Z wiekiem proporcje twarzy zmieniają się, skóra staje się mniej napięta, zmarszczki bardziej widoczne, a owal twarzy zaburza opadający podbródek. Dzisiejsza medycyna świetnie sobie radzi bez zabiegów i operacji chirurgicznych. Służą do tego nici pdo, które od lat cieszą się zaufaniem specjalistów medycyny estetycznej oraz ich pacjentów.
Nici pdo wykonane są z polidioksanonu – preparatu stosowanego przy produkcji szwów rozpuszczalnych. W wyniku badań udowodniono, że mogą mieć one zastosowanie również w medycynie estetycznej. Skuteczność i niemal natychmiastowy efekt bez użycia skalpela sprawiły, że nici zyskały ogromną popularność na całym świecie. Te magiczne, a jednak cieniutkie fragmenty nitek stosowane są głównie do liftingu i konturowania twarzy, ale również do wygładzania zmarszczek szczególnie w miejscach, gdzie utrudnione jest podawanie toksyny botulinowej i wypełniaczy, np. na czole, szyi, podbródku czy w okolicach dolnej powieki.
– Zabiegi z użyciem nici pdo polecamy pacjentkom, które nie posiadają jeszcze bardzo głębokich zmarszczek – mówi dr Magdalena Klunder z kliniki Invicta Anti - Aging w Gdańsku. - W klinice stosujemy 16 rodzajów nici o różnej grubości, długości i zastosowaniu. Najmocniejszy efekt liftingu dają nici tłoczone wyposażone w haczyki, tzw. lift strong, które powstają metodą formowania. Pozostałe – nici nacinane – dają nieco łagodniejszy efekt. Model smile on stosowany jest do liftingu kącików ust i oczu, a brow up przeznaczony jest do liftingu brwi. Do wypełnień wykorzystujemy nici typu cavern fill oraz multi-fill. Pierwsze, ułożone w kształcie ciasnego tunelu nici - przypominają sprężynkę. Używamy ich do wypełnienia: zapadniętych policzków, zmarszczek z okolic czoła lub oczu, fałdów nosowo-wargowych, podbródka czy tzw. „marionetek”. Drugie, to rodzaj czternastu nici w jednej. Swoją strukturą przypominają delikatny wachlarz i świetnie sprawdzają się do wypełnienia i podniesienia zapadniętych tkanek w okolicy skroni, oczodołu czy policzków. Są to najbezpieczniejsze na rynku nici, które dają delikatny i naturalny efekt, a ryzyko powikłań jest minimalne.
Natychmiastowy efekt
Nici pdo mają niezwykle szeroki zakres zastosowań. Można dzięki nim uzyskać natychmiastowy efekt zadarcia szczytu nosa i delikatnie podnieść jego czubek. Świetnie podnoszą opadającą powiekę oraz wydobywają wyrazisty kształt łuków brwiowych. Nadają się również do korekty kącików oka czy ust, niwelując tzw. „zmarszczki marionetki”, a także pozwalają niemal natychmiast skorygować owal twarzy, ujędrnić podbródek i odmłodzić skórę. Dzięki iniekcyjnemu znieczuleniu zabieg jest niemal bezbolesny, ale niesie za sobą ryzyko pojawienia się siniaka i obrzęku, dlatego najlepiej wykonywać go w weekend lub podczas kilkudniowego urlopu.
Pobudzają mechanizmy samoregeneracji
Zaaplikowane pod skórę, a następne odpowiednio napięte przez lekarza sterylne nici pdo, stymulują syntezę włókien kolagenowych i elastyny, które wypełniają bruzdy i głębokie zmarszczki, a także pobudzają mechanizmy samoregeneracji skóry, poprawiając jej jędrność i sprężystość. Co więcej, jest to zabieg nie tylko polepszający obecny stan skóry, ale również zapobiegający powstawaniu kolejnych zmarszczek. W procesie wchłaniania się nici pobudza ona odbudowę włókien kolagenowych dzięki czemu, efekty są widoczne nawet po całkowitym ich rozpuszczeniu.
Zabieg nićmi pdo powinien być zawsze poprzedzony konsultacją, na której lekarz omówi możliwe do osiągnięcia efekty, wykluczy przeciwskazania i ustali z pacjentem jak należy przygotować się do zabiegu. Przez 14 dni nie należy uprawiać sportu, opalać się ani eksponować skóry na opary detergentów i chemii takie jak np. farby do włosów. Ważne jest zastosowanie prawidłowej higieny skóry. Po każdym zabiegu niezbędna jest wizyta kontrolna.