W poszukiwaniu energetycznej niezależności
Magazyny energii stają się istotnym elementem transformacji energetycznej, która nie omija branży budowlanej i produkcyjnej. Bezpieczeństwo energetyczne, obniżenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstw i zmniejszanie emisji CO2 w coraz większym stopniu będą stanowić o ich zysku i stabilności. Magazyny energii mogą znacznie uniezależnić firmę od przerw w dostawach energii, gwarantując ciągłą pracę.
Magazyny energii znajdą zastosowanie w przedsiębiorstwach o bardzo zróżnicowanym profilu działalności. Świetnie sprawdzą się w biurowcach i zakładach produkcyjnych zmniejszając zapotrzebowanie na energię z sieci w czasie szczytów taryfowych. Na placach budowy i liniach produkcyjnych pokryją zwiększone zapotrzebowanie na energię. W centrach danych mogą służyć jako zbiorowy UPS, który podtrzyma pracę serwerów podczas przerwy w dostawie prądu. Dodatkowo mogą stanowić źródło zasilania dla szybkich ładowarek samochodów elektrycznych. Wszystkie funkcje magazynów mają istotny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa, jego bezpieczeństwo i mogą przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego. Bez wątpienia magazyny energii będą jednym z podstawowych elementów polskiej transformacji energetycznej.
Polska technologia magazynowania energii
Magazyn energii Elmech-ASE został zbudowany w oparciu o innowacyjne rozwiązania autorskie i 30-letnie doświadczenie spółki w produkcji urządzeń energoelektronicznych. Produkowany w Pruszczu Gdańskim magazyn składa się z modułu przetwarzania i zarządzania energią XINUS oraz szaf bateryjnych, które są monitorowane przez specjalnie zaprojektowane oprogramowanie. Dodatkowo wszystko zabezpiecza system ochrony przeciwpożarowej umieszczony wewnątrz. Magazyn na kampusie Grupy Technologicznej ASE mieści się w dwudziestostopowym kontenerze i jest samodzielnym systemem typu "plug&play", co znaczy, że nie wymaga dodatkowych urządzeń, czy instalacji do poprawnego działania. Szafy bateryjne wyposażone w baterie produkowane w technologii LFP zapewniają wysoką wydajność i długą żywotność. Zakładając, że akumulator wykona 5 cykli tygodniowo, po jednym w każdy dzień roboczy, to po 15-tu latach takiego użytkowania jego pojemność znamionowa spadnie do 80%. Sercem magazynu jest dwukierunkowy inwerter mocy XINUS, który nie tylko zarządza kierunkiem przepływu energii, ale także poprawia jakość energii, z którą pojawiają się coraz większe problemy.
Od inwestycji do oszczędności
Magazyny energii stają się coraz powszechniejszym elementem wyposażenia firm przemysłowych w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Ten pożyteczny - patrząc ze strony przedsiębiorstwa trend - zaczyna wkraczać do Polski. Mercor S.A. jako jedno z pierwszych polskich przedsiębiorstw zdecydował się wyposażyć swoją fabrykę w Cieplewie k. Płocka w magazyn o mocy 100kW i 460 kWh pojemności. Jednocześnie daje przykład innym firmom jak zmniejszać koszty operacyjne przedsiębiorstwa przez aktywne zarządzanie energią.
Z perspektywy finansowej podstawową oszczędność można osiągnąć na zakupie energii w strefach taryfowych, kiedy jest tańsza. Tak, Mercor S.A. ładuje magazyn nocą kupując energię po 769 zł/MWh, a zużywa ją w szczycie taryfowym, kiedy jest ona po 1313 zł/MWh, co rocznie pozwala oszczędzić 130 tysięcy złotych.
W przypadku Mercor S.A., jak i innych firm przemysłowych magazyn generuje dodatkowe oszczędności dzięki poprawie jakości energii i stabilności zasilania. Moduł zarządzania energią, który jest sercem magazynu dodatkowo kompensuje moc bierną, wyższe harmoniczne i symetryzuje obciążenie faz. Efektem tego jest eliminacja kosztu poboru energii biernej indukcyjnej i pojemnościowej z sieci zakładu energetycznego oraz większa efektywność pracy urządzeń odbiorczych i ich żywotność. Dzięki poprawie jakości
energii firma jest w stanie zmniejszyć zużycie energii czynnej nawet o 10%, co przekłada się na kolejną redukcję kosztów zakupu energii elektrycznej.</pKiedy mówimy o parametrach jakościowych energii elektrycznej, należy przyjrzeć się kosztom, które powoduje pobór energii biernej pojemnościowej i indukcyjnej. Zakłady przemysłowe, biurowce, galerie handlowe, budynki użyteczności publicznej, większość z nich ponosi dodatkowe opłaty z tytułu jej poboru. W niektórych przypadkach koszt poboru energii biernej to nawet 50% kwoty faktury. Magazyn energii Elmech - ASE redukuje ten koszt do zera, dzięki ciągłej kompensacji mocy biernej.
Bezpieczeństwo energetyczne
Dodatkową korzyścią jest fakt, iż magazyn może działać jako system zasilania gwarantowanego, popularnie nazywanego UPS-em. Stabilne i ciągłe zasilanie powoduje, że przedsiębiorstwa przemysłowe unikną strat wynikających ze skutków black-outu tj. dodatkowych prac konserwacyjnych urządzeń, mniejszej wydajności dobowej, problemów z terminowością realizacji zleceń.
Jeśli na sprawę zarządzania energią spojrzymy długofalowo to zauważymy, że wzrost cen energii elektrycznej jest nieunikniony, a jego tempo najprawdopodobniej będzie wzrastać. Podobnie sprawa ma się z surowcami energetycznymi i kopalinami, których cena w ostatnim czasie, jak i w perspektywie długofalowej będzie nieustająco wzrastać. Magazyn energii poprawia rentowość gospodarki energią, która zabezpiecza biznes przed wahaniami kosztów w dłuższej perspektywie czasowej i zapewnia stabilizację finansową w tym obszarze.
Magazyn energii z OZE
Dodatkową formą oszczędności i krokiem w stronę niskoemisyjności jest połączenie magazynu energii razem z instalacją OZE, która dostarcza darmową energię. Istotną zaletą jest zużycie 100% energii wyprodukowanej przez instalacje OZE w przedsiębiorstwie. Nadwyżki produkcji w dniach wolnych od pracy - prawie 1/3 całego roku - są magazynowane i wykorzystywane w najbliższy dzień roboczy, a nie oddawane do sieci zakładu energetycznego, co wiąże się ze stratami zarówno w systemie opustów, jak i netbillingu.
Zarządzanie i monitoring magazynu
Podstawą systemu zarządzania energią jest dedykowane oprogramowanie przygotowane przez Elmech - ASE, które pozwala na bieżąco monitorować ilość pobranej energii z sieci oraz wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Interfejs pokazuje również stopień naładowania magazynu i moc urządzeń odbiorczych w sieci przedsiębiorstwa. Aplikacja jest dostępna w przeglądarce. Po zalogowaniu na konto można obserwować parametry pracy magazynu zarówno na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych. Dodatkowo monitoring przedstawia wykresy, które są przydatne w analizach parametrów sieci w różnych okresach czasu.
Wyniki i perspektywy magazynowania energii
Analizując raporty finansowe, ekologiczne i jakościowo -techniczne dostarczane przez dedykowane oprogramowanie zarządzające magazynem energii, wiemy, że zależnie od charakterystyki pracy przedsiębiorstwa oraz możliwości wytwórczych instalacji OZE, dodatnie przepływy finansowe pojawiają się średnio w 6 roku działania magazynu, jednak w niektórych przypadkach nawet w 3. Tempo zwrotu inwestycji przyspiesza systematyczny wzrost cen energii elektrycznej, który w obecnej sytuacji jest i nadal będzie nieunikniony. Magazyn energii pozwala zmniejszyć koszty zakupu energii elektrycznej nawet o 30% w skali roku.
Dzisiejsza sytuacja na rynku i wzrastające ceny energii elektrycznej wymuszają szukanie nowych rozwiązań pomagających optymalizować koszt jej poboru. Grupa Mercor jako jedna z pierwszych firm na polskim rynku postanowiła zarządzać pobieraną energią. Co więcej, lider rynku ochrony przeciwpożarowej może również stać się pionierem w zarządzaniu energią wśród polskich przedsiębiorstw.
Mercor S.A. rozwija swoją działalność pamiętając o środowisku i polityce zeroemisyjnej, a takie podejście gwarantuje coraz lepsze wyniki i większą efektywność biznesową spółki. Przejmując Elmech - ASE Mercor S.A. po raz kolejny nie czeka na to co przyniesie czas, tylko sama aktywnie kreuje przyszłość.