W ostatnim tygodniu listopada, tuż przed szaleństwem zakupowym Black Friday, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni poruszono temat odpowiedzialnej mody. Jakie są aktualne problemy branży fashion? I jak projektować, by nie marnować? 

Co w praktyce oznacza zrównoważona moda? Czy w dobie rosnącej popularności „slow fashion” rozumiemy sens odpowiedzialnego projektowania? Jak mądrze korzystać z tego co już zostało wyprodukowane? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź przybliżyły publiczności uczestniczki dyskusji - Marta Karwacka, socjolożka biznesu i Ewelina Antonowicz, koordynatorka polskiego oddziału Fashion Revolution. Spotkanie poprowadziła Anna Pięta, współautorka podcastu MUDATALKS.  

O tym jak aktualne i palące są problemy, które generuje branża fashion niewątpliwie świadczy zainteresowanie wydarzeniem oraz duża frekwencja podczas spotkania. Wspólnie zastanawialiśmy się gdzie leży źródło problemów związanych z branżą fashion. Rozmawialiśmy o tym jak przemysł odzieżowy wpływa na środowisko naturalne, odpadach jakie generuje i zasobach, które marnuje. Nie zabrakło trudnych pytań od publiczności, która aktywnie uczestniczyła w dyskusji. 

Uczestniczki przedstawiły konkretne wskazówki dla projektantów, które mogą efektywnie wykorzystywać już na etapie tworzenia produktu. Powinni oni szczególnie zwrócić uwagę na optymalizację życia produktu. Możliwość recyklingu powinna stanowić integralną część procesu projektowania i pojawiać się na każdym etapie powstawania produktu. Prelegentki stanowczo zachęcały do zrezygnowania z tkanin, które mają negatywny wpływ na środowisko na rzecz materiałów trwałych, pochodzących z recyklingu.  

Dowiedzieliśmy się jak wpływać na pozytywne zmiany w przemyśle odzieżowym również jako konsument. Pamiętajmy o sprawdzaniu łańcucha dostaw i kupujmy lokalnie. Wybierajmy produkty, które pozostaną z nami wiele sezonów. Prelegentki podkreślały, że odpowiedzialność za produkt leży w dużej mierze po stronie przemysłu i firm produkujących odzież. Ekonomia cyrkularna ma tutaj kluczowe znaczenie. 

Pomimo burzliwej dyskusji, pytanie o to jak: kreować przyszłość mody i ogromnej gałęzi biznesu z nią związanej, pozostaje bez odpowiedzi. Dlatego już teraz warto wpisać sobie do kalendarza kolejne spotkania dotyczące odpowiedzialnego projektowania i zrównoważonej mody organizowane przez PPNT Gdynia | Centrum Designu.