Pierwszy uśmiech

Stomatologia dziecięca w AS Dent

Lek. dent. Anita Suska, właścicielka kliniki  AS dent w Sopocie

Gdy pojawiają się pierwsze zęby u naszych pociech, często nie wiemy jak z nimi postępować. Czy od razu musimy iść do dentysty, jaką higienę wprowadzić, kiedy wybrać się do ortodonty? Na temat tego, jak zadbać o zęby od najmłodszych lat, rozmawiamy z dr Anitą Suską, właścicielką kliniki AS Dent.

Młodzi rodzice często nie wiedzą, kiedy powinni wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty. W jakim wieku najlepiej to zrobić?

Na pierwszą wizytę do lekarza dentysty zapraszamy wszystkich rodziców z dziećmi w wieku około 2 lat. Wcześniejsze wizyty zwykle związane są z niepokojącymi symptomami przy wyrzynaniu się zębów mlecznych oraz po urazach. Pełne uzębienie mleczne jest już u 2,5 letniego dziecka, wówczas wizyta u dentysty jest jak najbardziej wskazana. Dziecko na pierwszej wizycie u lekarza dentysty lub u higienistki zapoznaje się z gabinetem, personelem i ze sprzętem dentystycznym, w ten sposób dziecko zachęca do współpracy. Lekarz oceni również, czy prawidłowa jest pozycja zębów i wzajemna relacja szczęki względem żuchwy, czy prawidłowy jest tor oddychania, położenie języka podczas przełykania. W razie stwierdzenia nieprawidłowości zaleci ćwiczenia profilaktyczne eliminujące nawyki prowadzące do rozwoju wad zgryzu.

Jak rodzice powinni dbać na co dzień o te pierwsze zęby dziecka?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dzieci już od pierwszych dni życia przyzwyczajamy do zabiegów higieny. Najpierw jest to gazik z solą fizjologiczną, następnie szczoteczka dla najmłodszych bez pasty, a około 2. roku życia z minimalną ilością pasty specjalnie rekomendowanej dla pociech. Dzieci przy okazji zabiegów higieny powinny pochwalić się swoimi ząbkami, otwierać szeroko buzię. Rodzice uświadamiają im wtedy jak ważne są zdrowe ząbki.

Jeśli jednak zauważymy próchnicę u dziecka, to co powinniśmy zrobić?

Gdy profilaktyka nie jest wdrożona na czas i mamy już próchnicowe zmiany w uzębieniu musimy wdrożyć leczenie. Leczenie zębów mlecznych jest konieczne by utrzymać je w dobrej kondycji do czasu wymiany uzębienia. Powikłaniem nieleczonych zębów mlecznych to: ból, stany zapalne dziąseł, ropnie około zębowe, następstwem nieprawidłowe żucie, zahamowanie rozwoju szczęki, a w konsekwencji utrudnione wyrzynanie zębów stałych i wady zgryzu.

Jeśli chodzi o wady zgryzu, to kiedy należy zgłosić się do ortodonty?

Rodzice, którzy zaobserwują u swojego dziecka w wieku 3-6 lat: oddychanie przez usta zamiast przez nos, wychylenie lub cofnięcie górnych przednich zębów, cofnięcie lub wysunięcie żuchwy, stłoczenie (nachodzenie) zębów przednich lub szpary między zębami, wadę wymowy, mogą bezpośrednio zgłosić się do lekarza ortodonty. Wstępne leczenie, szczególnie u dzieci, polega na eliminacji złych nawyków, ćwiczeń językowych i oddechowych, treningu mięśni twarzy - szczególnie mięśni okrężnych ust. Stosujemy też wówczas aparaty przedortodontyczne: płytki przedsionkowe i trainery.

Jeśli to nie wystarcza i musimy założyć aparat na stałe, to ile trwa leczenie i od kiedy można je zacząć?

Leczenie niewielkiej wady ortodontycznej trwa około jednego roku. Wady wymagające przebudowy kości trwają dłużej, nawet kilka lat. Aparat ortodontyczny stały lub czynnościowy możemy dziś stosować w każdym wieku. Dla zdrowia jamy ustnej, przewodu pokarmowego, stawów skroniowo-żuchwowych, prawidłowej postawy i wymowy, urody, zdecydowanie najlepiej jest jak najwcześniej zdiagnozować wadę zgryzu i wdrożyć leczenie ortodontyczne. Wyleczenie wady zgryzu w wieku młodzieńczym przekłada się na zdrowie dorosłego człowieka.

Czy nieleczona wada zgryzu może powodować problemy zdrowotne?

Wady zgryzu są przyczyną wielu problemów zdrowotnych. Problemy z żuciem przekładają się na zdrowie przewodu pokarmowego. Zwężenie szczękowe i otwarty zgryz upośledzają natomiast oddychanie. Oddychanie przez usta wysusza błonę śluzową i jest przyczyną przewlekłych zmian zapalnych w jamie ustnej. Ponadto przechylona płaszczyzna zgryzu powoduje wadę postawy, bóle kręgosłupa, zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym i migreny.