Komputerowe projektowanie zabiegu implantologicznego, czy też symulacja przyszłego uśmiechu pacjenta w obrazie 3D - to tylko niektóre zaawansowane systemy używane w stomatologii. Wszystkie dostępne są w gdańskiej Nawrocki Clinic, jednej z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych w Polsce.

Simplant – tak nazywa się zaawansowany program wykorzystujący nawigację komputerową do planowania zabiegu implantologicznego, a tym samym zaprojektowanie uśmiechu. Nawrocki Clinic wprowadził go u siebie jako pierwsza klinika na Pomorzu.

- Proces składa się z trzech etapów. W pierwszym robione jest zdjęcie tomograficzne CBCT pozwalające na trójwymiarowe wizualizowanie anatomii kości szczęki i żuchwy. Kolejny etap to wewnątrzustny cyfrowy wycisk, obrazujący jamę ustną. Dane pozyskane z tych etapów analizowane są przez oprogramowanie Simplant, dzięki któremu lekarz jest w stanie precyzyjnie, jak nigdy wcześniej, zaplanować pozycję implantu – wyjaśnia lek.stom. Michał Nawrocki M.Sc., współwłaściciel kliniki.

Precyzja nie jest jedynym atutem Simplant. Do niedawna na odbudowę protetyczną trzeba było czekać nawet kilka miesięcy. Było to związane z długim okresem oczekiwania na integrację implantu z kością. Dzięki cyfrowym technikom oraz znajdującemu się w Nawrocki Clinic laboratorium protetycznemu czas ten został skrócony do minimum. Pacjent tego samego dnia wychodzi z kliniki ciesząc się nowym uśmiechem.

Uśmiech w komputerze

Simplant to nie jedyna super nowoczesna technologia stosowana w służbie implantów w Nawrocki Clinic. Kolejną jest protokół DSD Digital Smail Design opracowany przez dr Christiana Coachmana z Brazylii. Dzięki niemu pacjent uczestniczy w projektowaniu swojego przyszłego uśmiechu.

Używane są do tego zdjęcia zrobione aparatem fotograficznym, zdjęcia RTG oraz specjalne modele diagnostyczne, które analizowane są przez program komputerowy. 

- Efekt jest niesamowity. Program bierze pod uwagę wielkość zębów, ich kształt, położenie oraz umiejscowienie w dziąsłach i pokazuje efekt, jaki zostanie osiągnięty już po przeprowadzonym zabiegu. Pacjent widzi końcowy efekt na monitorze, może mieć także realny wpływ na wygląd swojego nowego uśmiechu – opisuje lek.stom. Michał Nawrocki M.Sc.

Dodatkowo wykonywany jest tzw. mock up. Co to takiego? W ustach pacjenta zakładane są prowizoryczne licówki imitujące finalny efekt. Dzięki temu ma możliwość skorygowania i dopasowania ich  w stu procentach  do swoich oczekiwań.

Projekt w kilka minut

Nawrocki Clinic posiada własne laboratorium protetyczne. Stosowany w klinice system CAD-CAM – CEREC całkowicie zmienia możliwości leczenia. Ten sprawdzony system pozwala na samodzielne wykonanie różnorodnych prac protetycznych bezpośrednio w klinice podczas jednej wizyty.

- Doświadczony lekarz po opracowaniu zęba np. pod koronę lub licówkę wykonuje skan przy pomocy specjalnej bezpiecznej kamery – CEREC Omnicam lub Apollo DI Sirona - jest to rodzaj cyfrowego wycisku. Następnie technik dentystyczny w ciągu paru minut jest w stanie zaprojektować gotowe uzupełnienie, które z kolei jest tradycyjnie frezowane z bloku porcelany w specjalnej obrabiarce numerycznej – opisuje przebieg procedury Mariola Milecka – technik dentystyczny.

Prace protetyczne uzyskane tą metodą charakteryzują się bardzo wysoką estetyką i harmonią. Wynika to z faktu, że są to uzupełnienia całoceramiczne, bez podbudowy metalowej. Dodatkowo fakt, że technicy dentystyczni pracujący w klinice posiadają doświadczenie i umiejętności, pozwala na bezpośredni dobór barwy oraz zrównoważoną charakteryzację uzupełnień, tak aby były one idealnie zbliżone do zębów naturalnych. 

Niewidoczne nakładki

W ofercie Nawrocki Clinic jest też innowacyjny system Invisalign. To zdejmowane, niemal niewidoczne nakładki dopasowane do uzębienia konkretnego pacjenta. Nie wpływają na bieg codziennego życia. Można je zdejmować, co umożliwia wykonywanie wszystkich czynności, takich jak mycie i nitkowanie zębów, czy cieszenie się ulubionymi potrawami. Są niemal niewidoczne. 

- Nakładki przesuwają stopniowo zęby. Każde małe przesunięcie oznacza zbliżanie się finalnego efektu -  nowego uśmiechu. Krok po kroku efektywnie, delikatnie i precyzyjnie – wyjaśnia lek.dent. Marta Czerwińska
- Innowacyjny i nowoczesny systemu jakim jest Invisalign służy jednemu celowi – aby nasi pacjenci mogli uzyskać swój wymarzony uśmiech – dodaje szef kliniki.

- Chcemy, by nasi pacjenci mieli nie tylko piękny i zdrowy uśmiech, ale równie ważna jest droga jak go uzyskamy – dodaje Agnieszka Dojlidko – Nawrocka, współwłaściciel kliniki. - Ta droga powinna być nie tyko w stu procentach efektywna, ale jak najkrótsza, jak najmniej uciążliwa, a pacjent powinien mieć pełną wiedzę do jakiego efektu dążymy i móc go korygować. Stąd stawiamy na wysokie umiejętności i doświadczenie naszych lekarzy oraz najnowocześniejsze technologie.

 

NAWROCKI CLINIC – Gdańsk, ul. Czarny Dwór 10/34. Tel: 58 52 66 004, 501 143 042 

www.nawrockiclinic.com