Głównym celem profilaktyki stomatologicznej jest zapobieganie chorobom przyzębia i zębów poprzez wdrożenie szeregu działań prowadzonych zarówno w domu jak i w gabinecie stomatologicznym. Nieleczone choroby jamy ustnej mogą przyczyniać się do poważnych zaburzeń ogólnoustrojowych i przewlekłych chorób.

Choroby przyzębia, czyli tkanek otaczających ząb, prowadzą do miejscowej destrukcji i w efekcie do utraty zębów. W organizmie może dojść do powstania ogólnoustrojowego stanu zapalnego, którego następstwem może być miażdżyca, uszkodzenie nerek, wzrost ciśnienia tętniczego i nieprawidłowej glikemii – wyjaśnia dr Magdalena Pawelczyk - Madalińska,  lekarz stomatolog właścicielka Centrum Stomatologii i  Periodontologii Fan – Dent w Gdańsku. - Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób przyzębia polegająca na regularnym usuwaniu złogów nazębnych. 

Złogi nazębne potocznie zwane kamieniem powstają na skutek mineralizacji płytki nazębnej zlokalizowanej na powierzchni zęba. Płytka nazębna jest produktem bakteryjnym, ale oprócz bakterii zawiera resztki pokarmowe, śluz i komórki nabłonka. Złogi osadzają się na powierzchni koron zębów, w szczelinach pomiędzy zębami i w okolicy szyjek - przy dziąśle, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką. Choć dokładne 2-3x razy dziennie mycie zębów ogranicza tworzenie się kamienia nazębnego, to w większości przypadków nie da się uniknąć wizyty w gabinecie stomatologicznym. 

Zabieg oczyszczania zębów ze złogów wykonuje się u pacjentów przeważnie od 16 roku życia. Częstotliwość jego wykonania uzależniona jest od potrzeb i kondycji organizmu. U osób zdrowych wykonuje się go dwa razy do roku, natomiast u pacjentów, u których stwierdzono chorobę przyzębia lub noszą aparat ortodontyczny zabieg zaleca się nawet co 3-4 miesiące.

Ultradźwięki kontra złogi

Najpowszechniejszą metodą usuwania złogów nazębnych jest skaling. Skaling naddziąsłowy polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba, z kolei poddziąsłowy - na usunięciu złogów nazębnych zalegających pod powierzchnią dziąseł na korzeniu zęba w tzw. kieszonce dziąsłowej.

Istnieje kilka metod i technik skalingu, przy czym najbardziej rozpowszechnione jest użycie skalera ultradźwiękowego oraz narzędzi ręcznych. Urządzenie emitujące ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości poprzez wprowadzenie w drgania końcówki z wodą, powoduje wytworzenie efektu kawitacji i odrywanie złogów nazębnych od powierzchni zębów. Złogi wraz z bakteriami i zabrudzoną wodą zbierane są w ustach przez ssaki i odprowadzane do utylizacji.   

Piaskowanie i fluoryzacja

Innym etapem usunięcia złogów nazębnych jest piaskowanie. Do tego wykorzystuje się piaskarkę. Urządzenie wykorzystuje profilaktyczne piaski twarde i miękkie oraz wodę. Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który precyzyjnie oczyszcza powierzchnię koron zębów. Piasek dociera do przestrzeni międzyzębowych, eliminując przebarwienia i osady nazębne. Piaskowanie zalecane jest u większości pacjentów, szczególnie u pacjentów ortodontycznych, noszących aparaty stałe. Oczyszczanie zębów i elementów aparatu z zalegającej na nich płytki bakteryjnej zabezpiecza przed rozwojem próchnicy.  

Gdy powierzchnia zębów jest oczyszczona ze złogów nazębnych, przechodzimy do polerowania powierzchni zębów. Zabieg wykonuje się przy pomocy pasty do polerowania i szczoteczki lub gumki. Polega on na wygładzeniu powierzchni zębów. 

Ostatnim etapem zabiegu jest fluoryzacja. Wykonuje się ją w celu wzmocnienia szkliwa przed działaniem bakterii próchnicotwórczych oraz zabezpiecza przed nadwrażliwością zębów. W tym celu najczęściej stosowane są pasty, lakiery i żele z wysoką zawartością fluoru, fosforu i wapnia. Składniki te bardzo skutecznie radzą sobie z zabezpieczeniem powierzchni zębów. Można też, zamiast tego użyć innych preparatów z aktywnym wapniem.

Dyscyplina po zabiegu

Higienistka przed rozpoczęciem zabiegów higienizacyjnych przeprowadza z pacjentem wywiad ogólnomedyczny w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Lekarz może odmówić zabiegu w przypadku przeziębienia, gorączki, występowania opryszczki, aft, ran i owrzodzeń w jamie ustnej oraz gdy występują uczulenia na składniki aktywne używane podczas zabiegu. W przypadku niektórych chorób ogólnych istnieją ograniczenia przy wykonywaniu niektórych zabiegów (np. astma).

Bardzo ważną rzeczą jest też dyscyplina po zabiegu. - Przez dwie godziny nie powinno się pić oraz spożywać posiłków, przez kolejne 24 godziny powinno się stosować tzw. białą dietę. To oznacza unikanie barwiących pokarmów np. buraków, szpinaku, sosu pomidorowego, czerwonego wina, czarnej kawy, jagód, soków owocowych, herbaty i czekolady. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości, można stosować specjalną pastę do zębów nadwrażliwych lub wykonać zabieg laserem. Po skalingu dziąsła nie powinny krwawić przy szczotkowaniu, jeśli objaw ten utrzymuje się nadal, to trzeba skontaktować się ze spacjalistą periodontologiem. Dolegliwości powinny całkowicie ustąpić do 2-3 dni po zabiegu - wyjaśnia dr Magdalena Pawelczyk - Madalińska.

FAN-DENT Centrum Stomatologii i Periodontologii
Gdańsk, Słowackiego 71 lok.2
tel 501-747-876 lub 58 522-30-40

 

Magdalena Pawelczyk - Madalińska

Właścicielka gabinetu Fan-Dent w Gdańsku. Lekarz stomatolog, specjalista periodontolog, implantolog. Ukończyła studia na Oddziale Stomatologicznym Akademii Medycznej w Gdańsku. Posiada specjalizację z zakresu periodontologii (leczenie parodontozy i chorób błon śluzowych jamy ustnej), stomatologii ogólnej oraz implantologii przyznawaną w niemieckim trybie specjalizacyjnym w dziedzinie chirurgii i protetyki implantologicznej (Wolfgang Goethe Uniwersitet in Frankfurt).