Nowy apartamentowiec w miejscu supersamu

Tak zmienia się Brzeźno

Po spektakularnej rewitalizacji XIX-wiecznego Domu Zdrojowego kolejny fragment centrum Brzeźna przechodzi przemianę. W miejscu dawnego Supersamu powstaje złożony z 79 mieszkań apartamentowiec.

Jeszcze w ubiegłym roku przy ul. Gałczyńskiego 1 w Brzeźnie mieścił się pawilon Supersamu. Mimo że parterowy budynek nie zachwycał estetyką, mieszkańcy mieli do niego duży sentyment. Wybudowany w latach 70., położony w świetnej lokalizacji: zaledwie 200 m od morza, tuż przy tramwaju, stanowił miejsce rozpoznawalne na mapie Brzeźna.

W 2013 r. miasto robiło przymiarki do dopuszczenia na tym terenie zabudowy 30-metrowej. Jednak taka wizja spotkała się z oporem mieszkańców, którzy pod protestem przeciwko tym planom zebrali ponad 2 tys. podpisów.

Apartamentowiec Plaża 41. Nowe życie działki po Supersamie

Nowy plan miejscowy nie został uchwalony do dziś, a parterowy pawilon stał jeszcze przez 9 lat. Sytuacja zmieniła się, gdy w 2020 roku teren kupiła firma Almar i zapowiedziała budowę inwestycji mieszkaniowo-usługowej Plaża 41.

- Od ponad 20 lat prowadzę firmę transportową, działamy również na rynku trójmiejskim. Od 12 lat prowadzimy także działalność deweloperską, budując osiedla m.in. w Warszawie, Mławie, Olsztynie, Ciechanowie. Gdy pojawiła się możliwość zakupu działki w Brzeźnie, blisko morza, nie wahaliśmy się długo - wspomina Stanisław Zaborowski, prezes firmy Almar.

W ostatnich latach krajobraz Brzeźna się zmienia, powstają kolejne inwestycje mieszkaniowe. Rękę do upiększanie dzielnicy przykłada też miasto – w 2013 r. odnowiło niszczejący, zbudowany w 1893 r. Dom Zdrojowy – jedyny zachowany w Gdańsku XIX-wieczny obiekt architektury uzdrowiskowej. Do zrobienia jest jeszcze wiele, na zagospodarowanie czeka choćby działka po dawnej Hali Plażowej, ale kurort mocno doceniają turyści, którzy chętnie odwiedzają dzielnicę.

Nie powinno to dziwić. Brzeźno to kurort z tradycjami. Jak podaje Gedanopedia z osady rybackiej w kurort z eklektycznymi willami, otoczonymi ogrodami, pensjonatami i restauracjami, Brzeźno przekształciło się pod koniec XIX wieku. W 1893 r. przy ul. Zdrojowej 2 powstał istniejący do dziś dom kuracyjny, gdzie „dla osób które odstraszała zimna woda Bałtyku, przygotowywano ciepłe kąpiele morskie”. Kilka lat później pomiędzy Domem Zdrojowym a plażą wybudowano Halę Plażową, powstało także drewniane molo.

Brzeźno pełne turystów

Według badań Gdańskiej Organizacji Turystycznej w ubiegłym roku molo w Brzeźnie znalazło się na czwartym miejscu wśród atrakcji najczęściej odwiedzanych przez turystów.

Najczęściej odwiedzane w 2022 roku przez turystów miejsca w Gdańsku to:

  • 27% Westerplatte
  • 21% Park i Katedra w Oliwie
  • 20% Ratusz Głównego Miasta
  • 15% Molo w Brzeźnie
  • 14% ZOO

 

Zachować charakter kurortu

Budowa na działce po dawnym Supersamie, która dołoży cegiełkę do wizerunkowych zmian zachodzących w dzielnicy, trwa od listopada ubiegłego roku. Prace zaplanowano do listopada 2024 r. - Obecnie budujemy piątą spośród pięciu kondygnacji. Łagodna zima sprawiła, że wyprzedzamy harmonogram – mówi Karolina Rogińska, dyrektorka ds. nieruchomości Almar Development.

W inwestycji znajdzie się 79 mieszkań oraz lokale usługowe w parterach. Apartamentowiec przybierze kształt litery U i zgodnie z wydaną decyzją o warunkach zabudowy będzie liczył pięć kondygnacji (cztery piętra).

- Wiele inwestycji powstających w Trójmieście to dość duże zabudowy, my budujemy kameralny budynek – podkreśla Krzysztof Kaczanowski, dyrektor ds. nieruchomości Almar Development. – Ponadto zostaliśmy zobligowani przez miasto do zmiany istniejącej infrastruktury i otoczenia. Dzięki temu ten kawałek dzielnicy będzie cieszył oczy: upiększymy ciągi spacerowe, pojawi się nowa zieleń.

Architekt Grzegorz Cichosz z pracowni Bedra Cichosz Architekci mówi, że decyzja o warunkach zabudowy zezwalająca na budowę budynku pięciokondygnacyjnego, jest w tej lokalizacji pewnym kompromisem.

- Dzięki temu budynek nie dominuje nad otoczeniem, ale wpisuje się w sąsiednią zabudowę – mówi Grzegorz Cichosz. - Chcemy żeby Brzeźno zachowało charakter kurortu. Postawiliśmy na prostą, nowoczesną bryłę, nie historyzującą, która detalami nawiązuje do zabudowy istniejącej, kurortowej. Zależało nam na maksymalnym wykorzystaniu walorów otoczenia: tak, żeby mieszkania miały jak najlepszy widok na Zatokę Gdańską i najlepsze nasłonecznienie.

 

Rynek premium w Trójmieście

Nadmorska część Gdyni, willowe Orłowo, nadmorska część Gdańska, Gdańsk Oliwa, a także serce Gdańska - Wyspa Spichrzów i okolice Starego Miasta - to główne lokalizacje inwestycji apartamentowych w Trójmieście. Udział Trójmiasta w całym rynku nieruchomości premium pod względem sprzedaży w latach 2017-2021 szacuje się na ok. 33 proc.

Źródło: JLL

Miejsce spotkań

Cichosz podkreśla, że Supersam był miejscem kultowym, popularnym punktem spotkań. – Próbujemy do tego nawiązać. W parterze zaprojektowaliśmy otwartą część usługową. Chcemy ożywić elewację od strony ul. Gałczyńskiego, ta stanie się mocno publiczna. Od jej strony pojawi się nowa nawierzchnia ulicy, zielone skwerki, ławki. Nie będzie granicy między terenem inwestycji, a terenem miejskim, tylko wszystko zostanie spójnie zagospodarowane. W rozmowach z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni zaproponowaliśmy, żeby w tej części ul. Gałczyńskiego spowolnić ruch i nadać jej charakter deptaka.

Na elewacji architekci zaproponowali mieszankę tradycyjnego tynku z materiałem bardziej szlachetnym, ceramiczną okładziną w kolorze drewna.

- Staraliśmy się, żeby elewacja nie była płaska, wprowadziliśmy gzymsy i wypusty, które nadają budynkowi charakterystyczną formę – mówi Cichosz.

„Rewitalizacja Domu Zdrojowego sprawiła, że oblicze Brzeźna zmieniło się na lepsze. Widać to po liczbie turystów - nasza dzielnica cieszy się olbrzymim powodzeniem odwiedzających. Wprawdzie nie jest to ta sama funkcja, która była kiedyś, czyli kuracyjna, ale funkcja ekologiczna, restauracja i pokoje noclegowe to również dobry wybór jak na współczesne warunki. W ostatnich latach w Brzeźnie powstało kilka ciekawych inwestycji.

Jeśli chodzi o budynek powstający w miejscu dawnego Supersamu podoba mi się, że na elewacji mają pojawić się naturalne i drewniane elementy, bo ważne jest, żeby nawiązywać do kuracyjnego charakteru Brzeźna. Mam nadzieję, że realizacja będzie wyglądała tak jak na wizualizacjach, inwestor zastosuje materiały dobrej jakości, a całość dobrze wpisze się w wymagające otoczenie. Cieszę się, że miasto po naszych protestach zmieniło kierunek i odstąpiło od planów pozwolenia w Brzeźnie na budowę łącznie trzech 30-metrowych budynków: przy ul. Krasickiego i Gałczyńskiego. Powinniśmy zachować tożsamość tego miejsca, a wysokie budynki nie wpisałyby się dobrze w ten obszar. Owszem, w okresie PRL-u wyrosła w dzielnicy wysoka zabudowa, ale wtedy była inna sytuacja mieszkaniowa i inne warunki. Postawiono dziesięciopiętrowe bloki, ale to nie znaczy, że musimy powielać tę sytuację”.

Dorota Kuś, mieszkanka i miłośniczka Brzeźna