Włosy są niczym czuły barometr reagujący na każdą zmianę w organizmie. Dlatego gdy zaczynają wypadać w większych ilościach, trzeba potraktować poważnie ten sygnał ostrzegawczy z wnętrza ciała. To znak, że dzieje się w nim coś niedobrego.
Każdy mieszek włosa rośnie nieco w innym tempie, dlatego włosy nie wypadają jednocześnie. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn, czas życia włosów się skraca i zaczynają wypadać w większej ilości niż zwykle. Na początku widać to tylko na szczotce i może po rachunkach za wizyty hydraulika, który przychodzi odetkać zatkany włosami odpływ prysznica. Jednak wraz z z postępem czasu, problem staje się zauważalny także w miejscu, którego dotyczy - na głowie. Proces utraty włosów często bywa trwały i może doprowadzić do dużych ubytków, dlatego należy ustalić przyczynę i wyeliminować ją.
Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
Choroby infekcyjne, a łysienie
Łysienie może wystąpić po zakażeniu lub około 12 miesięcy po przebyciu choroby infekcyjnej takiej jak COVID-19, czy grypa.
Zatrucia, a łysienie
Zmiany w strukturze włosów oraz ich wypadanie mogą być spowodowane przez wszelkiego rodzaju toksyny, zwłaszcza metale ciężkie jak rtęć, tal, czy arsen.
Choroby ogólnoustrojowe, a łysienie
Chorzy na cukrzycę często po kilku latach (przy leczeniu lekami doustnymi) tracą włosy w sposób rozlany, głównie na szczycie głowy, w patomechanizmie telogenowym.
Hormony, a wypadanie włosów
Hormony stymulują wzrost, ale też wypadanie włosów dlatego jakiekolwiek zaburzenie ich wydzielania może powodować wyłysienie. Dlatego chorobom tarczycy może towarzyszyć utrata włosów.
Choroby skóry, a łysienie
Grzybiczne choroby skóry, które atakują owłosioną skórę głowy mogą doprowadzić do łysienia.
Pozwól sobie pomóc
Jeżeli proces wypadanie włosów trwa dłużej niż 3 tygodnie, bądź zmagamy się z procesem łysienia od wielu lat, warto udać się do specjalisty od problemów związanych z włosami i skórą głowy - trychologa. Każdy z typów łysienia poddaje się innej terapii, dlatego kluczowe jest ustalenie z jakiego powodu włosy tak bardzo wypadają. W tym celu trycholog przeprowadzi szczegółowy wywiad. Może też zlecić badanie krwi, by rozpoznać lub wykluczyć anemię, czy wskazać na niedobór pierwiastków.
Podczas wizyty u trychologa wykonywane jest też badanie skóry głowy przy życiu mikrokamery umożliwiającej 200-krotne powiększenie. Pozwala ona na analizę struktur na poziomie naskórka, granicy skórno-naskórkowej i górnych warstw skóry właściwej oraz samych włosów. Po badaniu zostaje ustalony plan terapii. Oprócz środków farmaceutycznych i dobrania zabiegów, trycholog może zarekomendować dietę i sposób pielęgnacji dobrany do rodzaju włosów.
TOP zabiegi zagęszczające włosy
Mezoterapia igłowa peptydowa Dr Cyj.
Poleca się ją zarówno osobom zmagającym się z nadmiernym wypadaniem włosów jak i tym chcącym je zagęścić, pogrubić i wzmocnić. W skład innowacyjnego preparatu wchodzi 7 peptydów oraz kwas hialuronowy. Preparat ten różni się od innych dostępnych na rynku technologią Sustained Release Technology. Pozwala ona na przedłużone uwalniania preparatu i wnikanie substancji aktywnych do skóry właściwej. Zabieg trwa około 20 minut i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Rekomenduje się wykonie 4, a efekt jest widoczny już po pierwszym.
Infuzja tlenowa z roślinnymi komórkami macierzystymi.
ajnowsze badania kliniczne wykazały, że komórki macierzyste odgrywają dużą rolę w procesie wzrostu włosa oraz stymulowaniu uśpionych cebulek do wzrostu. Zabieg infuzji tlenowej stymuluje aktywność komórek w macierzy włosa, co powoduje ich intensywny odrost. W rezultacie włosy są mocniejsze, bardziej nawilżone i w lepszej kondycji. Zabieg dedykowany jest osobom przechodzącym lub będącym po chemioterapii, także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.