Na rynku medycznym coraz częściej w ramach medycyny integracyjnej, regeneracyjnej i anti-aging pojawiają się nowe terapie wykorzystujące składniki własnej krwi pacjenta. Metody te są w swojej istocie godne szczególnej uwagi, ze względu na spersonalizowane autoterapie – bazujące na obecności niepowtarzalnych białek wytwarzanych przez nasz organizm. Po podaniu odpowiednio przetworzonych składników krwi dochodzi do lokalnego nagromadzenia czynników przeciwzapalnych i regeneracyjnych, które w naturalny sposób sprzyjają gojeniu tkanek i ich odnowie. Z dobrodziejstw tej terapii zaczęła również czerpać medycyna bólu, która nieustannie rozszerza swój wachlarz metod leczenia (farmakologia, kriolezja, termolezja czy akupunktura) o zabiegi z medycyny regeneracyjnej.

Wśród stosowanych w REMEDIOS metod można wymienić choćby osocze bogatopłytkowe (ang. PRP) – gdzie podczas procesu wirowania i separacji uzyskujemy krwinki płytkowe, bogate w wiele czynników wzrostu i cytokin. Płytki podaje się do miejsc urazu, np. uszkodzonych ścięgien, w których tworzą strup tkankowy i znacznie przyspieszają gojenie.

Specjaliści sopockiej kliniki wykorzystują również autologiczne surowice. Pod wpływem specyficznych podłoży takich jak np. złoto czy inne biostymulatory, pobrane od pacjenta białe krwinki zaczynają produkować czynniki wzrostu i cytokiny przeciwzapalne w niespotykanych normalnie w osoczu ilościach. W zależności od specyfiki podłoża powstają różne białka o różnym działaniu biologicznym, które podaje się w bardzo wielu różnych wskazaniach m.in. w ucisku korzeni nerwowych przez dysk, czyli w szeroko pojętych bólach kręgosłupa, urazach sportowych, czy zmianach zwyrodnieniowych.

Inną, nie mniej skuteczną terapią jest tzw. SVF – Stromal Vascular Fraction. Po pobraniu tkanki tłuszczowej od pacjenta i specjalnym przygotowaniu, uzyskuje się komórki macierzyste i czynniki wzrostu oraz inne komórki regeneracyjne. Tak skonstruowaną mieszaninę z powodzeniem można stosować w zmianach zwyrodnieniowych stawów i tkanek, niegojących się złamaniach, jak i w medycynie estetycznej.

Należy również wspomnieć o kolagenach i toksynie botulinowej. Te pierwsze działają przeciwzapalnie i mogą być podawane w wielu zespołach bólowych, m.in. kręgosłupa, ścięgien, więzadeł, mięśni czy w terapii blizn. Natomiast działanie tej drugiej polega na zatrzymaniu przewodzenia impulsu z nerwów do mięśni i tym samym na długotrwałym rozluźnianiu mięśni oraz na działaniu przeciwbólowym na poziomie komórek rdzenia kręgowego. Można ją skutecznie stosować w wielu stanach przebiegających z nadmiernym napięciem mięśni i bólem np. w spastyczności po udarze, dystonii i zespole mięśnia gruszkowatego. Jest uznana i stosowana również w leczeniu przewlekłej migreny.

Wszystkie te terapie można znaleźć już w jednym miejscu, czyli w Sopockim Centrum Leczenia Bólu i Rehabilitacji REMEDIOS.

Aleja Niepodległości 754 , 81-868 Sopot

Rejestracja telefoniczna: 665-664-477

e-mail: kontakt@remedios.clinic

remedios.clinic