Kodeks Odpowiedzialności Obywatelskiej
„Jako społeczeństwo potrzebujemy odpowiedzialnego i zaangażowanego biznesu. Potrzebujemy jego solidarności, wsparcia, uważności, empatii – nieobojętności! Potrzebujemy tego jako społeczeństwo. I potrzebuje tego polska demokracja.” – prof. Cezary Obracht - Prondzyński.
Powyższy cytat otwiera preambułę do Kodeksu Odpowiedzialności Obywatelskiej Pracodawców, przyjęty niedawno przez największy polski regionalny związek działający w oparciu o ustawę o organizacjach pracodawców. „Pracodawcy Pomorza” będąc częścią społeczeństwa obywatelskiego zadeklarowali, że biorą na siebie – w miarę swoich możliwości - współodpowiedzialność za jego kształtowanie, dbając tym samym o praworządność i demokrację w swoim kraju. Pracodawcy, jako że są filarem polskiej gospodarki mają prawo i obowiązek reagowania na każde zmiany polityczne, gospodarcze i wszystkie inne mające realny wpływ na funkcjonowanie państwa, dobrobyt społeczeństwa i prowadzenie biznesu. Kodeks przyjęty został w celu zapewnienia jasnych i transparentnych zasad jakimi chcą się kierować pracodawcy przy reprezentowaniu swojego środowiska gospodarczego. Normy i zasady ujęte w kodeksie mają na celu pomóc przedsiębiorcom w podejmowaniu decyzji dotyczących ich zaangażowania w życie polityczno-gospodarcze, w imię demokracji, wolności i solidarności. Podmioty gospodarcze zrzeszone w organizacjach pracodawców reprezentowane są przez osoby o różnych zapatrywaniach politycznych i światopoglądach. Dlatego też organizacje te stanowią doskonałą przestrzeń do otwartej dyskusji, debat i platformy wymiany opinii – pozostając związkiem apolitycznym. Jednocześnie rozumieją odpowiedzialność biznesu jako aktywną postawę przedsiębiorców i działanie na rzecz dobra wspólnego obywateli. Taka postawa charakteryzuje się odwagą w reagowaniu na niepokojące zjawiska i zajmowaniu jednoznacznego stanowiska w sprawach publicznych oraz problemach społecznych i gospodarczych. Krytyczna postawa, ale pełna empatii wobec niesprawiedliwości wymaga jednak składania propozycji konkretnych rozwiązań stwierdzonych nieprawidłowości. Wymagana jest także etyczna i odpowiedzialna postawa przedsiębiorców wobec pracowników, ich rodzin, społeczeństwa, środowiska naturalnego oraz przyszłych pokoleń. W przekonaniu pracodawców postawą obywatelską, na pewno nie jest przyglądanie się bieżącym wydarzeniom z pozycji obserwatora i uciekanie od odpowiedzialności za nieprawidłowości występujące nie tylko gospodarce, ale również w polityce, prawie i życiu społecznym. Obywatelskością z pewnością nie jest bierność.
Pomorskie środowisko gospodarcze reprezentowane przez pracodawców wyrażając wolę i gotowość do aktywnego działania i społecznego zaangażowania zadeklarowało podejmowanie oddolnych inicjatyw zwiększających rolę i wpływ biznesu na życie społeczne. Uznano budowanie silnej wspólnoty jako narzędzia zwiększającego siłę oddziaływania na administrację publiczną i jej organy. Wyrażono także konieczność bieżącej wymiany poglądów z przedstawicielami władzy publicznej, zarówno rządowej jak i samorządowej z poszanowaniem poglądów każdej ze stron oraz przekazywania jednoznacznych opinii, bez względu na środowisko polityczne będące przy władzy. Konieczność dalszego wzmacniania zaufania społecznego do biznesu, jako jednego z trzech filarów stabilnego modelu społecznego polskiego domu, upatrują przedsiębiorcy w swojej aktywności obywatelskiej, odpowiedzialności społecznej, przestrzeganiu zasad etyki oraz podejmowaniu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Realizując powyższe cele pracodawcy zachęcają do korzystania z prawa do krytyki, wolności wypowiedzi i poszukiwania sprzymierzeńców do działania w imię dobra wspólnego. Deklarują wspieranie osób wywodzących się ze środowiska gospodarczego, które będą zabiegać o mandat w strukturach władzy samorządowej czy państwowej, pod warunkiem przestrzegania przez nich zasad określonych w Kodeksie Odpowiedzialności Obywatelskiej Pracodawców. Aktywne działania na rzecz rozwoju lokalnego społeczeństwa obywatelskiego wymaga również od przedstawicieli biznesu tworzenia środowiska pracy wolnego od dyskryminacji, budowania dialogu w relacjach z pracownikami oraz poszanowania środowiska naturalnego. Przedsiębiorca ponosi również pełną odpowiedzialność za przestrzeganie prawa w miejscu pracy, propagowanie dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu oraz dbania o poszanowanie różnorodności i czerpania z niej wartości dodanej dla firmy i społeczności lokalnej. Za niezwykle ważną deklarację pracodawców, zawartą w przyjętym kodeksie, należy uznać brak akceptacji nie tylko naruszeń prawa przez przedsiębiorców, ale również zasad etyki i norm moralnych. Zapowiedzieli również brak tolerancji dla osób realizujących własne interesy polityczne w sposób niezgodny z przyjętymi zasadami oraz z naruszaniem reguł związanych z poszanowaniem godności i równego traktowania w życiu osobistym, zawodowym i społecznym.
Zbliżający się, prawie dwuletni cykl kampanii i wyborów do Sejmu, Senatu, samorządów i Parlamentu Europejskiego wymusza konieczność „przepracowania” przez różne środowiska stanowiska odnośnie do ich aktywności obywatelskiej oraz roli i znaczenia w życiu społecznym i politycznym swojego kraju.