Nowe budynki w campusie Intela
Rozwiązania przyjazne ludziom i środowisku
Nowe budynki w campusie Intela
Rozwiązania przyjazne ludziom i środowisku
W gdańskim campusie Intela powstają dwa wyjątkowe budynki – IGK6, będący jednym z najinteligentniejszych budynków w Polsce, oraz IGK7 – v modułowo laboratorium z zapleczem socjalnym.
- Budowy są już na mocno zaawansowanym etapie. Uzyskaliśmy stan surowy zamknięty. Rozpoczynamy prace we wnętrzach – mówi Irina Ledyaeva, Public Affairs Lead w Intel Technology Poland. - To oznacza, że już w I kwartale 2023 roku, jeden z budynków może zostać oddany do użytku, a oddanie drugiego budynku planowane jest na III kwartał 2023.
Szósty i siódmy obiekt na terenie gdańskiego campusu Intela
Budynki mają oznaczenia IGK6 i IGK7, co oznacza, że są szóstym i siódmym obiektem na terenie gdańskiego campusu. W „szóstce” znajdzie się laboratorium audio o łącznej powierzchni 800m2 oraz biura. W sumie, w budynku będzie aż 1500 stanowisk pracy. Nie zabraknie także licznych udogodnień dla pracowników – stołówki, siłowni, pokoju gier, pokoju muzycznego i wielu innych. W „siódemce” zostanie utworzone laboratorium graficzne z zapleczem socjalnym. Co ciekawe, IGK7 budowany jest innowacyjną metodą modułową. Wyprodukowane w Barcelonie gotowe fragmenty budynku przetransportowano do Gdańska, gdzie zostały złożone.
Cel przyświecający pracom budowlanym jest jeden: zgodnie z założeniem światowego giganta z branży IT, IGK6 i IGK7 z jednej strony mają być pokazem współczesnych możliwości technologicznych,
a z drugiej – komfortowym i atrakcyjnym miejscem do pracy. Dzięki wybudowaniu i wykończeniu IGK6 i IGK7, na campusie przybędzie 1500 stanowisk pracy, 100 sali konferencyjnych, 900 miejsc parkingowych i 30 stacji ładowania dla pojazdów elektrycznych.
Rozwiązania przyjazne środowisku
Największym wyzwaniem dla laboratoriów i serwerowni jest zużycie energii (laboratorium w IGK6 będzie pobierać ok. 2,2 MW, a w IGK7 – ok. 3,2 MW ) i wytwarzanie ogromnej ilości ciepła, co powoduje konieczność chłodzenia. Niektóre rozwiązania, na których wprowadzenie zdecydował się Intel są innowacją nie tylko w skali Polski. Powierzchnie biurowe w IGK6 będą ogrzewane ciepłem wytwarzanym w serwerowni, co pozwoli na wykorzystanie istniejących już zasobów. Z kolei w IGK7, do chłodzenia serwerów, zamiast tradycyjnej klimatyzacji chłodzącej powietrze, użyty zostanie specjalny płyn chłodzący. Płyn ten będzie trafiać bezpośrednio do wnętrza urządzeń, dzięki czemu temperatura powietrza będzie stale utrzymywała optymalny poziom.
Dzięki panelom fotowoltaicznym o powierzchni ok. 600 m kw., które zostaly już zamontowane na dachu IGK6, Intel będzie też sam produkować prąd. Co ważne, w budynku zastosowane zostaną urządzenia o bardzo wysokiej sprawności, dzięki czemu budynek będzie zużywać o 32% mniej prądu i 50% mniej wody niż standardowy budynek o podobnej powierzchni. Kolejnym ciekawym i pro-ekologicznym rozwiązaniem, są ogrody deszczowe, które zajmą powierzchnię 4 tys. m kw. To jednak nie wszystko, jeżeli chodzi o budowę.
- Duży nacisk położyliśmy na rozwiązania pozwalające na obniżenie śladu węglowego materiałów użytych do budowy budynku – komentuje Irina Ledyaeva. – Z kolei ponad 90% odpadów powstających w trakcie budowy, podlega segregacji i recyklingowi.
Udogodnienia dla pracowników
Jak podaje koncern, IGK6 ma być jednym z najinteligentniejszych budynków w Polsce, a wdrożone podczas jego budowy i wykończenia rozwiązania mają nie tylko być ekologiczne, ale i ułatwiać organizację pracy. Zastosowane zostaną zintegrowane systemy, wpięte do sieci i sterowane za pomocą aplikacji dostępnej dla pracowników. Będą oni mogli znaleźć wolny pokój na spotkanie, zaś nawigacja pokaże najkrótszą do niego drogę. System będzie też na bieżąco pokazywać dostępne połączenia komunikacji publicznej oraz ułatwiał ludziom znalezienie współpracowników, z którymi mogliby wspólnie podróżować z lub do pracy. Specjalny system będzie także umożliwiał szybki i łatwy wjazd na parking oraz wskazywał wolne miejsce parkingowe.
W biurowcu, oprócz typowych stref i pomieszczeń, jak miejsca do rozmowy, kantyna ze strefą do gotowania i do jedzenia, strefy odpoczynku czy też siłowni, znajdą się zupełnie nowe strefy. Jedną z nich jest pokój muzyczny. Taki pokój powstał już w jednej z przestrzeni Intela na świecie i świetnie się sprawdził. W pomieszczeniu ulokowanym w jednym z budynków gdańskiego campusu, do dyspozycji pracowników będą gitary (klasyczne, elektryczne, basowe), perkusja, pianino oraz keyboard. Zaaranżowany zostanie także pokój gier, wyposażony w stoły bilardowe, piłkarzyki, konsole do gier etc. Na terenie kompleksu pojawi się również punkt SPA, w którym będą świadczone 4 rodzaje zabiegów kosmetycznych: fryzjer, manicure, pedicure i masaż.
Zaplanowano również oddanie do dyspozycji pracowników pokoju medycznego, przestrzeni dla mam karmiących oraz pokoju medytacji. W planach jest także stworzenie pomieszczenia umożliwiającego odosobnienie, służącego wyciszeniu lub modlitwie.
Nowa jakość rozpoznawania mowy i obrazu
Nowe laboratoria będą służyć do badań nad rozwiązaniami związanymi z softwarem i hardwarem, czyli tego, z czego Intel słynie. W IGK6 specjaliści będą tworzyć oraz testować urządzenia i oprogramowanie związane z sieciami neuronowymi i inteligentnymi interfejsami sieciowymi. W tym samym budynku pojawi się także audio lab – kolejne wyjątkowe laboratorium akustyczne w portfolio gdańskiego campusu Intela. W nowym labie będą odbywały się testy związane z jakością dźwięku na urządzeniach mobilnych, laptopach oraz smart speakerach oraz testy automatyczne, związane z automatycznym rozpoznawaniem mowy w ściśle kontrolowanych warunkach akustycznych.
Tym, co szczególnie wyróżnia nowe laboratorium audio, jest fakt że będzie ono posiadało możliwość automatycznej rekonfiguracji akustyki pomieszczenia np. zmiany czasu pogłosu lub automatyczną zmianę dystansu pomiędzy urządzeniem, a użytkownikiem. Automatyczne testowanie rozpoznawania mowy będzie możliwe na dowolnym dystansie (aż do 10 metrów), w dowolnych warunkach pogłosowych – od niemal głuchego pomieszczenia (jak mała, przytulna sypialnia) do mocno pogłosowego pomieszczenia (jak duża stołówka, restauracja, czy niewielki kościół).
Budynek IGK7, o powierzchni 1100 m2, będzie w całości przeznaczony na nowoczesne laboratorium graficzne. Nowa przestrzeń da inżynierom i programistom możliwość wykonywania wysoce zaawansowanych prac nad układami graficznymi Intela (w znacznej mierze przeznaczanymi do linii produktowych data center). Co więcej, laboratorium umożliwi inżynierom skuteczniejsze wykonywanie swoich zadań zdalnie, dając im pełny dostęp na odległość do prototypowych układów grafiki. Rozwiązania opracowywane w IGK7 posłużą do usprawniania m.in. technologii streamingu gier video, analizy obrazów oraz dekodowania treści multimedialnych dla płynnego działania serwisów VOD.