Pamięć, koncentracja, zdolności wizualne i przestrzenne, zdolności kalkulacyjne, werbalne, rozwiązywanie problemów - wszystko to można usprawnić jeśli tylko regularnie zmusisz mózg do wysiłku. Sprawność umysłowa jest bardzo ważna dla jakości naszego życia, dlatego już dziś warto zacząć ją właściwie ćwiczyć. 

Kiedyś uważano, że mózg rozwija się tylko w trakcie dzieciństwa – i że to od tego okresu zależy ilość i jakość komórek mózgowych, które będą potem używane przez całe życie. To myślenie okazało się bardzo błędne, mózg rozwija się bowiem cały czas. Oczywiście rozwój ten z czasem jest coraz mniej dynamiczny, ale nawet mózg osoby dorosłej jest zdolny do neuroplastyczności. 

- Mózg zbudowany jest z ponad biliona komórek, a badania wskazują, że jest on w stanie zakodować w ciągu 70 lat życia, około 15 bilionów rozmaitych przeżyć. Każdego dnia w naszej głowie pojawia się aż 70 000 myśli. Za każdym razem, gdy próbujemy sobie coś przypomnieć lub wpadają nam do głowy jakieś myśli, tworzą się nowe połączenia w mózgu. Neuroplastyczność to zjawisko, dzięki któremu twój mózg regeneruje komórki nerwowe oraz tworzy nowe sieci neuronalne - mówi dr Paweł Kubik z Brain Plus Gdynia, ośrodka treningu mózgu metodą neurofeedback (www.brainplus.bio).

Odpowiednia stymulacja mózgu może usprawnić rozmaite umiejętności poznawcze, takie jak myślenie, pamięć czy koncentracja. Ron White, amerykański mistrz pamięci, poleca zabawy z zamkniętymi oczami. Robienie czegokolwiek bez kontroli wzroku zmusza umysł do dodatkowego wysiłku. Inny pomysł - wykonuj wszelkie czynności inaczej, niż to robisz codziennie. Zerwanie z utartymi przyzwyczajeniami budzi mózg i zmusza go do stymulacji nieuruchomionych jego partii. 

Ważne jest też pozytywne nastawienie, gdyż negatywne myśli powodują uruchomienie w mózgu obszarów odpowiedzialnych za wywołanie lęku i stresu. Dla mózgu ważna jest też... aktywność fizyczna. Spacer, taniec czy gimnastyka sprawiają, ze mózg będzie lepiej pracował i łatwiej zapamięta informacje, a w dodatku pomieści ich znacznie więcej. Ciekawostką jest fakt, że zbawienny wpływ na pracę naszego mózgu ma seks. Wszystkie powyższe sposoby można wprowadzić w życie w warunkach domowych. 

Nasz mózg można jednak ćwiczyć i stymulować pod okiem doświadczonych neuroterapeutów stosujących sprawdzone metody naukowe. Jedną z takich metod jest neurofeedback - kontrolowany trening mózgu z wykorzystaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego. Technika ta pozwala na zobrazowanie tych czynności naszego organizmu, których w normalnych warunkach nie dostrzegamy, lub które wymykają się spod naszej kontroli. 

- W praktyce oznacza to, że poprzez trening możemy widzieć i doskonalić funkcje naszego umysłu w jasny i prosty sposób. Czynność mózgu zostaje „przepisana” na postać gry, której poszczególne elementy odpowiadają za różne aspekty jego funkcjonowania. Trening neurofeedback prowadzony jest przez neuroterapeutę, który cały czas modyfikuje jego trudność, kontroluje zakres i częstotliwość fal emitowanych przez mózg, informuje pacjenta, o tym co należy zmienić, motywuje do pracy tak, aby pacjent miał racjonalnie umieszczoną poprzeczkę trudności - mówi dr Paweł Kubik z Brain Plus w Gdyni. 

Treningi neurofeedback są w pełni spersonalizowane. Najczęściej skupiamy się na poprawie: funkcji poznawczych, czyli zdolności do uczenia się, na koncentracji uwagi, ćwiczeniu pamięci, poprawie jakości snu, koordynacji psychomotorycznej i refleksu, odporności na stres, zwiększaniu kreatywności i rozwój inteligencji emocjonalnej. 

Sprawność naszego mózgu i ogólny stan naszego organizmu uzależnione są od tego, czym go karmimy i jakiego paliwa mu dostarczamy. Tutaj z pomocą przychodzą wlewy dożylne. Za pomocą kroplówki możemy uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów, wzbogacić organizm o niezbędne antyoksydanty i aminokwasy i oddziaływać na wiele różnych schorzeń i dolegliwości.  

- Taka droga podania sprawia, że 100% podanej substancji trafia bezpośrednio do krwiobiegu i działa bez strat związanych z ograniczonym wchłanianiem. Kluczem do osiągnięcia odpowiedniego efektu jest właściwy dobór składników kroplówki. Kroplówka sporządzana jest na miejscu i podawana dożylnie przez wenflon. Cały zabieg trwa najczęściej 30 do60 minut w zależności od składu i objętości kroplówki - mówi Kinga Matusiak, wiceprezes zarządu Centrum Medycznego Revital Clinic w Gdyni (www.revital.clinic).

Centrum Medyczne Revital zaprojektowało kilka kroplówek oddziałujących na układ nerwowy: Revital Brain, poprawiające pamięć i koncentrację, wspomagające przewodzenie impulsów nerwowych i poprawiające krążenie mózgowe oraz Revital Relax, będące idealnym rozwiązaniem dla osób przemęczonych, zapracowanych, zestresowanych i wypalonych zawodowo.