Nowa inwestycja H+H na Pomorzu więcej korzyści dla klientów

Zakład produkcji silikatów w Redzie to przykład konsekwentnej realizacji strategii, łączącej hasło „Partner w budowaniu ścian” z odpowiedzialnym podejściem do dbałości o środowisko naturalne. O najnowszej inwestycji opowiada Michał Daszkiewicz, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu oraz Członek Zarządu H+H Polska.

W dniach 13-14 września 2022 roku nastąpiła inauguracja nowoczesnego zakładu produkcyjnego H+H w Redzie. Zacznijmy od informacji podstawowych: od kiedy firma istnieje na polskim rynku i jaki jest główny profil jej działalności?

Firma H+H International A/S ma bardzo długą tradycję, ponieważ powstała w roku 1909 w Danii i do dnia dzisiejszego zajmuje się produkcją materiałów budowlanych. H+H Polska jest częścią Grupy H+H International A/S i na polskim rynku funkcjonuje od 2006 roku. Firma zajmuje się produkcją najwyższej jakości ekologicznych bloczków ściennych wykorzystywanych przy budowie wszelkiego typu obiektów – od projektu domu jednorodzinnego, poprzez duże projekty mieszkaniowe po budynki przemysłowe, handlowe czy użyteczności publicznej. Początkowo zajmowaliśmy się wytwarzaniem produktów z betonu komórkowego, a od 2018 roku poszerzyliśmy działalność o produkcję elementów silikatowych. Rocznie zaopatrujemy polski rynek w około 1,8 miliona m3

materiałów ściennych, co oznacza, że statystycznie ściany co szóstego budynku w Polsce powstają z naszych bloczków. Rozwijamy się bardzo dynamicznie. Od początku działalności w Polsce obroty spółki zwiększyły się 7-krotnie, a nakłady inwestycyjne – w ochronę środowiska, bezpieczeństwo pracy, modernizację linii produkcyjnych – sięgają co roku wielu milionów złotych. Nowy zakład jest 14 zakładem produkcyjnym H+H w Polsce, pierwszym projektem typu greenfield i drugą fabryką w Trójmieście.

W marcu 2020 r. uzyskali Państwo pozwolenie na budowę nowej fabryki. Wtedy właśnie Polska zmagała się z pierwszą falą pandemii. Jak wpłynęło to na organizację prac?

Niestety z powodu wybuchu pandemii proces budowy mógł rozpocząć się dopiero w sierpniu 2021 roku. Od tego momentu tempo prac budowlanych było błyskawiczne, a zakład w Redzie powstał w ciągu 11 miesięcy. Inwestycję zrealizowaliśmy w 100% zgodnie z harmonogramem oraz budżetem, pomimo wzrostu cen materiałów budowlanych i usług. Prace budowlane oraz montaż linii technologicznych ukończyliśmy w czerwcu 2022 roku, w lipcu uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie, zaś podczas wrześniowej uroczystości otwarcia goście mogli obejrzeć zarówno nowoczesną infrastrukturę, jak i pierwsze wyprodukowane na nowej linii bloczki silikatowe.

Na czym polega innowacyjność tej inwestycji?

Nowa fabryka została wyposażona w sprawdzone rozwiązania techniczne, a proces produkcji jest zautomatyzowany – w tym celu zamontowaliśmy urządzenia solidnych marek, jak Masa, Eirich, Lintech, Kuka czy Kapeko. Nowoczesny park maszynowy zapewnia najwyższą jakość produktów, a technologia zakładu jest ekologiczna i wspiera zrównoważony rozwój. Aby skutecznie obniżyć energochłonność, stosujemy m.in. odzysk ciepła z autoklawizacji oraz napędy o wysokiej efektywności. Budynek nowej hali też musiał spełnić wiele wymogów, jak np. surowe normy akustyczne, które wymagały zastosowania specjalnej konstrukcji ścian. Zaawansowana infrastruktura umożliwia skuteczne zwiększanie wolumenu produkcji: od 60 tys. m3 bloczków silikatowych na start do 120 tys. m3 rocznie w kolejnych etapach. To sprawia, że 14 zakład H+H Polska jest modelowym przykładem nowoczesnych rozwiązań w zakresie produkcji silikatów.

Innowacją jest też hybrydowa produkcja. To pierwsza placówka H+H w Europie, w której dwa zakłady zlokalizowane są tuż obok siebie na jednym terenie.

Tak, nowy obiekt został wybudowany na terenie istniejącego już zakładu produkującego bloczki z betonu komórkowego należącego do

H+H Polska. Produkcja betonu komórkowego i silikatów odbywa się w dwóch oddzielnych fabrykach zlokalizowanych na tym samym terenie, które wykorzystują wspólne magazyny wyrobów gotowych, infrastrukturę drogową oraz sieci wodno-kanalizacyjne. Hybrydowe połączenie oznacza wspólną hydrofornię, kotłownię gazową, zasilającą parą nasyconą autoklawy w obu zakładach oraz jeden dział utrzymania ruchu, który dba o obie linie technologiczne.

Czy duoproduktowa oferta wzmacnia pozycję rynkową spółki jako „Partnera w budowaniu ścian”?

Zdecydowanie. Produkcja nowoczesnych produktów z betonu komórkowego i z silikatów w jednym miejscu to strategiczny krok w rozwoju przemysłu materiałów budowlanych w Polsce. Takie działanie nie tylko znacząco wzmacnia pozycję H+H na Pomorzu, ale przede wszystkim przekłada się na atrakcyjność oferty dla naszych klientów. Nowy zakład produkcji elementów silikatowych pozwala na szybką i sprawną realizację zamówień, przy jednoczesnym skróceniu czasu dostawy. Dzięki temu możliwe jest sprawne realizowanie projektów budowlanych w każdym segmencie rynku – od projektu domu indywidualnego po duże projekty mieszkaniowe, handlowe lub przemysłowe.

Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. Dlaczego Trójmiasto?

To region, który od kilku lat notuje wzrost zainteresowania inwestycyjnego. Trójmiejscy deweloperzy wykazują dużą aktywność, a budownictwo dla sektora turystycznego stale się rozwija. H+H z nową inwestycją wpisuje się w dynamikę regionu, jednocześnie odpowiadając na potrzeby tutejszego rynku. Dzięki nowemu zakładowi elementy z betonu komórkowego i produkty silikatowe będą dostępne na wyciągnięcie ręki. Skorzystają na tym zarówno dystrybutorzy, jak i klienci końcowi, ponieważ czas dostaw i sprawna organizacja logistyki mają dziś bardzo duże znaczenie.

Czy to prawda, że łączą Pana szczególne „więzi” z tą inwestycją oraz samym Trójmiastem?

Trójmiasto jest rzeczywiście szczególnym miejscem dla mnie prywatnie – stąd pochodzę i tu mieszkam, a na przestrzeni lat byłem świadkiem dużej przemiany gospodarczej tego obszaru Polski. Tym bardziej jestem dumny z faktu, że to właśnie w Trójmieście firma H+H zrealizowała kolejną ważną dla naszej firmy inwestycję, która daje również możliwość dalszego rozwoju Regionu Pomorza, w tym Trójmiasta. Poprzez idealną lokalizację zakładu w samym centrum inwestycyjnym Regionu, umożliwimy Trójmiejskiemu rynkowi budowlanemu jeszcze szybszy, sprawniejszy i efektywniejszy rozwój.

Wspomniał Pan o ekologii, a troska o środowisko naturalne jest jednym z priorytetów firmy H+H. Jak nowa inwestycja pozwoli realizować cele w tym aspekcie?

Duoproduktowa oferta i dostępność najwyższej jakości produktów na wyciagnięcie ręki pozwoli znacząco ograniczyć wielkość transportu. Pozytywny wpływ nowego zakładu CSU Reda oznacza rocznie ok. 734 tys. mniej przejechanych kilometrów, co równa się 18 okrążeniom dookoła kuli ziemskiej. Wynika to z faktu, iż przed powstaniem zakładu w Redzie, transportowaliśmy produkty silikatowe na rynek Pomorza z naszych zakładów oddalonych o ok. 300 km. Pozwoli to znacząco zredukować emisję CO2. W ten sposób H+H wykonuje kolejny krok w realizacji jednego z najważniejszych strategicznych celów Grupy H+H International A/S, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto do 2050 roku. Jesteśmy firmą która kładzie ogromny nacisk na działalność w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju począwszy od codziennej działalności operacyjnej, po działania strategiczne grupy. Nasze ambicje zostały wyrażone w opublikowanym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju Grupy H+H i stanowią one zarówno drogowskaz jak i konkretny plan działań na najbliższe lata. Wierzymy, że takie działanie firmy pozytywnie wpłynie na życie przyszłych pokoleń dla których budujemy w końcu miejsca przyszłego zamieszkania.

Dziękuję za rozmowę.