Butkompany

Drugie życie Twoich butów!

Nikola Leleń

W Gdańsku Wrzeszczu istnieje miejsce wyjątkowe, w którym nadgryzione zębem czasu buty, zyskują nowe życie. Za pierwszą w Trójmieście pracownią renowacji obuwia stoją Agnieszka i Igor Ciszkowscy. To oni przez pół dekady samodzielnie wykształcili pewien rodzaj nowoczesnego rzemiosła. Poznajcie ButKompany!

 

Buty „dobija się”, wyrzuca i kupuje nowe - większość z nas stosuje ten schemat od zawsze, wy jednak wychodzicie naprzeciw i łamiecie to szablonowe podejście. Dajecie butom drugie życie, skąd ten pomysł?

Wszystko zaczęło się podczas poszukiwań butów w konkretnym kolorze, które niestety nie były dostępne rynku. Rozwiązaniem było przemalowanie ich na wybrany kolor, i tak pojawił się pomysł na personalizację obuwia. Zagłębiając się w temat customu, stwierdziliśmy, że trzeba iść o krok dalej i zaproponować usługi czyszczenia, renowacji i tradycyjne usługi szewskie. Wszystko po to, aby spełnić oczekiwania każdego klienta. W dobie pędzącego konsumpcjonizmu bardzo ważne jest, aby dbać to, co już posiadamy. 

Życiową filozofię przekuliście w biznes?

Poniekąd na pewno. Dawanie drugiego życia butom to nasza odpowiedź na problemy ekologiczne związane z nadmierną produkcją odzieży i obuwia. Prywatnie również dbamy o to, co kupujemy i staramy się naprawiać rzeczy, które się psują. Założyliśmy ButKompany, bo wierzyliśmy, że ludzie podobnie jak my posiadają swoje ulubione rzeczy i nie chcą się z nimi rozstawać. Nasza działalność jest idealnym przykładem na to, że tak właśnie jest. W ostatnich latach wzrasta świadomość i potrzeba do ponownego wykorzystywania rzeczy - i z tego trzeba się cieszyć.

Renowacja obuwia to fach, którego można się gdzieś profesjonalnie nauczyć? Szewc, metoda prób i błędów, a może tradycje rodzinne? 

Rozpoczynając przygodę z czyszczeniem i renowacją, uczyliśmy się wszystkiego na naszych butach, butach rodziny i znajomych. Jednak chcąc oferować tradycyjne usługi szewskie konieczne było szkolenie w zakładach pod okiem doświadczonych szewców. Mimo wszystko, większość naszych umiejętności to kwestia prób i błędów. W obecnych czasach naprawdę ciężko jest zdobyć dobry fach, trzeba mieć w sobie dużo pasji i zapału!

Można powiedzieć, że to pewien rodzaj nowoczesnego rzemiosła?

To zdecydowanie rzemiosło w nowym wydaniu dostosowane do rosnących potrzeb klienta.  Zajmujemy się czyszczeniem obuwia, renowacją, farbowaniem i malowaniem butów. Wszystkie te zabiegi doprowadzają buty do oryginalnego wyglądu. Dodatkowo, zmieniamy kolor butów i malujemy indywidualne projekty na butach. Świadczymy również tradycyjne usługi szewskie, wymieniamy fleki i zelówki, kleimy i szyjemy buty, naprawiamy rozdarcia czy wymieniamy obcasy. W zasadzie nie ma dla nas rzeczy niemożliwych. Jednak w naszej pracy zawsze staramy się łączyć tradycyjne usługi z nowoczesnymi rozwiązaniami. 

Na przykład jakie?

Przykładem jest chociażby wprowadzenie usługi zabezpieczania nowych, skórzanych podeszw specjalistyczną folią, w celu jej zabezpieczenia przed ścieraniem. To rozwiązanie jest dedykowane do butów premium, których zakup wiąże się ze sporym wydatkiem. Jednak zanim wprowadziliśmy to rozwiązanie, testowaliśmy je przez kilka miesięcy, aby uzyskać jak najlepszy efekt. 

Na ulicy Waryńskiego w Gdańsku od kilku lat prężnie działa wasz zakład. Jak wygląda proces naprawy, odbudowy zniszczonego obuwia?

Wszystko zależy od tego jak bardzo zniszczona jest para butów, która do nas trafia. Mimo wszystko zawsze buty oddawane do renowacji przechodzą proces czyszczenia i dezynfekcji, a później renowacji koloru. Wszystkie zabiegi dostosowywane są do rodzaju materiału, z których buty są wykonane. Jeśli oprócz zabiegów renowacyjnych potrzeba skleić lub przeszyć buty, to nie stanowi dla nas problemu. Czas i koszt naprawy zawsze ustalany jest indywidualnie, ze względu na dużą różnorodność usług oraz problemów z jakimi trafiają do nas klienci, oraz od sezonu.

Od sezonu?

Największe obłożenie zamówień mamy w okresach wiosennym i jesiennym, wtedy gdy zmieniamy garderobę, i wtedy na realizację naszych usług trzeba czekać nawet kilka tygodni. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest oddawanie butów po sezonie, czyli o letnie sandały zadbać w zimie. 

Zdradzicie jakiś fachowy tip, który ułatwi naszym butom życie?

Polecamy korzystanie z klasycznych prawideł do butów, to dzięki nim buty będą utrzymywały swój kształt. Natomiast w okresie jesienno-zimowym bardzo ważna jest impregnacja butów, dzięki czemu nie będą przeciekać i będą odporne na wilgoć i zabrudzenia. Jeśli chodzi o pielęgnację to należy korzystać ze środków do tego przeznaczonych, mleczko wybielające do podeszwy da fajny efekt, ale po pewnym czasie podeszwa zżółknie. Musimy pamiętać, że praca nad butem wymaga czegoś najcenniejszego - czasu.