Zdaniem naukowców w otoczeniu roślinności czujemy się lepiej, łatwiej nam zachować równowagę, zmniejszyć wskaźniki stresu fizjologicznego. Świadomość pokaźnej listy plusów dziś przekształciła się w istotne kryterium, którym kierują się kupujący mieszkania w Trójmieście. Wyraźnie widać to w przypadku rodzin z dziećmi – pierwsze pytanie dotyczące wymarzonej inwestycji najczęściej brzmi, jak blisko mamy do cudów natury, w tym także do lasów i parków.

Wiadomo, że możliwość obcowania z naturą to jedna z największych wartości w dynamicznie rozwijającym się świecie. Rosnąca świadomość roli, jaką zieleń pełni w naszym życiu sprawia, że obecnie decyzje o zakupie mieszkania nie są dziełem przypadku. Dowodzi tego sprzedaż w Trójmieście, w którym listę oczekiwań niekoniecznie otwiera morze. Po pandemicznych doświadczeniach chcemy mieszkać tam, gdzie słychać ptaków śpiew, czuć zapach liści, a przez kałużę przeskakuje żaba. Uzupełniając te doświadczenia wiedzą, że zastosowane rozwiązania technologiczne i zagospodarowanie danego osiedla sprzyjają dbałości o ekologię.

W otoczeniu natury

Deweloperzy wychodząc naprzeciw rodzinnym marzeniom, proponują inwestycje, których wyróżnikiem są rozwiązania ekologiczne i otaczająca zieleń. Na wyciągniecie ręki, jak w przypadku Villi Jaśkowa Dolina, której pierwszy etap budowy zostanie zakończony jeszcze w tym roku. W tym premierowym gdańskim projekcie realizowanym przez Cordia Polska od progu widać, że inwestor jest z ekologią za „pan brat” i nade wszystko ceni zieleń.

- Na terenie inwestycji mamy ponad 50 gatunków roślin, w tym drzewa iglaste i liściaste, krzewy, byliny, trawy ozdobne i pnącza. Dbając o otaczającą nas leśną naturę o bardzo zróżnicowanej i ciekawej rzeźbie terenu przygotowaliśmy rozwiązania sprzyjające dzikim zwierzętom tj. budki lęgowe dla jeżyków, domki dla owadów, lęgowiska dla pszczół i poidełka dla ptaków. Wsłuchując się w potrzeby naszych klientów powstaje biblioteka ogrodowa, będąca miejscem sąsiedzkiej integracji, podobnie jak wszystkie tereny rekreacyjne, które za pośrednictwem platform schodowych poruszających się wzdłuż schodów terenowych będą dostępne dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Izabela Lisowska-Drewniak, przedstawicielka Cordia Polska.

Do atutów, oprócz doskonałej lokalizacji i standardu wykonania Villi Jaśkowa Dolina należą również ogrody deszczowe, umożliwiające znacznie lepszą retencję wody na terenie osiedla. Specjalnie wyselekcjonowane gatunki roślin skupione w jednym miejscu zamieniają teren w zbiornik retencyjny, zmniejszając ilość spływających wód deszczowych, a co za tym idzie ryzyko podtopień. Dodatkowo oczyszczają wodę z metali ciężkich, zanim wchłonie się ona do gleby.

Historia ma znaczenie

Na połączenie tradycji z zieloną nowoczesnością zdecydował się Invest Komfort. Opacka Park, która powstaje w sąsiedztwie ulicy Spacerowej i Ogrodu Zoologicznego w Oliwie przywróci świetność miejscu, które dawniej chociaż należało do Ogrodu Cystersów zdawało się odchodzić w zapomnienie.

- Wraz z rozpoczęciem prac nad inwestycją przy Opackiej, dla inwestora – firmy Invest Komfort, naturalną ideą stało się więc stworzenie w tym mocno zaniedbanym miejscu, zielonego kompleksu, który inspirowany byłby wiedzą historyczną – tłumaczy Maja Banaszczyk Starszy Specjalista ds. Marketingu i PR w firmie Invest Komfort. - Do takiej decyzji zobowiązywał nie tylko plan zagospodarowania terenu, zakładający odtworzenie tutaj miejsca w klimacie starych ogrodów, ale również tkanka całej dzielnicy, której centralnym punktem pozostaje jeden z najpiękniejszych parków w Polsce – Park Oliwski. Celem projektu, zrealizowanego przez architektkę krajobrazu Małgorzatę Sobótkę i jej pracownię Studio Krajobraz, było opracowanie założenia parkowego dostępnego dla wszystkich, nawiązującego do historii i wykorzystującego nowoczesne trendy sztuki ogrodniczej – dodaje.

Okazuje się, że badania etymologiczne nazwy Cystersów zawsze wskazują na jej związek z terenami podmokłymi i wodą. Kultywując tradycję, inwestor wraz z architektami zieleni odtworzyli staw wodny wraz z roślinnością, w którego kierunku łagodnie opadają zielone tarasy. Obok powstał deszczowy staw roślinny.

- Największym wyzwaniem rewitalizacji miejsca była niwelacja terenu oraz uregulowanie obiegu wody. Na terenie parku położyliśmy kilka tysięcy metrów sześciennych gruntu budowlanego w celu makro i mikro niwelacji. Zastosowaliśmy też nowoczesne technologie, zaakceptowane przez Wody Polskie, w celu uregulowania Potoku Oliwskiego – podkreśla Bolesław Rzepliński, zastępca dyrektora ds. Realizacji Inwestycji w Invest Komfort.

Ostatecznie inwestor uregulował Potok Oliwski na całej długości inwestycji, zabezpieczając jego koryto przed wylewaniem.

Cała feeria barw

Za to unikalne barwy czterech pór roku będą towarzyszyć mieszkańcom Leszczynowego Parku w Jasieniu. Inwestorem osiedla z własnym parkiem jest Domesta, deweloper z 30-letnim stażem. Na powierzchni 16 000 m2 trwają prace ogrodnicze, dzięki którym wyrośnie 59 nowych drzew, tysiące krzewów, bylin oraz nowych nasadzeń. Powstaną także ogrody sensoryczny i społeczny, ścieżka zdrowia, siłownia zewnętrzna oraz naturalny plac zabaw z tyrolką. Jednym z głównych założeń parku jest możliwość korzystania z niego przez cały rok niezależnie od panującej pory roku - pojawią się zarówno rośliny, które kwitną w okresie wiosenno-letnim tj. tawuła japońska, tawlina jarzębolistna, wierzba purpurowa jak i rośliny zimozielone np.: jałowiec płożący, kosodrzewina, cis pospolity, suchodrzew chiński, irga oraz runianka japońska. W projekt parku i osiedla wkomponowane zostały zarówno starodrzewy jak i młodsze drzewa rosnące na terenie inwestycji. Natomiast do zabezpieczeniu skarp wykorzystano ekologiczne maty kokosowe wykonane z naturalnych biodegradowalnych składników.

Na realizację projektu Domesta przeznaczy ponad milion złotych. Deweloper podkreśla, że w jego DNA jest dbałość o tereny zielone.

- W Leszczynowym Parku zachowaliśmy nie tylko starodrzewy, ale poszliśmy o krok dalej – tworzymy „park” – opowiada Przemysław Maraszek, Prezes zarządu Domesta. - Z całą feerią barw i szumu liści klonu jesionolistnego, jabłoni domowej, dębu błotnego, robinii akacjowej oraz najbardziej wyeksponowanych leszczyn pospolitej i purpurowej, które od wieków symbolizują życie, moc i zdrowie – dodaje.