SKUTECZNE POZBYCIE SIĘ CHRAPANIA? 

TO MOŻLIWE!

O to, w jaki sposób powstaje powszechny problem chrapania i jak powinno się je leczyć, zapytaliśmy dr n. med. Krzysztofa Kicińskiego, specjalistę laryngologa w Centrum Dermatologiczno-Alergologicznym DERM-AL w Sopocie. 

Panie Doktorze, czym jest chrapanie i jakie są jego przyczyny?

To głośne oddychanie w czasie snu. Często powodem jest wydłużone podniebienie miękkie i języczek. Przepływające powietrze wprawia je w drżenie i wywołuje dźwięki. Pojawia się również w przypadku zaburzeń drożności nosa na skutek skrzywienia przegrody, polipów, czy obrzęku tkanek, w następstwie uczuleń, albo przeziębień. Czasem przyczyną jest przerost migdałków. Kiedy w wyniku upośledzenia drożności górnych dróg oddechowych ograniczony zostaje przepływ powietrza, dochodzi do bezdechu sennego. Gdy trwa on 10 sekund,  mózg odbiera w tym czasie sygnał o obniżeniu nasycenia krwi tlenem. Rośnie wtedy ciśnienie tętnicze krwi, akcja serca przyspiesza, mięśnie się napinają, a sen spłyca. Cykl może powtarzać się wielokrotnie, zaburzając prawidłowy sen.

Czy chrapanie trzeba leczyć?  

Nie należy traktować go wyłącznie jako dyskomfort, warto je leczyć. Chrapanie i bezdech mogą być przyczyną nie tylko ciągłego niewyspania i przemęczenia, ale też groźnych chorób. Pojawiają się często stany depresyjne, wzrasta ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy, mogą wystąpić zaburzenia potencji, dochodzi do zaburzenia koncentracji w ciągu dnia.

Jakie są metody leczenia chrapania i bezdechu?

Metodę leczenia powinno dobierać się w zależności od przyczyny. Należy też wziąć pod uwagę: występujące choroby, czy osobnicze uwarunkowania oraz preferencje pacjenta na konkretne metody terapeutyczne. Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja, na której pacjent jest kwalifikowany do odpowiedniej metody: uvulopalatoplastyki czyli plastyki języczka i podniebienia miękkiego; uvulopalatofaryngoplastyki - plastyki języczka, podniebienia miękkiego oraz gardła (np. wycięcie migdałków podniebiennych, plastyka łuków podniebiennych); konchoplastyki - plastyki małżowin nosowych dolnych, plastyki nasady języka.

Gdzie lepiej wykonać zabieg usuwający bezdech - w szpitalu czy w gabinecie?

W szpitalach spotkamy się z długim terminem oczekiwania,  nie ma też możliwości wyboru metody operacji. Zazwyczaj będzie to tradycyjna chirurgia, która jest bardziej inwazyjna, wymaga ona dłuższego okresu rekonwalescencji. W gabinecie specjalisty laryngologa można wykonać zabieg nowoczesną techniką np. radiochirurgią w znieczuleniu miejscowym, podobnym do stomatologicznego i po zabiegu wrócić do domu. 

Na czym polega radiochirurgia?

Metoda ta wykorzystuje efekt przepływu fal radiowych o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze przez obszar poddany zabiegowi. Działaniu fal poddawane są wyłącznie komórki i tkanki przylegające bezpośrednio do elektrody. Umożliwia wykonywanie drobnych, precyzyjnych i delikatnych nacięć, które szybko się goją. To skuteczna technika pozwalająca zminimalizować powikłania oraz czas potrzebny na rekonwalescencję. 

Jak długo wraca się do codziennej aktywności po zabiegu?

Zabieg nie wyklucza z codziennej aktywności. Wystarczy prowadzić trochę bardziej  oszczędny tryb życia przez jakiś czas po zabiegu np. około tygodnia. Nie należy w tym czasie korzystać z sauny, siłowni, jeść gorących lub ostrych potraw, pić alkoholu i palić papierosów.

Ile czasu trzeba czekać na efekt zabiegu leczenia chrapania?

U większości pacjentów już w 1 noc jest odczuwalna poprawa i z każdym dniem jest co raz lepiej. Ostateczne efekty można oceniać zwykle po 3  miesiącach od zabiegu. U części pacjentów jest wymagane wykonanie kolejnego etapu zabiegu tak aby efekty były  w pełnej mierze zadowalające.