Problemy z nietrzymaniem moczu, bóle w obrębie miednicy, obrzęki nóg w trakcie ciąży – to tylko niektóre ze schorzeń, z którymi dość często zmagają się panie. Pomóc może im fizjoterapia uroginekologiczna.

Z racji swojego profilu skierowanego wyłącznie na panie fizjoterapia uroginekologiczna nazywana jest często fizjoterapią kobiecą. I mimo, że chorób kobiecych nie ubywa, a wprost przeciwnie – niestety jest ich coraz więcej – jest to wciąż mało znana i niedoceniana w Polsce część fizjoterapii. 

Podczas gdy w naszym kraju dziedzina ta dopiero raczkuje, we Francji znana jest już od ponad 30 lat. Tymczasem jest to bardzo ważna i potrzebna gałąź fizjoterapii, zajmująca się usprawnianiem i przywracaniem funkcji przede wszystkim w obrębie dna miednicy. 

Zdrowa miednica

W Akademii Świadomego Człowieka pomoc uzyskają panie cierpiące właśnie z powodu różnych dysfunkcji w obrębie dna miednicy, jak na przykład wysiłkowe nietrzymanie moczu, pęcherz nadreaktywny, czy też opadanie narządów miednicy mniejszej. Fizjoterapia w tych schorzeniach jest leczeniem zachowawczym, dająca bardzo dobre efekty bez bólu i skalpela. 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomoże również przy zespołach bólowych miednicy mniejszej. Postępowanie terapeutyczne ma na celu znalezienie i usunięcie możliwej przyczyny bólu w takich przypadkach jak: wulwodynia, tj. chroniczny ból okolicy krocza, dyspareunia, czyli ból podczas stosunku, czy coccygodynia, co oznacza zespół bólowy w okolicy kości ogonowej. Pomoc w gabinecie znajdą również kobiety cierpiące z powodu bolesnego miesiączkowania.

Lżejsza ciąża, lepszy poród

Fizjoterapia uroginekologiczna ma swoje szerokie zastosowanie również w okresie ciąży. To wyjątkowy czas dla kobiety, ale również okres dużych zmian w całym organizmie, które mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości. Fizjoterapeuta pomoże w takich problemach jak: ból kręgosłupa, rwa kulszowa, ból spojenia łonowego, ból stawów krzyżowo-biodrowych, obrzęki kończyn w ciąży, nietrzymanie moczu oraz w wielu innych dolegliwościach. Daje również możliwość przyszłej mamie na przygotowanie ciała do aktywnego porodu – poprzez indywidualnie dobrane ćwiczenia oraz pracę z oddechem, buduje się świadomość ciała, co przekłada się na efektywne sterowanie nim podczas porodu.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest również cenna po porodzie. Ból kręgosłupa, nietrzymanie moczu, gazów lub stolca, ból spojenia łonowego, brzuch wyglądający jakby „zapomniał”, że poród już się odbył, często świadczący o rozstępie mięśnia prostego brzucha, nie są normą po porodzie – te dolegliwości można skutecznie leczyć w gabinecie fizjoterapeuty.

Ważnym obszarem działania jest również praca z blizną po cesarskim cięciu, nacięciu lub pęknięciu krocza. Takie blizny należy mobilizować, by nie doszło do zrostów, które mogą powodować miedzy innymi: przewlekły ból miednicy, bóle kręgosłupa, ból podczas stosunku, niespecyficzne dolegliwości nawet w odległych obszarach ciała. 

Świadomość ciała

W fizjoterapii kobiet ważne są także działania profilaktyczne i edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości ciała kobiet oraz uświadomienie, że czynności wykonywane na co dzień w niewłaściwy sposób przez wiele lat – takie jak na przykład dźwiganie, wstawanie z łóżka, pozycje na toalecie lub nieprawidłowa postawa – zwiększają ryzyko dysfunkcji w obrębie dna miednicy.

 

Akademia Świadomego Człowieka

Gdańsk, ul. Kaprów 3a/16
tel. 58 728 45 65
info@twojaakademia.p
Facebook/Akademia Świadomego Człowieka
www.twojaakademia.pl

Joanna Piórek, mgr fizjoterapii z Akademii Świadomego Człowieka