Tu historia nie zatacza koła, tylko na styku tradycji i nowoczesności pisze zupełnie nowy rozdział zaklęty w postindustrialnych budynkach Stoczni Gdańskiej, od lat zasłużenie plasującej się w czołówce najbardziej atrakcyjnych miejsc do zamieszkania, wypoczynku i zabawy. Już niebawem chętnie uwieczniane w fotograficznych kadrach budynki i sylwetki żurawi staną się tłem dla Doków i Montowni – całkowicie nowej i mocno klimatycznej przestrzeni do życia, którą realizuje Euro Styl.

Serwisowane lofty, centrum konferencyjne oraz największy food hall w Gdańsku - to tylko część możliwości, jakie oferuje nowy projekt dewelopera Euro Styl. Na naszych oczach tworzy się unikalna i wielofunkcyjna śródmiejska dzielnica Gdańska, otwarta zarówno dla jego mieszkańców, jak i odwiedzających miasto gości. W odrestaurowanym budynku, w którym dawniej mieściła się montażownia silników do łodzi podwodnych powstaje inwestycja typu brownfield, w skład której wchodzą mieszkaniowy kwartał zabudowy DOKI Living z ponad 1000 apartamentów i lokali usługowych oraz część biurowa DOKI Office, za którą odpowiada firma Torus. Oznacza to, że w sąsiadującej z Europejskim Centrum Solidarności MONTOWNI do dyspozycji będzie m.in. 114 unikatowych serwisowanych loftów, które są produktem inwestycyjnym o charakterze hotelowym. MONTOWNIA pierwszych klientów powita w kwietniu 2023 roku.

- Nadajemy temu obszarowi nową funkcję. Ze względu na lokalizację, w centrum Gdańska, projekt ten idealnie wpisuje się w koncepcję 15-minutowego miasta. Sama MONTOWNIA to unikatowy architektonicznie, imponujący gmach, będący pod ochroną konserwatorską. Powstaną w niej m.in. lofty serwisowane, centrum konferencyjne oraz największy w Gdańsku food hall. Zakup apartamentu w atrakcyjnej lokalizacji, o takim potencjale historycznym, stanowi niewątpliwie doskonałą ochronę kapitału i daje przyjemność posiadania wyjątkowej przynoszącej zyski nieruchomości – mówi Magdalena Reńska, dyrektor zarządzająca i członek zarządu w spółce Euro Styl.

Hotelowy standard z domową atmosferą

Prostokątny, masywny budynek z ceglaną elewacją oraz przeszklonymi klatkami schodowymi podkreśli na odnowionych murach efektowna iluminacja. W pełni wyposażone lofty w MONTOWNI pozwolą połączyć ofertę hotelowa z niezależnością możliwą dzięki funkcjonalnie zaprojektowanym apartamentom z wyposażonymi aneksami kuchennymi i antresolami sypialnianymi. Do apartamentów, w których jednocześnie wypocznie nawet 6 osób prowadzić będzie przestronne lobby recepcyjne z 24-godzinną obsługą.

- Lofty będą profesjonalnie zarządzane przez specjalistów z naszej spółki operatorskiej, dbających nie tylko o maksymalne obłożenie, ale też o wysokiej jakości serwis. Nasze apartamenty mają powierzchnię dwukrotnie większą od typowych pokoi hotelowych, dzięki czemu mogą swobodnie pomieścić większą grupę osób, rodzinę z dziećmi czy przyjaciół, którzy wybrali się nad morze. Cechy naszych loftów pozwalają łączyć ofertę hotelową z domową niezależnością i prywatnością. Każdy z nich wyposażony będzie w system zarządzania energią, a także w inteligentny zamek umożliwiający otwieranie drzwi za pomocą smartfona – mówi Tomasz Albrycht, dyrektor generalny MONTOWNI.

W budynku MONTOWNI znajdą się również przestrzenie wspólne dla gości, takie jak: strefa relaksu, czytelnia i pokój zabaw dla dzieci.

Drugie życie zabytkowego budynku

Jako wyróżnik, który z pewnością oczaruje większość gości zaplanowano sztukę uwidocznioną w częściach wspólnych - pomiędzy kondygnacjami zawieszonych zostanie 17 efektownych obiektów świetlnych o wielkości od 2 do 9 metrów, zaprojektowanych przez cenionego artystę Tomasza Krupińskiego. Z kolei ściany loftów zdobić będą unikatowe, wielkoformatowe zdjęcia z życia stoczni autorstwa Michała Szlagi, znanego dokumentalisty.

Dbałość o zachowanie przeszłości ma dla Euro Stylu duże znaczenie widoczne na kartach projektu oryginalnego przez m.in. swoją galeryjność budynku. Zgodnie z architektonicznym założeniem przeszklony strop między parterem a kolejnymi piętrami ukazywać będzie wysoką, sięgającą aż do świetlika dachowego zieloną, roślinną ścianę. Zachowane, historyczne elementy wyposażenia obiektu zostaną starannie wkomponowane w nowe wnętrza. Takiego połączenia jeszcze nie było.

- Inwestycja wpisuje się w trend rewitalizacji zabytkowych budynków w historycznych centrach miast, czego dobrym przykładem jest elektrownia Battersea w Londynie. Takie obiekty przywracane są do użytku, z nowymi funkcjami i pięknymi aranżacjami, doskonale wpisując się w obraz nowoczesnych – podkreśla Łukasz Rayss, główny projektant z pracownia Rayss Group.

Gratka dla inwestorów

Lofty serwisowane w MONTOWNI stanowią dla inwestorów niepowtarzalną możliwość nabycia zabytkowej nieruchomości w centrum Gdańska.

- Stworzony przez nas produkt inwestycyjny doceniają osoby z różnych części kraju, osoby indywidualne, doświadczeni inwestorzy, a nawet znane nazwiska z nagłówków gazet – dodaje Magdalena Reńska.

Model biznesowy zakłada sprzedaż samodzielnych loftów o funkcji hotelowej. Klienci, którzy je kupią (także osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej), mają możliwość zwrotu 23 proc. VAT. Profesjonalny operator zadba o maksymalne obłożenie, a właściciele czerpać będą proporcjonalne zyski z wynajmu całego obiektu, przy minimalnym zaangażowaniu własnego czasu.

Osoby zainteresowane mogą już zobaczyć gotowe apartamenty pokazowe i osobiście poczuć klimat, wyjątkowość miejsca i budynku.