Najważniejszą rolą nowoczesnej uczelni wyższej , oprócz kształcenia i działalności naukowo- badawczej, jest transfer wiedzy i technologii do społeczeństwa. Aby ta współczesna misja ośrodka akademickiego mogła być realizowana, wymagana jest stała współpraca uczelni z otoczeniem społecznym i gospodarczym, działalność na rzecz społeczności lokalnej, angażowanie się w procesy rozwojowe, odpowiadanie na zapotrzebowanie otoczenia gospodarczego oraz aktywne współdziałanie przy wdrażaniu wyników badań naukowych. Coraz częściej problemy wymagające wsparcia naukowego są na pograniczu wielu dziedzin naukowych i nawet ich zdefiniowanie może być niezwykle trudne. Samorząd lokalny, poruszając problem urbanistyczny danego terenu, nagle musi zmierzyć się z problemami historycznymi miejsca oraz środowiskowymi, konserwatorskimi, ekonomicznymi, społecznymi czy ludnościowymi. Przedsiębiorca, produkujący sprzęt wykorzystywany w ochronie zdrowia, chcąc rozwiązać problem związany z modernizacją produktu musi rozstrzygnąć czy jest to problem bardziej medyczny czy techniczny. Najchętniej jednak problem ten zlecił by interdyscyplinarnemu zespołowi naukowców. Stąd też nadzieja, że powstały Związek Uczelni Fahrenheita, w skład którego wchodzi Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański, stworzy wspólną platformę oferującą wiedzę, możliwości techniczne, laboratoryjne i badawcze tych uczelni wszystkim przedsiębiorcom, organizacjom czy urzędom potrzebującym takiego wsparcia. Wówczas byłoby również możliwe bardziej skoordynowane, systemowe stymulowanie i inicjowane procesów współpracy pomiędzy uczelniami a partnerami oraz wspólne aplikowanie o finansowanie zewnętrzne.

Należy podkreślić, że wszystkie uczelnie należące do Związku Fahrenheita mają już znaczące doświadczenie w budowaniu wzajemnych relacji z otoczeniem i skuteczną komercjalizacją wyników badań naukowych. Już dwadzieścia lat temu Politechnika Gdańska, jako jedna z pierwszych polskich uczelni, utworzyła jednostkę zajmującą się współpracą z przedsiębiorcami i transferem technologii z uczelni do gospodarki. Zespół brokerów innowacji w oparciu o kontakty z biznesem inicjuje powstawanie zespołów realizujących projekty badawczo-rozwojowe. Centrum Transferu Technologii PG realizuje programy wpływające na podnoszenie gotowości technologicznej rozwiązań opracowanych przez pracowników naukowych oraz dostosowywanie ich pod potrzeby konkretnych przedsiębiorców. Na bazie wyników prac badawczych powoływane są, poprzez spółkę celową uczelni – Excento, podmioty zajmujące się komercjalizacją konkretnych innowacyjnych projektów lub technologii. Podobny zakres działań ma Centrum Transferu Technologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego realizujące prace badawczo-rozwojowe w zakresie świadczonych usług zleconych dla firm. Poprzez programy takie jak Inkubator Innowacyjności 4.0 rozwijane są projekty naukowe w zakresie urządzeń medycznych, aplikacji mobilnych czy nowych technik laboratoryjnych o potencjale wdrożeniowym, podnosząc ich poziom gotowości technologicznej do wymogów odbiorców. W ramach działalności międzynarodowej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, zrzeszającego ponad 280 europejskich organizacji, Centrum Transferu Technologii GUMed współuczestniczy w organizowanych kursach, seminariach i sesjach mentorskich umożliwiających studentom i doktorantom zdobycie umiejętności w zakresie komunikacji, współpracy, zrozumienia potrzeb klienta oraz myślenia projektowego i zarządzania strategicznego. Uczelnia w ramach Inicjatywy Doskonałości - Uczenia Badawcza realizuje Inkubator GUMed, który umożliwia uzyskanie wsparcia na realizację prac badawczo-rozwojowych i przedwdrożeniowych. Uczelnia komercjalizuje wyniki badań naukowych także poprzez swoją spółkę celową - Centrum Innowacji Medycznych, obejmując udziały w spółkach kapitałowych wdrażających efekty badań. Z kolei Uniwersytet Gdański na internetowej stronie swojego Centrum Transferu Technologii, poza imponującą prezentacją uczelni i jej możliwości naukowo - badawczych deklaruje: „Łączymy naukę z biznesem”, zachęcając do wykorzystywania siły nauki w gospodarce. W ramach projektu Inkubator Innowacyjności 4.0 realizowane są przez Centrum projekty, które mają na celu podnoszenie gotowości technologicznej, przy udziale interdyscyplinarnych zespołów – zarówno z dziedziny nauk medycznych, chemii, biologii a także fizyki kwantowej. W ramach Uniwersytetu Gdańskiego funkcjonuje spółka celowa o nazwie Univentum Labs, przy pomocy której pracownicy naukowi mogą realizować prace zlecone oraz tworzyć spółki wdrożeniowe.

Pomimo identycznych nazw Centrów Transferu Technologii we wszystkich Uczelniach Fahrenheita oraz podobnego zakresu działania podejście poszczególnych uczelni do współpracy ze swoim otoczeniem, w tym z gospodarką jest zdecydowanie różne. Inny dorobek, inne doświadczenia, inne postrzeganie potrzeb danego środowiska naukowego i może nawet inne potrzeby. Dlatego też konsolidacja tych doświadczeń i możliwości na rzecz wykonania kolejnego kroku w celu zbliżeniu nauki do społeczeństwa i gospodarki jest ze wszech miar wskazana i oczekiwana.