ŚNIADANIE DE LUXE w stylu EKO

ELEKTRYCZNY MERCEDES I EKO-ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jak wdrożyć ekologiczny styl życia? Co każdy z nas może zrobić dla planety? Czy bycie eko dotyczy również naszego rozwoju osobistego? M.in. na te pytania odpowiadali prelegenci „Śniadania de Luxe” zorganizowanego przez MS Group, wydawcę magazynu Prestiż w sopockiej restauracji Secretariat.  W ramach eventu odbyła się także premiera elektrycznego Mercedesa-Benz EQC 1886!

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które zdaje sobie sprawę, że wyniszcza swoją planetę i ostatnim, które może z tym coś jeszcze zrobić” - te słowa byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, były konkluzją spotkania biznesowego - śniadanie de luxe. W piątkowy poranek kilkadziesiąt osób spotkało się w restauracji Secretariat na sopockim Hipodromie, by porozmawiać o temacie ekologii i wpleść w życie ekologiczne zachowania. Spotkanie poprowadził wieloletni dziennikarz TVN24 - Marcin Żebrowski.

- Tematowi eko poświęca się sporo uwagi, jednak jak dowiedzieliśmy się podczas śniadania wciąż za mało - podkreśla organizator eventu, Aleksandra Staruszkiewicz. -  Okazuje się, że taka forma promocji ekologicznego podejścia do życia zdaje egzamin. Frekwencja dopisała, atmosfera również, a do tego każdy z gości wrócił do swojej codzienności z zupełnie innym nastawieniem. Taki był plan! - podsumowuje.

EKO WOJOWNICY

Głównym tematem śniadania był motyw ekologiczny. O tym, że zmiana nawyków jest nieunikniona, jeśli nie chcemy doprowadzić do katastrofy ekologicznej, chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jak jednak wdrożyć to w życie, a tym samym uniknąć w przyszłości prawdziwego kataklizmu przekonywała Agnieszka Spodzieja, dyrektor operacyjny firmy Green Code. 

- Już teraz Polska, i nie tylko ma problem z wodami gruntowymi, które powoli w całości zanikają. Wszystko jest namacalne i będzie miało swoje konsekwencje w bliskiej przyszłości, nie za 100 czy 200 lat. To nie dotyczy tylko nas, ale również wielkich koncernów globalnych, które muszą zmienić sposób podawania swoich produktów. Doskonałym przykładem jest chociażby Coca Cola, która jest w trakcie wprowadzania bioplastikowych butelek.

Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że ludzkość jest już w procesie zmian i kataklizmów. Średnia temperatura Ziemi wzrosła już o ponad 1°C od czasów rewolucji przemysłowej. Przekroczenie progu ocieplenia o 1,5°C może najprawdopodobniej nastąpić już około 2030 roku, a o 2°C ok. 2045 roku. Jak twierdzi ONZ ,,mamy 12 lat, by zapobiec katastrofie”. Co gorsza według WWF w 2050 roku pod wodą może znaleźć się północna linia Polski, z Trójmiastem na czele. 

- W przeciągu kilku lat niewiele się zmieniło. Eko edukacja nie jest na wystarczającym poziomie, to jest główny problem - tłumaczy Agnieszka Spodzieja. - Musimy zacząć działać teraz. Gdy za kilka lat będziemy chcieli odkręcić wodę w kranie, a jej nie będzie, to dopiero się obudzimy, a wtedy już będzie za późno. Zmiany klimatycznie, wszędobylski plastik, a teraz pożar w Amazonii. Zacznijmy od siebie, życia w duchu eko, bądźmy eko-wojownikami! 

Do życia w stylu eko zachęcała też Ewa Maggier reprezentująca Bank Ochrony Środowiska.

- BOŚ jest liderem wśród eko-banków na rynku finansowym w prowadzeniu projektów proekologicznych. Udzieliliśmy kredytów  na ponad 21 miliardów złotych, właśnie na te cele. W przeciągu roku jest to wzrost o ponad 60%, co świadczy o dobrym kierunku. Zakończyliśmy ponad 81 tysięcy inwestycji proekologicznych, w tym m.in. w odnawialne źródła energii, budownictwo zrównoważone, termomodernizację, kogenerację. Jako jedni z nielicznych zawsze wyliczamy efekt ekologicznego, znajdujemy w inwestycjach elementy eko, które należy zastosować, a następnie wykorzystać w ramach zrównoważonego rozwoju. 

Warto zaznaczyć, że spółka BOŚ EkoProfit umożliwia przygotowanie wniosków o wsparcie w ramach dostępnych programów, przygotowuje montaż finansowy oraz oferuje leasing aktywów. Kadra banku jest w tym obszarze wyszkolona i bardzo dobrze zna specyfikę proekologicznych potrzeb inwestycyjnych.

Głos w sprawie ekologii zabrało też miasto Sopot, które obecnie wdraża projekt „Sopot Naturalnie”.

- Tylko jednego dnia na sopockim rynku zużywa się 10 tysięcy foliowych torebek! Każda z nich, średnio używana przez 25 minut, rozkłada się nawet 400 lat. Chcemy rozbudzać świadomość - mówi Jolanta Kownacka przedstawicielka  urzędu miasta Sopot. - To kampania wielowątkowa, pierwszym etapem są plakaty, które pojawiają się w różnych miejscach. Kolejnym etapem będzie kampania edukacyjna. Na sopockim rynku powstanie instalacja zaprojektowana przez Małgorzatę Golińską oraz Grażynę Riga, która będzie obrazowała ogrom odpadów produkowanych przez każde gospodarstwo domowe. 

Już 21 września na Sopockim Rynku odbędzie się wernisaż wystawy podczas wielkiego eko pikniku. Tam też rozdawane będą „zestawy startowe”, w skład których wchodzi bawełniana torba na zakupy, woreczek wielokrotnego użytku na warzywa i owoce, bidon na wodę z tritanu oraz poradnik – jak być eko-odpowiedzialnym.

PREMIERA MERCEDESA NA PRĄD

Elektromobilność nabiera tempa. Jednak dzisiaj to już nie tylko Tesla, w tym kierunku podążają również inni, o czym mieliśmy okazję przekonać się na premierze nowego Mercedesa EQC 1886, którego premiera odbyła się w ramach śniadania de luxe. 

W Sopocie zaprezentowano Mercedesa-Benz EQC 1886, który jest pierwszym przedstawicielem, a zarazem swoistą zapowiedzią elektrycznej rodziny EQ. Nowy SUV z gwiazdą wymyka się utartym schematom – to model nowej ery, łączący funkcjonalność i sportowe osiągi z lokalnie bezemisyjną jazdą i poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Ekologiczne technologie stosowane w różnych dziedzinach mogą w znacznej mierze przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa życia w coraz to bardziej zanieczyszczanym środowisku. Co ciekawe, jego ambasadorem został Andrzej Bargiel, pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z K2.

- Od lat współpracuję z marką Mercedes, dlatego bardzo ucieszyła mnie wiadomość o EQC, pierwszym w pełni elektrycznym modelu tej marki. Intensywny tryb życia, który prowadzę, związany jest z koniecznością częstego przemieszczania się. Chcę to robić minimalnie ingerując w przyrodę w otoczeniu której staram się przebywać jak najczęściej, trenując lub spędzając czas wolny. Elektryczna inteligencja, jest koniecznym krokiem w myśleniu o przyszłości naszej coraz bardziej zagrożonej planety - tłumaczy Andrzej Bargiel.

EQC bazuje na modelu GLC i wyposażony jest w dwa silniki elektryczne. Cały układ generuje niemałą moc systemową 408 KM i aż 765 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Dzięki temu Mercedes EQC pierwszą setkę na liczniku osiąga po 5,1 sekundy. Jeśli chodzi o zasięg, to według producenta ten elektryczny może przejechać 450-500 km na jednym ładowaniu. Co ważne, na baterie Mercedes udziela ośmiu lat gwarancji (lub do 160 tys. km). 

Ceny Mercedesa EQC rozpoczynają się od 328 300 zł. To trochę mniej niż za konkurencyjne pojazdy ze stajni Audi i Jaguara. Czy możemy spodziewać się zatem w niedalekiej przyszłości ery elektromobliności?

- Istnieje projekt ustawy, która dotyczy finansowania samochodów elektrycznych (30 %), jednak na chwilę obecną jest to bardzo niski limit, ponieważ ustawodawca zakłada, że programem finansowania zostanie objęty samochód o maksymalnej wartości 120 000 złotych, a na rynku są obecnie tylko trzy takie modele. Gdy tylko limit zostanie zwiększony, będzie można mówić o korzystnych skutkach - mówi Marek Szybilski z BMG Goworowski.

Na śniadaniu de luxe pojawiło się kilkadziesiąt osób, a wśród nich liczni przedstawiciele biznesu. O komfortowy przebieg spotkania, ale i podniebienia gości zadbała restauracja Secretariat, usytuowana w prestiżowej lokalizacji - sopockim Hipodromie. Doskonała pogoda, strefa chill oraz ciekawe prelekcje sprawiły, że wydarzenie było zrealizowane na bardzo wysokim poziomie. Wśród uczestników rozlosowano upominki, które ufundowała  Klinika Medyczna Dobosz, Kosmetyki Sylveco, Annature, Oriental Spa w hotelu Opera, Studio Figura. Partnerem wydarzenia był trójmiejski przedstawiciel marki Mercedes-Benz, firma BMG Goworowski, która zapewniła zwycięzcom konkursu weekend z Mercedesem.