Nie ma większego wyzwania dla architekta niż stworzenie projektu inspirowanego tradycją i historią, odzwierciedlającego tę tradycję w najdrobniejszych szczegółach, a jednocześnie korespondującego ze współczesnością. Takiego wyzwania podjęli się projektanci ze studia Ideograf podczas pracy nad aranżacją wnętrza apartamentu w jednej z gdańskich kamienic. Efekt zapiera dech w piersiach. 

Nawiązanie do bogatej historii Gdańska, jego tradycji wyrażonej w architekturze i sztuce, było punktem wyjścia dla Pauliny Czurak, właścicielki studia Ideograf i jej zespołu. Architekci wybrali kilka najistotniejszych elementów, z którymi identyfikowane jest miasto i idealnie oddali to w gotowym projekcie. Jednym z takich elementów jest kościół Mariacki, który jest widoczny z okien apartamentu.

- To właśnie w tej największej pod względem kubaturowym świątyni gotyckiej w Europie wisiał kiedyś słynny obraz „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Jest on dla Gdańska tym, czym Mona Lisa dla Paryża. Fragment obrazu był naszą bezpośrednią inspiracją do doboru palety barw całego projektu. Bazylika Mariacką nazywana „Koroną Gdańska”, przykryta jest sklepieniem gwiaździstym i kryształowym, który w przetworzonej formie, pojawia się jako podział na marmurowej podłodze apartamentu – mówi Paulina Czurak, właścicielka studia Ideograf.

Najbardziej reprezentacyjną przestrzenią Gdańska był Ratusz. Jego Biała Sala, z dominującym w pomieszczeniu białym marmurowym kominkiem, okazała się inspiracją do użycia właśnie tego materiału. Dawny Gdańsk był też jednym z głównych szlaków handlowych. Towary takie jak drewno dębowe, len, skóry, wełna, metale szlachetne oraz kamienie były jednymi z najczęściej wymienianych. Stanowiły one inspirację przy doborze materiałów wykończeniowych.

SYPIALNIA

Nawiązując do handlowej tradycji miasta Gdańska w sypialni połączono kilka różnych tkanin, co nadaje jej ciepłe- go i przytulnego kli- matu. Zastosowano kompozycję lnu, skó- ry i wełny. Ciekawym i dominującym ele- mentem całego po- mieszczenia, jest pa- nel wezgłowia łózka. Wykonany z mate- riału pokrytego brą- zem nawiązującym do dawnych okuć, a zastosowany wzór zainspirowany był piórem mewy - tak często spotykanej w rejonie Gdańska. 

ŁAZIENKA

W zamkniętej stre e prysznica architekci zaproponowali wykonaną na zamówienie mozaikę z wizerunkiem Neptuna, jednego z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska. Aby nadać́ pomieszczeniu nieco cięższy, ale nadal bardzo przytulny charakter, wprowadzono również czerń w materia- le umywalki oraz marmurowej płycie na ścianie. 

SALON Z ANEKSEM

Telewizor ukryty za panelami, z klasycznych dekoracji ścien- nych, to ciekawe rozwiązanie kiedy nie chcemy pokazywać́ nowoczesnej technologii, a utrzymać klasyczny charakter wnętrza. Zastosowana w projekcie kuchnia marki Ikea to model Ved- dinge. Nietypowym zabiegiem było ukrycie wiszących szafek w ścianie i otoczenie blatu roboczego ramą z brązu. Na przełomie XVII i XVIII wieku w dworkach i domach elit zaczęły pojawiać́ się pierwsze drewniane podłogi (parkiety dębowe), co znalazło również odzwierciedlenie w aranżacji wnętrza apartamentu. 

STREFA WEJŚCIOWA

Relief inspirowany obrazem Hansa Memlinga wprowadzający do wnętrza dawną sztukę w nowym zaskakującym wydaniu. Geometryczny podział posadzki bezpośrednio wynikający z podziału sklepienia kościoła Mariackiego. Stylizowane lustro nawiązujące do zabytkowych luster spotykanych w dawnych dworach i pałacach.