Wraca życie, wracają wyłudzenia

prestiz

O blisko 21% wzrósł w Polsce wskaźnik prób wyłudzeń kredytów z wykorzystaniem nieprawdziwych danych osobowych – wynika z raportu Związku Banków Polskich. Tylko w Województwie Pomorskim, w drugim kwartale oszuści podjęli 136 prób wyłudzeń na łączną kwotę 7,1 mln zł.

Jeden z ostatnich przypadków wyłudzenia  w Pomorskiem miał miejsce w Tczewie, gdzie policjanci z wydziału przestępczości gospodarczej Komendy Powiatowej Policji zatrzymali dwójkę mężczyzn  i kobietę podejrzanych o oszustwo. Cała trójka od grudnia 2020 roku zakładała przez Internet rachunki bankowe z użyciem nieprawdziwych danych osobowych. Dzięki temu udało się im wyłudzić 200 tys. zł. 

Nie była to jednak największa kwota jaką próbowano wyłudzić. Ta wyniosła 1 mln zł. Łącznie w całym regionie od początku kwietnia do końca czerwca 2021 próbowano dokonać 136 kradzieży na łączną kwotę 7,1 mln zł. To wzrost o 14 przypadków i o kwotę 3,7 mln zł stosunku do analogicznego kwartału w 2020 r.

Na ulice wraca normalność

Wyniki dla Pomorskiego wpisują się w ogólnopolski trend. Łączna kwota prób wyłudzeń w całej Polsce wyniosła 76,4 mln zł. Średnio każdego dnia dokonywano 21 prób na kwotę 839 tys. zł. To o 21% więcej niż w II kwartale 2020 r, nie są to jednak poziomy znacznie odstające od średniej z ostatnich trzech lat.  

– W ubiegłym roku o tej porze trwał pierwszy okres pandemii Covid-19. Znacząco zmniejszył się ruch na ulicach, a w środkach komunikacji publicznej i na chodnikach trudno było o tłumy, w których kieszonkowcy czują się najlepiej - wyjaśnia Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. 

- Obecne wzrosty pokazują, że na nasze ulice powoli wraca normalność – tym samym apelujemy o ostrożność.

Do wyłudzeń nie doszło lub też sprawcy wpadali na gorącym uczynku – jak to miało miejsce w przypadku wyłudzenia w Tczewie - dzięki szybkiemu zgłaszaniu dokumentów przez poszkodowanych do systemu dokumentów zastrzeżonych Związku Banków Polskich. W drugim kwartale 2021 do systemu dodano 37,1 tys. sztuk nowych dokumentów tożsamości, co daje dzienną średnią na poziomie 409. Tym samym wielkość bazy osiągnęła 2,1 mln.

– Regularne wzrosty liczby zastrzeganych dokumentów, wprost przekładają się na bardzo wysoki poziom wykrywania prób kradzieży i w dalszej perspektywie na spadek przestępczości – mówi dr Przemysław Barbrich, dyrektor w Związku Banków Polskich. - Aby ten progres utrzymać, niezbędna jest edukacja ekonomiczna społeczeństwa. W tym zakresie współpracujemy z firmami infrastrukturalnymi sektora, a także szeroko pojętym środowiskiem naukowym oraz samorządami. Działamy nad rozpowszechnieniem wiedzy m.in.  w zakresie tożsamości, cyberbezpieczeństwa, bankowości internetowej oraz płatności bezgotówkowych – dodaje. 

Łącznie od 2008 r. udaremniono już 95,6 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,12 mld złotych.