Nowoczesna opieka kobiet

Aleksandra Swaczyna – Czerwińska lekarz ginekolog w Baltiqmed w Gdyni

Czasy, gdy panie stroniły od gabinetu ginekologa to już na szczęście przeszłość. Dziś opieka nad kobiecym zdrowiem ma oblicze nowoczesności, profilaktyki i wsłuchania się w potrzeby pacjentki. – Edukacja i nacisk na prewencję zaowocowały wzrostem świadomości, który nam lekarzom umożliwia podjęcie leczenia w odpowiednim momencie – tłumaczy Aleksandra Swaczyna – Czerwińska lekarz ginekolog w Baltiqmed.

Kobiety dbają o swoje zdrowie? Chcą to robić, czy wolą wykręcić się nadmiarem obowiąz- ków i brakiem czasu?

Edukacja i nacisk na profilaktykę spowodo- wały, że panie traktują konsultacje ginekologiczne, jako podstawę dbania o swoje zdrowie. Rozumieją, że wizyta raz w roku jest potrzebna, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się jakiekolwiek nieprawidłowości. Nasze pacjentki mają możliwość szczegółowej diagnostyki w oparciu o USG, cytologie klasyczną i płynną, oraz badania histopatologiczne i mikrobiologiczne. Dzięki temu jesteśmy w stanie postawić trafną diagnozę i od razu podjąć odpowiednie leczenie. Misją zespołu lekarskiego jest sprawiać, aby kobiety czuły się bezpiecznie, ponieważ wraz ze wzrostem świadomości panie swoje zdrowie traktują z należytą uwagą. W Baltiqmed świadczymy pełen pakiet usług po- cząwszy od ginekologii, przez endokrynologię, fizjoterapię uroginekologiczną, przez medycynę estetyczną, psychia- trię, na ginekologii estetycznej kończąc.

Dlaczego pani zdaniem tak ważna jest nowoczesna profilaktyka? Cytologia i badanie HPV powinny być koniecznością?

Proszę zwrócić uwagę, że w przypadku raka szyjki macicy za jego rozwój jest praktycznie w 100% odpowiedzialny wirus HPV. Oznacza to, że profilaktyka związana z tym nowotworem jest skoncentrowana na jego szybkiej dia- gnostyce. Cytologia płynna LBC jest idealnym rozwiązaniem - pozwala na wykonanie testu połączonego, którego składową jest ocena onkogennych typów wirusa HPV. Światowe zalecenia sugerują wykonywanie testu w kierunku HPV raz na 5 lat. O tym przypominam pacjentkom.

Kiedy jest najlepsza pora na pierwszą wizytę?

Baltiqmed jest bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla młodych pacjentek, które trafiając do gabinetu przed pierwszą miesiączką wyrabiają sobie dobry nawyk w dba- niu o swoje zdrowie. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników mówią, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć między 12. a 15. rokiem życia, kiedy zazwyczaj dziewczyna ma już za sobą pierwszą miesiączkę. Jedną z trudności, które musi przezwyciężyć nastolatka chcąca iść do ginekologa jest fakt, że jako osoba niepełnoletnia nie może pójść sama. Powinien przyiej być opiekun prawny (czyli najczęściej rodzic). W tej sytuacji nie ma się czego obawiać, bo opiekun nie musi być w gabinecie w trakcie badania! Podczas pierwszej wizyty lekarz przekazuje informacje o szczepieniach przeciwko wirusowi HPV oraz konieczności wykonywania badań profilaktycznych przykładowo cytologii co roku, u małoletnich aktywnych seksualnie.

W czym pomaga ginekologia estetyczna?

Innowacyjna terapeutyka z zakresu ginekologii estetycz- nej w Baltiqmed to skuteczny sposób na trwałą poprawę komfortu intymnego. Zabiegi przeprowadzane są głównie w celu ujędrnienia, zwiększenia elastyczności i nawilżenia pochwy, a także w przypadkach nawracających infekcji oraz wspomagająco w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabiegi są skierowane również dla kobiet, które odczuwają mniejszą satysfakcję z pożycia seksualnego - do każdej pacjentki podchodzimy indywidualnie. Wsłuchujemy się w jej potrzeby, wnikliwie badamy wszystkie objawy i obieramy dogodną ścieżkę leczenia

Baltiqmed

Gdynia, Świętego Wojciecha 10
+48 669 351 502
biuro@baltiqmed.pl
www.baltiqmed.pl