Myśląc o najważniejszych miastach na mapie technologicznego świata przychodzą do głowy San Francisco, Tokio czy Szanghaj. Mało który gdańszczanin wymieni jednak wśród nich swoje miasto. Jednak to tutaj mieści się jeden z największych kampusów badawczo-rozwojowych Intela, giganta technologicznego, który stoi u podstaw wielu rozwiązań cyfrowego świata, w którym obecnie żyjemy.

Centrum badawczo-rozwojowe Intela w Gdańsku jest największym tego typu ośrodkiem w Europie. W czasach zapotrzebowania na nowe technologie, a w szczególności półprzewodniki, obecność giganta w Polsce ma strategiczne znaczenie. To za drzwiami centrum R&D Intela inżynierowie i programiści tworzą innowacyjne rozwiązania w dziedzinie głębokich sieci neuronowych, audio, grafiki, centrów danych i przetwarzania w chmurze, które znajdują zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach gospodarki.

Kampus przyszłości

Rola gdańskiego ośrodka dla rozwoju firmy na świecie jest ogromna, nie bez powodu Intel w Gdańsku stale rośnie. Trwa właśnie rozbudowa kampusu. Powiększy go ona o dwa nowe budynki (numer IGK6 i IGK7), które otworzą drzwi w 2023 roku. Pierwszy z nich, IGK6, to inteligentny i ekologiczny biurowiec o powierzchni 27 400 m2, z czego 800 zostanie przeznaczone na przestrzeń badawczą. Nad nowatorskim rozwiązaniami będzie pracować w nim 1500 inżynierów i programistów. Kolejny budynek, IGK7, o powierzchni 1100 m2 będzie w całości przeznaczony na nowoczesne laboratorium graficzne. Co ciekawe, budynek ten jest wznoszony nowatorską metodą modułową.

– Jestem pewien, że wraz z rozbudową kampusu naszego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku, inżynierki oraz inżynierowie, którzy dzięki tej inwestycji dołączą do firmy Intel, zapewnią cenny wkład w rozwój globalnych technologii powstających w naszych laboratoriach w Polsce – tłumaczy Michał Dżoga EMEA Director, Government Partnerships & Initiatives at Intel.

Oba budynki razem zapewnią niemal 2 tys. m2 powierzchni badawczej. W pierwszym powstaje laboratorium serwerowe o wysokiej gęstości mocy, które przełoży się bezpieczeństwo przechowywania danych, a także laboratorium usprawniające jakość audio. W drugim prowadzone będą badania szczególnie przydatne dla usprawniania naszego sposobu konsumpcji multimediów. W jego laboratoriach opracowywane będą rozwiązania usprawniające m.in. możliwości streamingu gier video, a także rozwiązania wspomagające analizę obrazów oraz kodowania oraz dekodowania treści multimedialnych co jest w szczególności kluczowe dla płynnego działania serwisów VOD.

– Planowane inwestycje są ważnym krokiem zarówno dla Intela, jak i dla Europy – podkreśla Pat Gelsinger, CEO Intela. – Szeroko zakrojona inicjatywa przyczyni się do wzrostu innowacyjności w dziedzinie badań i rozwoju w Europie oraz do rozwoju najnowocześniejszej produkcji w regionie, z korzyścią dla naszych klientów i partnerów na całym świecie. Pragniemy odegrać istotną rolę w kształtowaniu cyfrowej przyszłości Europy w nadchodzących dziesięcioleciach.

Cyfrowa przyszłość kształtująca się przez dziesięciolecia

Intel wprowadził się do Gdańska w 1999 roku, otwierając swój pierwszy Mega LAB. Na początku głównym celem programistów i inżynierów było tworzenie oprogramowania dla zintegrowanych układów graficznych. Lata później, w 2007 roku na liście zadań pojawiło się także tworzenie software’u i firmware’u, które obejmowało prace nad technologiami USB, Thunderbolt i Wi-Fi oraz przetwarzanie dźwięku i obrazu. W 2009 roku doszedł do tego obszar infrastruktury serwerowej. Następnym równie rewolucyjnym było powstanie specjalistycznego laboratorium audio, gdzie w odizolowanym pomieszczeniu prowadzone są testy sztucznej inteligencji związane z rozpoznawaniem mowy oraz detekcją fraz kluczowych. Kampus został w całości wykupiony przez Intela w 2016 roku.

W tym roku Intel uchylił rąbka technologicznych tajemnic znajdujących się laboratoriach testowych. W czerwcu mieliśmy okazję zobaczyć je od środka. Wizyta pozwoliła zrozumieć, czym zajmuje się Intel, i jak wyglądają prace nad poszczególnymi rozwiązaniami. Te dotyczą także rozwiązań usprawniających sztuczną Inteligencję, uczenie maszynowe czy pojazdy autonomiczne.

– Intel jest znany jako producent procesorów. Jednak to nie wszystko, wokół procesora dzieje się o wiele więcej – tłumaczy Bartosz Ciepluch, VP, DPG Poland General Manager Intela. – Potrzebna jest do tego warstwa software'owa. Gdański odział jest jednym z największych tego typu ośrodków na świecie. Naszą specjalizacją jest właśnie rozwijanie oprogramowania. Zaufanie, którym Intel obdarzył Polskę, jest dobitnie widoczne w ciągłym wzroście zarówno ilościowym, jak i wzroście liczby projektów.