Najlepsi w biznesie

Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza i Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan

OLGA KHARINA

Kilkaset osób uczestniczyło w uroczystej gali Pracodawców Pomorza jaka odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności. Największa i najstarsza na Pomorzu organizacja pracodawców nagrodziła przedsiębiorców, a także osoby zaangażowane w tworzenie środowiska gospodarczego. „Biznes Prestiż” jest patronem medialnym konkursu.

- W 2021 roku zadedykowaliśmy nasze jubileuszowe wydarzenie wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, w podziękowaniu za ich poświęcenie w walce z pandemią koronowirusa – rozpoczął galę Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. - Tegoroczna gala odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie. Wojny, która jest szokiem dla całego demokratycznego świata. My, Europejczycy, wyobrażaliśmy sobie, że stworzyliśmy taki system organizacji międzynarodowych, który będzie w stanie rozwiązywać wszystkie konflikty na drodze negocjacji, jednocześnie zwiększając współpracę międzynarodową, umacniając zasady demokracji i zwiększając dobrobyt obywateli Europy. Dzisiaj przedsiębiorcy zmagają się z wieloma problemami i trudnościami. Nie mają pewności czy najgorsze lata mają już za sobą. Dziś chcielibyśmy przedstawić tych spośród nich, którzy radzą sobie na niespokojnym rynku pracy i działalności gospodarczej.V

Ideą konkursu jest wyłonienie firm, które nie tylko osiągają dobre wyniki ekonomiczne, ale tworzą właściwe warunki pracy oraz potrafią dostrzec potencjał swoich pracowników. Celem konkursu jest upowszechnienie dobrych praktyk odpowiedzialności w biznesie i promocja laureatów w mediach.

Podczas gali nagrodzono przedsiębiorców w 4 kategoriach. Pomorskim Pracodawcą Roku 2021 w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 250 osób została firma Marcopol Sp. z o.o., w kategorii od 50 do 250 osób Masters Sp. z o.o., od 10 d0 50 – Chronospace Sp. z o.o., a do 9 osób – Plona Consulting Sp. z o.o.

Przyznano także nagrody specjalne – Pomorskim Pracodawcą Roku 2021 za aktywny udział w walce z covid 19 w zakresie odbioru i utylizacji odpadów medycznych została firma Port Service Sp. z o.o., a z kolei firma Przedsiębiorstwo Turystyczno – Produkcyjne „Koszałka Ireneusz Koszałka za stworzenie wyjątkowego, kaszubskiego centrum aktywnego wypoczynku.

Nagrodę Diamentowy Oxer przyznawana jest osobom, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji zbudowali od podstaw firmę lub organizację będącą rozpoznawalną marką w kraju i za granicą. W tym roku kapituła przyznała ją Jerzemu Owsiakowi za szczególne działania charytatywne i społeczne oraz za wizję i konsekwencję w realizacji celów wielkiej orkiestry świątecznej pomocy. W jego imieniu nagrodę odebrał prof. Bohdan Maruszewski.

Nagrodę Specjalną „Primum Cooperatio” czyli „Współpraca ponad Wszystko” przyznano prof. dr hab. inż. Adrianie Zaleskiej - Medynskiej, Kierownik Katedry Technologii Środowiska oraz Zespołu Fotokatalizy na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Kapituła konkursu uznała, że rozumiejąc potrzeby gospodarki w sposób aktywny, swoją twórczą myślą i doświadczeniem wspiera realizację nowatorskich rozwiązań w gospodarce.

Nagroda „Dialogus Supra Omnia”, czyli „Dialog Ponad Wszystko” trafiła do rąk Adama Abramowicza, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw w uznaniu za konsekwentnie, profesjonalnie i wytrwale prowadzony dialog na rzecz środowiska gospodarczego.

Podczas gali uhonorowany został także Zbigniew Canowiecki, który z rąk Henryki Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan otrzymał nagrodę specjalną.

Gościem wieczoru był prof. zw. dr hab. Cezary Obracht - Prondzyński, socjolog, historyk i antropolog, który wygłosił wykład na temat roli przedsiębiorcy w społeczeństwie. O oprawę muzyczną zadbała Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod batutą prof. Wojciecha Rajskiego, a gwiazdą wieczoru była sopranistka Aleksandra Olczyk oraz baryton Leszek Skrla.