Hand made, umiar, recykling, naturalne materiały, twórcza zabawa – to złota piątka, którą kieruje się marka Formy Formy. Od A do Z tworzy ją Agnieszka Grosser. Dla kogo? Dla kobiet, które kochają minimalizm, wygodę, przeskalowane formy i naturalne materiały…, które doceniają rzemiosło, szukają unikatów, dokonują świadomych wyborów…, i które ponad „ładnie” stawiają „interesująco”.

Wszystko zaczyna się w niewielkiej pracowni, mieszczącej się w starej kamienicy w Kwidzynie. Założenie jest jasne - szycie ubrań na niewielką skalę, w duchu slow fashion, z możliwością indywidualnego dopasowania. Kluczową rolę odgrywa tu rozmowa, a co za tym idzie dokładne poznanie potrzeb klienta. Modele odszywane są dopiero po złożeniu zamówienia, dzięki czemu Formy Formy unikają nadprodukcji. W ten sposób nic się nie marnuje, ubrania nie zalegają na półkach i nie generują sztucznej sprzedaży. Takie podejście jest możliwe dzięki posiadaniu własnej, dobrze wyposażonej pracowni, w której oprócz regularnej, dostępnej kolekcji, odszywane są także unikaty, pojedyncze egzemplarze ubrań.

- Tworzę ubrania z dzianin wyprodukowanych w Polsce, z tkanin pochodzących z nadwyżek magazynowych, z pozostałości wielkich produkcji, z materiałów pozyskanych z recyklingu. Szyję w niewielkich ilościach, aby nic się nie marnowało. Zrównoważona moda jest moim celem, ale i naturalnym efektem pracy na mikro skalę – tłumaczy Agnieszka Grosser, właścicielka pracowni.

Projekty Form bazują na klasycznych krojach oraz stonowanych kolorach, których spokój przełamują detale, takie jak hafty, słodkie falbanki czy retro kołnierzyki. Marka ma jednak swoją słabość… kolekcjonowanie tkanin. Półki w pracowni uginają się pod kuponami materiałów zbieranych latami, które cierpliwie czekają na swoją kolej. Są to najczęściej tkaniny pochodzące z pozostałości większych produkcji, czy wysokiej jakości, naturalne materiały vintage. Dzianiny są zasługą niewielkiej łódzkiej dziewiarni z 50-letnią tradycją i ciekawą historią, sięgającą czasów PRL-u, która dziś zapewnia najwyższą, certyfikowaną jakość. Marce bliska jest idea upcyklingu, tworzenia nowych, wartościowych rzeczy z niepotrzebnych już ubrań. W tym duchu powstają, szyte na zamówienie, indywidualnie dopasowane jeansy.

Celem marki jest zrównoważona moda, znalezienie kompromisu między chęcią tworzenia nowych ubrań, a zachowaniem umiaru. Działalność na mikroskalę, w naturalny sposób wrzuca Formy Formy w nurt slow fashion. Szacunek marki do rzemiosła, pracy ludzkich rąk odczytać można w manualnie dopieszczonych detalach, ręcznie haftowanych ilustracjach oraz wprowadzaniu elementów tkanych na tradycyjnym krośnie.