Stres, nerwy, wieczny pośpiech, niezdrowy styl życia – wszystko to wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale przede wszystkim na zdrowie. Tymczasem człowiek potrzebuje równowagi na wszystkich poziomach: fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Jak przywrócić wewnętrzną harmonię i zadbać o nasz organizm?

Badania naukowe dowodzą, że istnieje związek pomiędzy wysokim poziomem hormonu stresu, a tendencją do zapadania na niektóre schorzenia, takie jak depresja, choroby układu krążenia, cukrzyca czy nowotwory. Tymczasem skutecznym i naturalnym sposobem na powrót do równowagi duchowej i mentalnej jest floating. 

– Podczas sesji floatingowej wchodzisz do kabiny wypełnionej 30 cm wody, zawierającej sole EPSOM. Jest to sól kwasu siarkowego i magnezu, dzięki której czujemy się jak podczas przyjemnego dryfowania po Morzu Martwym. Gdy już wejdziemy w głębszy stan wyciszenia, muzyka zostaje automatycznie wyłączona, dzięki czemu jesteśmy w stanie całkowicie zapomnieć o tym co dzieje się wokół nas. Odczuwamy głęboki stan odprężenia – opowiada Karol Nowiński, współwłaściciel Five Senses float spa na gdańskim Garnizonie. 

Floating jest innowacyjnym sposobem na pozbycie się nadmiernego stresu, wyciszenie organizmu oraz ograniczenie wszelkich bodźców zewnętrznych oraz wewnętrznych naszego ciała i ducha. Floating wprowadza głębokie zmiany w sferze emocjonalnej i fizycznej, umożliwiając zdroworozsądkową analizę skrajnych sytuacji, które spotykają nas na co dzień.  

– Ciekawostką jest fakt, że w trakcie 60- minutowej sesji floatingu odpoczywamy jak w czasie czterech godzin głębokiego snu. Co więcej, nasz mózg przestawia się ze zwykłych fal alpha na fale theta, co oznacza możliwość wejścia w stan głębokiej medytacji – dodaje Patryk Sidor, współwłaściciel Five Senses float spa.

Zespół przewlekłego zmęczenia, zespół wypalenia zawodowego, reumatoidalne zapalenie stawów, nadwaga, fibromialgia, czyli uporczywe bóle stawów i mięśni, otyłość, niedoczynność tarczycy i wiele innych – na te cywilizacyjne choroby i schorzenia skutecznym antidotum jest medycyna mitochondrialna. Mitochondria to mikroskopijne struktury komórkowe wielkości kilkunastu nanometrów, które mają niebagatelny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie całego organizmu, a ich prawidłowa czynność warunkuje wystąpienie i rozwój licznych chorób. W mitochondriach zachodzi wiele podstawowych reakcji metabolizmu komórkowego. 

– Niemiecki lekarz i naukowiec, dr Frnaz Enzmann dowiódł, ze podając chorym odpowiednio przygotowane witaminy, mikroelementy i antyoksydanty, przywraca się prawidłowe wytwarzanie i wykorzystanie energii w każdej komórce. Resztę wykonuje nasz organizm samodzielnie powracając powoli do zdrowia. Preparaty witaminowe, antyoksydanty i mikropierwiastki są tak przygotowane, aby mogły wchłonąć się ze śluzówki żołądka i jelit w ciągu kilku minut po ich połknięciu – mówi dr Janusz Zdzitowiecki z Sopockiej Fabryki Urody. 

Coraz częściej wybieranym sposobem walki z wieloma dolegliwościami są kroplówki witaminowe. Szczególnie w zabieganym świecie, gdzie trudno o racjonalne odżywianie i regularne dostarczanie organizmowi wraz z pożywieniem witamin i mikroelementów. 

– Kroplówki witaminowe prowadzone pod okiem lekarzy to coś więcej niż suplementacja środkami dostępnymi w aptece. To pewność doboru cennych substancji zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem. Omijając układ pokarmowy i dostarczając, za pomocą kroplówki leki, witaminy i minerały bezpośrednio do krwiobiegu, eliminujemy wpływ enzymów trawiennych i dysfunkcji układu pokarmowego pacjenta. Oznacza to dostarczenie organizmowi 100% wartościowych składników, pozwalających na osiągnięcie najszybszego i najbardziej skutecznego efektu terapii – mówi Kamil Filip z Kliniki Witaminowej VITAMED w Gdyni. 

W Klinice Witaminowej wprowadzony został podział, odpowiadający różnym potrzebom, np. oczyszczaniu organizmu, regeneracji – wzmacnianiu odporności, niwelowaniu stresu i łagodzeniu (leczeniu) objawów depresji. Są też idealnie skomponowane koktajle witaminowe – odmładzające i odchudzające umożliwiające redukcję cellulitu i wyszczupleniu sylwetki.

W naszym ciele gromadzi się mnóstwo toksyn. Osłabienie i ciągłe zmęczenie mogą być odczuwalnymi tego skutkami. Ponadto, długotrwałe zakwaszenie to ryzyko rozwoju groźnych chorób, tj. cukrzyca, nowotwory, miażdżyca, nadciśnienie. Prowadzi też do zaburzeń snu, przemęczenia, nerwic, czy depresji. Pomóc może dieta zasadowa odkwaszająca organizm. Produktami zasadowymi są przede wszystkim warzywa i owce. Chcąc odkwasić organizm najlepiej spożywać je w formie surowej. Nie może również zabraknąć tłuszczy roślinnych pochodzących np. z oliwy z oliwek czy oleju rzepakowego. W niewielkich ilościach można też spożywać nabiał w postaci mleka, sera żółtego i twarogowego, jogurtów, kefirów. Dozwolone są też orzechy, migdały, pestki dyni oraz ziarna słonecznika. Unikamy natomiast alkoholu, cukru, mięsa, tłuszczu, nabiału, kofeiny.