Kiedy chcemy schudnąć zazwyczaj udajemy się do lekarza zajmującego się leczeniem dietetycznym.Czy każda dieta jest dobra? Kiedy warto udać się do lekarza? Jak chronić się przed otyłością? I przedewszystkim jak sobie nie zaszkodzić? Między innymi na te pytania odpowiada dr n. med. Marta Stankiewicz, lekarz zajmujący się żywieniem klinicznym oraz adiunkt w Katedrze Żywienie Klinicznego Gdańskiego uniwersytetu Medycznego, członek Zespołu Chirurgicznego Leczenia Otyłości oraz członek Zespołu ds. Terapii Żywieniowej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, która współtworzy zespół specjalistów prężnie działających w Gdańskiej Klinice Medissima.

Jak odczarować mit lekarza zajmującego się leczeniem dietetycznym, jako tego, do którego się udajemy tylko po to, żeby się odchudzić?

Leczenie za pomocą diety to nie tylko odchudzanie pacjenta, ale również pomoc w różnego rodzaju zaburzeniach gastrycznych, nietolerancjach i alergiach pokarmowych, a także w różnych schorzeniach przewodu pokarmowego i chorobach przewlekłych takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe, zaburzenia płodności, osteoporoza czy depresja. Niestety w naszym kraju nie ma specjalizacji lekarskiej z zakresu żywienia klinicznego, a lekarz może zdobyć umiejętności z tego zakresu uczestnicząc w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Prawidłowo zbilansowana dieta jest podstawą naszego dobrego zdrowia i może uchronić nas przed chorobami cywilizacyjnymi, które skutecznie skracają nam życie i pogarszają jego jakość. Profilaktyka chorób nowotworowych, chorób układu krążenia, cukrzycy, które odpowiadają za największą liczbę zgonów w naszym kraju to między innymi prawidłowy sposób odżywiania się.

W takim razie, kiedy warto się udać do takiego lekarza specjalisty?

Do specjalisty warto udać się nie tylko wtedy, kiedy już zostało postawione rozpoznanie konkretnego schorzenia. Uważam, że każdy powinien takie wizyty odbywać raz na jakiś czas, podobnie jak wykonuje regularnie badania profilaktyczne. Pomiar masy ciała, kontrola diety pod katem jakościowym i ilościowym, uzyskanie rzetelnej wiedzy na temat żywienia w profilaktyce, jak i leczeniu różnych schorzeń, to większa szansa na długie życie w dobrym zdrowiu. Podobnie rzecz się ma z aktywnością fizyczną, która według mnie w naszym kraju wygląda coraz lepiej i zyskuje coraz więcej entuzjastów.

A jak wygląda typowa wizyta lekarska? Czy musimy się jakoś przygotować?

Na wizytę dietetyczną, zwłaszcza jeśli jest to wizyta u lekarza zajmującego się żywieniem klinicznym, warto zabrać ze sobą wyniki badań laboratoryjnych, karty przebiegu leczenia oraz spisany jadłospis z kilku dni poprzedzających wizytę. Im więcej danych uzyska lekarz podczas zbierania wywiadu, tym łatwiej będzie mu pomóc pacjentowi. Warto również zabrać ze sobą wcześniej stosowane diety, jeśli takie były rozpisane przez dietetyków i stosowane w praktyce przez pacjenta.

W internecie, ale także pocztą pantoflowa krąży wiele informacji na temat wyjątkowych diet, które mają nas wyleczyć. Jak sobie z tym radzić, żeby sobie nie zaszkodzić?

Na temat diet i ich skuteczności w różnych jednostkach chorobowych krążą w mediach społecznościowych różne mity. Wizyta u lekarza zajmującego się żywieniem ma również na celu zweryfikowanie naszej wiedzy w tym temacie. Popularne ostatnio diety wysokotłuszczowe, leczenie choroby nowotworowej za pomocą głodówek, dieta bezglutenowa w chorobie Hashimoto i autyzmie to tylko niektóre przykłady wskazujące na brak rzetelnych informacji w temacie leczenia dietetycznego. Medycyna i dietetyka powinna być oparta na faktach, a za leczeniem żywieniowym powinny stać twarde dowody naukowe.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci? Jak można się przed tymi problemami uchronić?

Pacjenci najczęściej zgłaszają się do lekarza dietetyka z problemem nadmiaru masy ciała, z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego takimi jak zespół jelita drażliwego, z niedożywieniem w przebiegu choroby nowotworowej oraz z różnego rodzaju nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. Warto tutaj wspomnieć, że otyłość to obecnie powszechna choroba, która łącznie z nadwagą dotyka ponad połowy dorosłych Polaków. Pamiętajmy, że na otyłość chorują również dzieci i młodzież. Jest to choroba przewlekła, z tendencją do nawrotów i wymagająca leczenia dietetycznego i farmakologicznego. Od kilku lat mamy skuteczną farmakologię, która w połączeniu ze zmianą stylu życia sprzyja remisji tej choroby i pomaga trwale zredukować masę ciała. Leczenie farmakologiczne można zaproponować również pacjentom pediatrycznym od 12 rż. Pacjentom, którzy mają otyłość olbrzymią, czyli ich wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 40, lekarz może zaproponować chirurgiczne leczenie otyłości, które obecnie uważa się za najbardziej skuteczną metodą leczenia skrajnie otyłych pacjentów. Gdańska Klinika Medissima ma również w swojej ofercie multidyscyplinarne leczenie otyłości, aby dowiedzieć się więcej zapraszam do kontaktu z naszą placówką.

Dr n. med. Marta Stankiewicz lekarz, specjalista zdrowia publicznego zajmujący się żywieniem klinicznym.

Klinika Medissima oferuje także specjalistów w zakresie:

CHIRURGIA PLASTYCZNA I MEDYCYNA ESTETYCZNA

CHIRURGIA RĘKI I ORTOPEDIA • ENDOKRYNOLOG • PSYCHOLOG

CHIRURG • DIETETYKA • BARIATRIA