Trójmiasto pełne budowlanych dźwigów

Niedaleko morza lub w centrum, w dynamicznie rozwijających się częściach Gdańska albo na obrzeżach. Jak grzyby po deszczu w Trójmieście powstaje nowa zabudowa mieszkaniowa.

Gdańsk

(1) Merwede

Dzielnica: Brzeźno, Gdańsk
Termin ukończenia: I kwartał 2024
Deweloper: NDI Development

Zaledwie 10 metrów od plaży w Gdańsku Brzeźnie, w sąsiedztwie Parku Reagana i Parku Brzeźnieńskiego, deweloper NDI wznosi Rezydencję Merwede. W tej kameralnej inwestycji, która według zamierzeń inwestora ma wpisać się w klimat brzeźnieńskich willi, znajdą się 74 apartamenty. Współgrać z lokalną, nadmorską zabudową będą odcienie bieli, szarości oraz drewno, które pojawią się na elewacji.

(2) Antracyt

Dzielnica: Oliwa, Gdańsk
Termin ukończenia: III kwartał 2024
Deweloper: Moderna

Złożony z 45 lokali apartamentowiec powstaje przy ul. Czyżewskiego w gdańskiej Oliwie. Inwestycja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze względu na lokalizację w otulinie Lasów Oliwskich i jednocześnie dobre skomunikowanie z Sopotem i biznesową częścią Oliwy. Uwagę przyciąga interesująca elewacja, wykończona ciemną, antracytową cegłą. Inwestycja otrzymała nagrodę w kategorii Architecture Multiple Residence prestiżowego konkursu European Property Awards. Jury doceniło nowoczesność projektu, funkcjonalność i pozytywny wpływ na otoczenie.

(3) Doki

Dzielnica: Śródmieście, Młode Miasto, Gdańsk
Termin ukończenia: I kwartał 2024 (budynki EF)
Deweloper: Euro Styl

Doki to największa inwestycja powstająca dziś na terenach Młodego Miasta. Częścią założenia budowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności jest nowoczesny kwartał mieszkaniowej zabudowy – Doki Living. Ogółem, powstanie tam ponad 1000 apartamentów i mieszkań, dwa pierwsze budynki zostały już oddane do użytku. W etapie, który będzie gotowy w I kwartale 2024 roku zrealizowane zostaną dwa budynki. Trwają już prace nad kolejnymi, które zostaną ukończone w III kwartale 2025 roku. Nie zabraknie też usług. W parterach nowej zabudowy zaczynają już działać lokale usługowe, w których znajdą się m.in. kawiarnie, bary, restauracje, piekarnie czy małe sklepy. Integralnym punktem całej inwestycji jest także monumentalny, zabytkowy gmach Montowni. Po rewitalizacji ten historyczny budynek dawnej hali U-bootów łączy w sobie funkcję hotelową, gastronomiczną i biznesową. Na wyższych kondygnacjach mieści się 114 loftów hotelowych oraz przestrzeń konferencyjna. W czerwcu na parterze Montowni otwarto największy w północnej Polsce foodhall.

(4) Atrium Oliva

Dzielnica: Oliwa, Gdańsk
Termin ukończenia: I etap IV kwartał 2023, II etap – II kwartał 2024
Deweloper: Allcon

Osiedle usytuowane jest pomiędzy Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym a kompleksem biznesowym Olivia Business Centre. W pięciu kameralnych budynkach znajdzie się 149 apartamentów. Do dyspozycji mieszkańców będzie sauna, sala klubowa i strefa fitness. Wpływ inwestycji na środowisko, zarówno na etapie realizacji, jak i podczas użytkowania, zostanie ograniczony. Atrium Oliva to drugi obiekt mieszkaniowy w Trójmieście, który otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM na poziomie powyżej 60 proc. Ponadto projekt został nagrodzony w konkursie European Property Awards. Złożone z 80 ekspertów międzynarodowe jury doceniło m.in. architekturę inwestycji, standard wykończenia, zastosowane innowacje oraz ekologiczne rozwiązania.

Gdynia

(1) Apartamenty Supernova

Dzielnica: Redłowo, Gdynia
Termin ukończenia: II kwartał 2024
Deweloper: Spravia

Kępa Redłowska to malowniczy, nadmorski rezerwat. Klifowy brzeg poprzecinany wąwozami i porośnięty wiekowym, bukowym lasem jest tu na wyciągnięcie ręki. W ramach kameralnych apartamentów Supernova, realizowanych przez firmę Spravia, powstanie 60 lokali. Z racji bliskości plaży, inwestycja cieszy się zainteresowaniem zarówno tych, którzy kupują apartament do zamieszkania, jak i tych, którzy myślą o mieszkaniu wakacyjnym.

(2) La Esquina

Dzielnica: Śródmieście, Gdynia
Termin ukończenia: III kwartał 2025 r.
Deweloper: AB Inwestor

La Esquina powstaje w Śródmieściu Gdyni i będzie składać się z 20 apartamentów, w tym loftów. Apartamentowiec znajdzie się u zbiegu ulic 3 Maja i Stefana Batorego. Od plaży, morza i Bulwaru Nadmorskiego przyszłych mieszkańców dzielić będzie krótki spacer. Sama nazwa inwestycji oraz jej charakterystyczne elementy nawiązują zarówno do lokalizacji (La Esquina, z jęz. hiszp. róg), jak i hiszpańskiego klimatu, który inwestor postara się oddać w apartamentowcu. Przestrzeń wspólna przywodzić ma myśl wnętrza z filmów w reżyserii Pedro Almodóvara. Uzupełnią ją również cytaty oraz reprodukcje dzieł Pabla Picasso oraz obrazy inspirowane jego twórczością.

(3) Dolce Vita

Dzielnica: Wzgórze św. Maksymiliana, Gdynia
Termin ukończenia: III kwartał 2023
Deweloper: AB Inwestor

W dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, blisko morza i lasu, powstaje inwestycja Dolce Vita. Lokalny deweloper AB Inwestor buduje butikową kamienicę składająca się z 8 apartamentów. Projekt prostymi i geometrycznymi formami ma nawiązywać do modernistycznych tradycji Gdyni, a jednocześnie stanowić ukłon w stronę nowoczesności.

(4) Osiedle Solano

Dzielnica: Mały Kack, Gdynia
Termin ukończenia: II kwartał 2024
Deweloper: Spravia

Solano rośnie na granicy Gdyni i Sopotu niedaleko Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w sąsiedztwie nowych osiedli z pełną infrastrukturą miejską – drogową, komunikacyjną, edukacyjną i handlowo-usługową. W ramach osiedla powstają dwa budynki liczące 242 mieszkania. Wszystkie będą miały balkon, loggię lub prywatny ogródek. Zaplanowano miejsca do wypoczynku i rekreacji, zielony dziedziniec wypełniony krzewami, trawami i bylinami oraz wygodne meble miejskie.

(5) Chwarzno Polanki

Dzielnica: Wiczlino, Gdynia
Termin ukończenia: III kwartał 2023 oraz I kwartał 2024 (kolejny etap)
Deweloper: Hossa

Osiedle znajduje się na terenie Chwarzna-Wiczlina, dzielnicy zlokalizowanej w zachodniej części Gdyni. Inwestycja obejmuje aż 21 budynków, w realizacji jest jeszcze 9, pozostałe zostały już wybudowane. Budynki skupione są w niewielkie enklawy oddzielone od siebie buforem drzew i krzewów. Architekci postawili na minimalistyczną architekturę, proste formy i jasną kolorystykę elewacji, którą dopełniają elementy wykończeniowe nawiązujące do naturalnego drewna.

(6) Małokacka

Dzielnica: Witomino, Gdynia
Termin ukończenia: I kwartał 2024
Deweloper: Invest Komfort

Małokacka mieści się na skraju Witomina, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, i jest dobrze skomunikowana z otaczającymi dzielnicami. W 10-piętrowym budynku powstaje 99 mieszkań, zaprojektowano też taras na dachu, strefę fitness i strefę wypoczynkową oraz przestrzeń przeznaczoną dla dzieci. Na elewacji dominują naturalne kolory satynowanej miedzi z akcentami grafitu i drewna. Architekturę dopełniają detale zaobleń narożników i klasyczne cięcia powłok metalicznych w „caro”. We wnętrzach inwestor postawił na naturalne tworzywa i niekonwencjonalne formy.