Lokalizacja, duży rynek, bogata oferta - to powoduje, że Trójmiasto jest niezmiennie w pierwszej trójce krajowego rynku nieruchomości premium.

Według danych Morizon.pl z 2021 roku Trójmiasto stanowi drugi największy sektor inwestycji premium biorąc pod uwagę liczbę ofert. Ustępuje tylko Warszawie! Z kolei pod względem wartości rynku Trójmiasto zajmuje trzecie miejsce, za stolicą i Krakowem. Na tę sytuację wpływają nie tylko atrakcyjne lokalizacje, ale też biura nieruchomości, które już wcześniej wykazywały się niezwykłymi ambicjami i inicjatywą.

To właśnie pośrednicy z Trójmiasta swoimi działaniami przyczynili się do powstania Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, na wzór amerykańskich organizacji - komentuje Agnieszka Brol z Federacji.

Unikatowe połączenie

Trójmiasto na tle innych obszarów Polski wyróżnia sią unikatowym mariażem cech. Rozwijający się rynek pracy, dynamicznie powstające kompleksy biurowców, ośrodek akademicki ściągający studentów i młodzież, porty morskie w Gdańsku i Gdyni oraz turystykę wraz z bogatą ofertę kulturalną. Atrakcyjność ukształtowania terenu można brać za oczywistość. Bliskość morza (które wpływa na czystość powietrza), parków krajobrazowych i morenowych wzgórz czyni ten miejski krajobraz unikatowym w skali Polski. Dzięki tym cechom zarówno rodzimi jak i zagraniczni inwestorzy chętnie kupują w Trójmieście mieszkania czy domy jako "second home" czy na cele inwestycyjne. A to właśnie jest jednym z motorów napędowych rynku premium.

Luksusowe lokalizacje

Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem informacja, że najatrakcyjniejsze lokalizacje w Trójmieście to te, z których widać wodę - śmieje się Dagmara Tajerle z Tekton property.

To właśnie morze wpływa na wysoką średnią cen mieszkań. Ceny nieruchomości położonych w pasie nadmorskim zaczynają się od ponad 12 tysięcy zł za metr kwadratowy. Widok na główne lub stare miasto również jest w cenie. Jedną z droższych inwestycji jest Deo Plaza, z okien którego apartamentów możemy podziwiać gdańskiego Żurawia i Motławę.

Klienci jednak różnie definiują prestiżowe lokalizacje, a trójmiejski rynek nieruchomości jest w stanie odpowiedź na te zdywersyfikowane potrzeby.

Osoby szukające łatwego dostępu do infrastruktury, czy centralnej lokalizacji i wysokich pięter wybierają takie inwestycje jak Yacht Park w gdyńskiej marinie czy Brabank nad brzegiem Motławy. Z kolei konsumenci będący w innym etapie życia i rozglądający się za ciszą i spokojem, odnajdą je w kamienicach w zacisznej części Oliwy - dodaje Katarzyna Onyszko z MO Real Estate.

Wśród najbardziej prestiżowych trójmiejskich lokalizacji są również dolne Orłowo i Redłowo, dolny Sopot wraz z okolicami Monte Casino, Gdańsk Wrzeszcz i jego pas nadmorski - Jelitkowo i Brzeźno, a także Oliwę.

Rekordowe transakcje

Największe transakcje można znaleźć oczywiście po stronie deweloperów przy zakupach gruntów. Jedna z największych miała miejsce w 2020 roku w Gdyni i opiewała na kwotę 58 mln zł za zakup gruntu o powierzchni 18,6 tys m2 gdzie deweloper planuje realizację kompleksu budynków usługowo mieszkalnych o powierzchni użytkowej 55 tys m2 . Z kolei w Invilla Nieruchomości w 2021 roku zrealizowano transakcje na kwotę ponad 50 mln zł. Działki na Wyspie Spichrzów, gdzie obecnie stoi jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji w Trójmieście, mają szansę pobić te rekordy. Z kolei na rynku wtórnym rekord w 2021 roku pobił apartamenet w Sea Tower - sprzedano go 16 mln zł.

Dominują 2 pokoje

Największą popularnością cieszą się lokale, które właścicielom mogą służyć w pozyskiwaniu pasywnych przychodów, czyli do najmu długo lub krótkoterminowego. Jednocześnie penthouse'y z widokiem na morze lub rzekę, gdzie w samym budynku znajdują udogodnienia jak siłownia czy spa, nie muszą długo czekać na kupca.

Wciąż pierwsze miejsca w rankingach popularności zajmują mieszkania z 2 pokojami, zlokalizowane w bliskiej odległości od centrum, ale wzrosło też zainteresowanie domami - zarówno tymi mniejszymi (do 150m2) jak i tymi większymi (powyżej 200m2 z dwustanowiskowymi garażami). Wpływ na to mogły mieć dość stabilne ceny, które nie wzrastały tak szybko jak mieszkań. W cenie 100 metrowego mieszkania na Morenie można zakupić 200 metrowy dom na 500 metrowej działce na Jasieniu, co tłumaczy boom na rynku domów.

Rekordowy 2021 rok

Poprzedni rok charakteryzowało duże szaleństwo zakupowe wśród klientów. Popyt na mieszkania wzrósł w całej Polsce i odnotowano go również nad morzem. Według raportu JLL, Trójmiasto zajęło drugie miejsce pod względem liczby sprzedanych mieszkań w dużych miastach i metropoliach. Wzrósł również średni metraż sprzedawanych lokali i ich średnia cena. Pośrednicy nieruchomości zauważyli również wzrost zainteresowania klientów "second home'ami", a nie tylko lokalami kupowanych w celach inwestycyjnych.

Jaka wygląda przyszłość?

Dzisiaj to troszkę wróżenie ze szklanej kuli - mówi Agnieszka Brol. - Rynek nieruchomości jest jak "papierek lakmusowy" i łapie wszystko co dzieje się w innych segmentach. W ostatnim czasie obserwujemy zmiany spowodowane wojną w Ukrainie i wzmożone zainteresowanie klientów ofertami zagranicznymi - komentuje.

Pośrednicy nieruchomości widzą też małe spowolnienie w zakupach. Wpływają na nie również trudności w uzyskaniu kredytów, rekomendacje KNF, rosnące koszty materiałów budowlanych i pracy.

Jednak schłodzenie tego rynku daje większe możliwości spokojniejszego wyboru ofert kupującym i przywraca rynek bliżej punktu równowagi - dodaje Dariusz Tajerle z Tekton Property.

Sprzedający zawsze mogą liczyć na trójmiejskie agencje, które już wielokrotnie udowadniały, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych.

- Pomimo wielu czynników, nieruchomości wciąż pozostają jedną z bezpieczniejszych opcji inwestowania pieniędzy - to "betonowe złoto"- kończy Piotr Zwoliński z Pepper House.