Już po raz piąty miłośnicy gdyńskiej architektury dzięki festiwalowi Open House Gdynia będą mogli zajrzeć w niedostępne na co dzień miejsca. Jubileuszowa edycja festiwalu odbędzie się pod hasłem „Miasto i Zmysły”.

W ramach festiwalu uczestnicy wejdą do ponad sześćdziesięciu niedostępnych na co dzień gdyńskich mieszkań prywatnych, instytucji oraz przestrzeni użytkowych. W programie znajdą się zarówno odwiedzane przez mieszkańców budynki w nieznanej odsłonie, miejsca całkowicie ukryte, czasami zapomniane, jak i nowe, ciekawe realizacje. 

- W tym roku pokażemy zarówno nowe, nigdy nie pokazywane stylowe wnętrza mieszkań prywatnych, jak i perełki poprzednich edycji – mówi Diana Lenart, założycielka i kuratorka festiwalu. -  5 lat to czas, w którym mogliśmy poznać zwiedzających i dowiedzieć się, co najbardziej elektryzuje mieszkańców i turystów, odwiedzających Gdynię w czasie festiwalu. Chcemy, by ta edycja była hołdem dla tych miejsc. 

Festiwal będzie niepowtarzalną i zapewne jedną z ostatnich okazji, aby zajrzeć do legendarnych chłodni Dalmoru i ocalić pamięć o tym fragmencie gdyńskiej historii. Na mapie zwiedzania znajdzie się też Willa Wincent - miejsce, gdzie doskonały design łączy się z najlepszymi tradycjami gdyńskiego modernizmu. Drzwi swoich mieszkań otworzą też niezwykli gdynianie – będzie można wejść do mansardy artystki Katarzyny Stefanii Józefowicz, by zobaczyć przykład karkołomnego remontu, którego efektem jest zjawiskowe wnętrze. Uczestnicy festiwalu wejdą też do jednego z najbardziej spektakularnych wnętrz w Gdyni, znajdującego się w budynku Banku Pekao przy ulicy Zygmunta Augusta – mieszkania Oli. Historię z intrygującym, wciągającym designem łączy Quadrille Conference & Spa, pałac z XVIII wieku będący odzwierciedleniem świata z powieści Lewisa Carrolla „Alicja w Krainie Czarów”. W programie znajdą się też pracownie gdyńskich twórców, w tym Hardziej Studio – industrialną przestrzeń w sercu portu. 

Oprócz najciekawszych lokalizacji, zaplanowano warsztaty dla dzieci, spacery tematyczne po gdyńskich zakamarkach, wystawy fotografii oraz debatę z ekspertami na temat kondycji miasta i jego mieszkańców.

Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny, do wybranych obowiązują zapisy. Rezerwacje ruszą 11 maja na stronie www.ohgdynia.org

Aktualne informacje: facebook.com/OpenHouseGdynia