W latach 60. XX wieku członkowie The Beatles wyjechali na kilka miesięcy do Indii, by poznać techniki transcendentalnej medytacji. Umożliwia ona głęboki relaks. W Gdańsku możesz uzyskać podobny efekt dzięki technice floatingu. 

 

Wyobraź sobie, że zabierasz swoje ciało w jedno z najbardziej relaksujących miejsc na naszej planecie lub unosisz się w nieważkości i całkowitej ciszy jaka panuje w przestrzeni kosmicznej. Bez grawitacji, bez dotyku, bez dźwięku i bez zakłóceń – tak w skrócie można opisać floating.

Ta nowoczesna metoda została zastosowana w latach 70. przez Petera Suedfelda i Rodericka Bowie z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej, którzy badali efekty terapii w komorze deprywacyjnej. To zbiornik izolacyjny, dźwiękoszczelny i pozbawiony światła, w którym człowiek unosi się w roztworze siarczanu magnezu. Temperatura roztworu jest zbliżona do zewnętrznej temperatury ciała, czyli około 34,5 stopni C. Godzinne seanse naukowcy nazwali Terapią Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej.

Odpoczynek dla mózgu

Celem terapii było znalezienie szybkiej i prostej metody relaksacji, nie wymagającej żmudnego poznawania technik, jak np. wspomniani muzycy The Beatles, którzy, by poznać technikę transcendentalną musieli spędzić w Indiach kilka miesięcy. Na wielką wyprawę zabrali rodziny i sterty bagaży. Trudno im się dziwić. Już w XX wieku praca i związany z nią stres, szybkość dostarczanych i przetwarzanych informacji, nieustanny obieg komunikacyjny – to wszystko spowodowało, że coraz trudniej było skutecznie odpoczywać. XXI wiek sytuację pogłębił. Nasze mózgi i ośrodki nerwowe poddawane są coraz większej presji. Naturalnym mechanizmem obronnym i regenerującym jest odpoczynek i sen, a przede wszystkim wolny czas. To jednak – jak się okazuje towary coraz bardziej deficytowe. 

Odpoczynku potrzebuje nie tylko organizm, ale i przede wszystkim nasz mózg. Jego bioelektryczną aktywność w danym momencie pokazują tzw. fale mózgowe. W ciągu dnia, mózg wytwarza albo fale gamma (powyżej 30 Hz), które towarzyszą funkcjom motorycznym, bądź fale beta (od 12 do 28 Hz) towarzyszące pracy i zwykłym czynnościom. W czasie spoczynku lub przed zaśnięciem częstotliwość spada i pojawiają się fale alfa (od 8 do 13 Hz). Poniżej są fale theta (od 4 do 7Hz), które występują podczas medytacji, transu, czy marzeń sennych. Można jeszcze bardziej zwolnić - fale delta (od 0,5 do 3 Hz) występują w stanie najgłębszego snu i głębokiej medytacji. 

Floating z masażem

Floating, dzięki swojej specyfice, dość szybko, bo w ciągu godziny (tyle trwa jeden seans) umożliwia pełny relaks. Fale mózgowe nie tylko zwalniają do alfa, ale i do częstotliwości theta. Terapia floatingowa oddziałuje na ciało, umysł i duszę. Ciało się rozluźnia, schodzi z niego wszelkie napięcie mięśniowe oraz stres, a także następuje ukojenie bólu i regeneracja. W takich warunkach mózg uwalnia ogromne ilości endorfin i zaczyna dążyć do równowagi obu półkul. Umysł nie tylko się odpręża, ale staje się bardziej kreatywny. Ciekawostką jest fakt, że w trakcie 60- minutowej sesji floatingu odpoczywamy jak w czasie czterech godzin głębokiego snu.

Z pełnego relaksu poprzez floating można skorzystać w FIVE SENSES float spa w Gdańsku Wrzeszczu. Gabinet jako jedyny w Trójmieście ma aż dwie kabiny. Godzinna sesja floatingowa odbywa się w kabinie wypełnionej do 30 cm wody o wysokim nasyceniu specjalistycznej soli Epsom, podgrzanej do temperatury skóry. Zgodnie z zasadami sztuki, korzystający jest odcięty od bodźców zewnętrznych. Przez pierwsze minuty towarzyszy muzyka i delikatne światło. To czas na znalezienie wygodnej pozycji i wyciszenia organizmu. Oświetlenie w kabinie można kontrolować indywidualnie, jednak, by relaks był pełniejszy zaleca się, by światło było zgaszone. 

Jak zapewniają specjaliści z FIVE SENSES float spa - floating jest praktycznie dla każdego – niezależnie od wieku. Najpoważniejszymi przeciwskazaniami jest: epilepsja, nowotwory skóry, otwarte rany, owrzodzenia oraz stany po spożyciu alkoholu i środków odurzających. Polecany jest także kobietom w ciąży. 

Floating warto też łączyć z innymi zabiegami. W FIVE SENSES float spa można skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych i masaży. Pakiety najczęściej rozpoczynamy od sesji floatingu, aby następnie kontynuować relaks w trakcie peelingu, masażu ciała, twarzy i głowy. Po kilku godzinnym pobycie poczujesz się jak po długim i satysfakcjonującym urlopie. 

 

FIVE SENSES float • spa 

os. Garnizon Gdańsk Wrzeszcz, ul. Norwida 4 

www.fivesenses.pl