia edukacja żywieniowa.
- Zacznij od małych kroków, aby zmiana nawyków żywieniowych zadziała się naturalnie, a obiecuję, że tym razem wytrwasz w swoich postanowieniach. Ważne, aby podejść do tematu z głową i konsekwentnie dostarczać sobie produkty, które ci służą. Założę się, że kojarzysz tą szybko wybełkotaną formułkę po każdej reklamie suplementów: „suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety”? W tym jednym zdaniu zawiera się kwintesencja tego, co chcę ci przekazać. Tylko przy kompleksowym podejściu do swojego organizmu osiągniesz efekt, którego pragniesz - podsumowuje Anna Gromyko.