Pierwszą na świecie operację przezskórnej stabilizacji kręgosłupa z użyciem sztucznej inteligencji i systemu trójwymiarowego widzenia, przeprowadził gdański ortopeda dr hab. Rafał Pankowski z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed. Operacja odbyła się w szpitalu Copernicus w Gdańsku.
Nawigacja ARAI wykorzystana w trakcie operacji to zaawansowana cyfrowa platforma chirurgiczna łącząca wizualizację 3D i analizę danych anatomicznych w celu poprawy wyników leczenia, skrócenia czasu operacji i zminimalizowania powikłań chirurgicznych. System zapewnia chirurgom "trójwymiarowe widzenie rentgenowskie", pozwalając im wyraźnie widzieć struktury anatomiczne pacjenta, jakby nie były pokryte przez skórę, mięśnie i tkankę łączną.
ARAI wykorzystuje sztuczną inteligencję do samodzielnego segmentowania i analizowania anatomii pacjenta oraz identyfikowania kluczowych punktów anatomicznych w czasie rzeczywistym. Sztuczna Inteligencja w ciągu kilku sekund planuje rozmiar i położenie implantów. System eliminuje też ryzyko nieumyślnego uszkodzenia krytycznych struktur anatomicznych, takich jak rdzeń kręgowy,
nerwy i naczynia.
Pacjentem był 61-letnim mężczyzna cierpiącym na silny ból pleców i nóg w wyniku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Operacja została przeprowadzona w minimalnie inwazyjny sposób, a system ARAI automatycznie zidentyfikował odpowiednie struktury anatomiczne, które natychmiast zakodował kolorami. Następnie przedstawił plan leczenia i pomógł chirurgowi prawidłowo umieścić implanty za pomocą inteligentnej wizualizacji 3D opartej na rozszerzonej rzeczywistości.
- System ARAI umożliwił mi trójwymiarowe zwizualizowanie anatomii kręgosłupa, w tym rdzenia kręgowego i nerwów lędźwiowych. Prowadząc mnie w czasie rzeczywistym sugerował optymalne trajektorie do posadowienia implantów w kręgosłupie zanim jeszcze wykonałem nacięcie skóry. Zastosowana nawigacja ARAI pozwala na przeprowadzenie znacznie mniej inwazyjnych procedur chirurgicznych – mówi dr hab. n. med. Rafał Pankowski.