W sopockim Hipodromie trwają przygotowania do najbardziej prestiżowej imprezy hippicznej w Polsce. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 w czerwcu nad polskie morze zawitają wyczekiwani mistrzowie jeździectwa. Zawody CSIO5* Sopot Horse Show 2021 rozpoczną się 17 czerwca i potrwają cztery dni.
Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) po raz kolejny przyznała Polsce prawo organizacji zawodów jeździeckich w najwyższej światowej randze pięciu gwiazdek. Nie chodzi tu wyłącznie o prestiż imprezy – liczba gwiazdek przy nazwie zawodów oznacza wielkość puli nagród, która jest do zdobycia w zawodach. Zgodnie z zasadami pula nagród dla rozgrywek CSIO5* wynosi od pół miliona franków szwajcarskich w górę. W tegoroczej polskiej edycji zawodnicy powalczą o łącznie 2,2 mln złotych.
Podczas CSIO5* Sopot Horse Show 2021 odbędzie się drużynowy konkurs Pucharu Narodów pierwszej dywizji europejskiej. To wyjątkowe wyróżnienie, dzięki któremu Sopot znalazł się w elitarnym gronie ośmiu miast (obok m.in. La Baule, Hickstead czy Dublina) mających prawo do organizacji pierwszej dywizji FEI Longines Nations Cup Jumping.
Wschodzące gwiazdy i doświadczeni weterani
Zawody w skokach przez przeszkody CSIO5* odbędą się w dniach 17-20 czerwca na sopockim Hipodromie. Puchar przyciągnie najlepszych zawodników z Włoch, Francji, Belgii, Holandii, Niemiec oraz Norwegii. Dość powiedzieć, że w ostatnich latach na sopockim torze startowali m.in.: Elizabeth "Beezie" Madden, John i Michael Whittaker, Daniel Deusser, Pieter Devos, Henrik von Eckermann, Peder Fredricson, Kevin Staut czy Darragh Kenny.
W tym roku po raz pierwszy obok wielkich nazwisk na parkurze zobaczymy również najmłodszych adeptów jeździectwa w ramach CSIO Sopot Young Stars. Konkurs „młodych gwiazd” to propozycja skierowana do najmłodszych zawodników. Celem rozgrywek jest promocja jeździectwa i zachęcanie do podnoszenia umiejętności przez młodych zawodników.
Zawody zostaną rozegrane w dwóch kategoriach: A1 – młodzicy na kucach do 130/131 cm w kłębie (w podkowach lub bez) oraz A2 – młodzicy na kucach do 148/149 cm w kłębie (także w podkowach lub bez). Wysokości przeszkód – w zależności od dnia i typu konkursu – oscylować będą w zakresie od 65 do 100 cm.
Polska stoi jeździectwem
Historia jeździectwa w Polsce jest imponująca. Pierwsze informacje o hodowlach koni sięgają czasów księcia Bolesława Krzywoustego. Z kolei jeździectwo sportowe wywodzi się ze średniowiecznej armii. Jego świecka odmiana zaczęła kształtować się na początku XIX wieku.
W 1927 roku z inicjatywy Sergiusza Zahorskiego w warszawskich Łazienkach Królewskich wybudowano jeden z najpiękniejszych stadionów hippicznych. Pod koniec maja tegoż roku rozpoczęły się tam pierwsze Oficjalne Międzynarodowe Zawody Konne (CHIO). Do dzisiaj odbyło się łącznie kilkadziesiąt edycji zawodów – nie tylko w Warszawie, lecz także w Poznaniu i Sopocie.