Za nami trzy rundy tegorocznej Balex Trójmiejskiej Ligi Żeglarskiej. Uczestnicy rywalizowali przy sopockim molo od drugiej połowy maja, wykorzystując piękną żeglarska pogodę jaką mieliśmy na wybrzeżu w końcówce wiosny. Organizatorzy rozegrali wszystkie planowane wyścigi, a najlepiej spisywała się w nich załoga PwC Polska pod dowództwem Borysa Malinowskiego, która broni tytułu sprzed roku.

Balex Trójmiejska Liga Żeglarska to połączenie sportowej rywalizacji z aspektami szkoleniowymi, ale także biznesowymi. Poza wyścigami organizatorzy przeprowadzili serię szkoleń między innymi z bezpieczeństwa żeglugi na małych jachtach sportowych, którą poprowadził znany i ceniony instruktor Krystian Szypka ze szkoły Ocean Team.

- Nasza liga to kontynuacja powstałej w 2015 roku Biznes Ligi Żeglarskiej. Skierowana jest głównie do reprezentantów różnych firm, ale nie brakuje załóg złożonych z kolegów, dla których żeglarstwo to świetny sposób na aktywny wypoczynek. Dlatego też połączenie sportu, rywalizacji i szkolenia z elementami budowania relacji biznesowych czy towarzyskich zawsze były dla nas ważnym elementem – podkreśla Rafał Sawicki z GSC Yachting, organizator regat.

W rywalizacji najlepiej prezentują się obrońcy tytułu z PwC Polska, którzy po trzech rundach znajdują się na zdecydowanym prowadzeniu. Jako jedyni nie mają na koncie żadnej wielkiej wpadki, dzięki czemu mają sporą przewagę punktową nad kolejnymi zespołami.

- Procentuje moje doświadczenie w lidze, które zbieram już od kilku lat, wcześniej będąc członkiem innych załóg, a od sezonu 2020, prowadząc swój własny team PwC. Dzięki temu popełniamy mniej błędów, żeglujemy równiej, a to przekłada się na końcowy sukces. Mimo, że obecnie mamy sporą przewagę nad konkurencją, to wiem, że do obrony tytułu daleka droga, gdyż regulamin Ligi jest taki, że szansę na zwycięstwo mają wszystkie załogi, aż do ostatniej, finałowej rundy. Nasz cel jest jednak jasny – dobrze się bawić, a przy okazji na koniec wznieść w górę główne trofeum – mówi z uśmiechem Borys Malinowski, sternik PwC.

Pozostałe załogi również nie odpuszczają, a różnice punktowe od drugiego do piątego miejsca są minimalne. Po trzech rundach drugą pozycję zajmuje debiutujący w Lidze zespół Dynatrace. Na kolejnych miejscach znajdują się zespoły Yacht Club Sopot, Balex Metal oraz Euro Consulting. Stawkę zamyka załoga Hear Studio, która jednak z regat na regaty jest co raz bliżej całej stawki.

Teraz uczestników czeka przerwa letnia, a kolejna runda rozegrana zostanie w pierwszy weekend września. Finał i rozstrzygnięcie całej rywalizacji nastąpi już tydzień później 11 września. Nie będzie to jednak koniec emocji, gdyż organizatorzy potwierdzili, że dwie najlepsze załogi Balex TLŻ wystartują w ogólnopolskim finale Lig Regionalnych, który zostanie rozegrany 24 września w podwarszawskim Zegrzu. To właśnie tam, w bazie Sailing Legia, zostanie wyłoniona najlepsza polska, amatorska załoga w żeglarstwie ligowym.