Wyjątkowy dzień, wyjątkowe przygotowania

O białej sukni, powłóczystym welonie i stanięciu na ślubnym kobiercu u boku ukochanego marzy niejedna kobieta. Zanim jednak nastanie ten upragniony dzień, para młoda musi zmierzyć się z dziesiątkami decyzji, które od podstaw zbudują całą ceremonię, późniejsze przyjęcie oraz zapewnią niezwykłą atmosferę. O praktycznych wskazówkach dotyczących planowania jednego z najważniejszych momentów w życiu oraz o tym jak uniknąć przedślubnego stresu opowiada Valentina Pokrovskaya, wedding planner i twórczyni marki Be My Valentine.

Z jakim wyprzedzeniem dobrze zacząć planować wesele?

Z mojego doświadczenia wynika, że optymalny czas na przygotowania to rok, chociaż zdarza mi się zaczynać pracę na półtora lub nawet dwa lata przed planowaną datą ślubu. Wtedy mamy większy wybór dostępnych terminów wśród lokalizacji i podwykonawców. Dobrze jeżeli para młoda ma dużo czasu na przemyślenie pewnych kwestii i podjęcie decyzji, których przecież przed ślubem nie brakuje. Z każdą z nich państwo młodzi powinni czuć się komfortowo i w zgodzie ze sobą. 

Historia każdej pary jest wyjątkowa. Wyjątkowe mogły być chociażby okoliczności poznania czy zaręczyn. W jaki sposób można „przemycić”odrobinę tych historii w wydarzenia tego wyjątkowego dnia? Jak zadbać o indywidualny charakter zarówno ceremonii, jak i późniejszego przyjęcia?

To osobiste detale tworzą nastrój uroczystości. Jeśli przyszłym małżonkom zależy na zbudowaniu koncepcji inspirowanej ich historią i osobowością powinni zacząć od przemyślenia tego kim są, czym się interesują, jak i gdzie lubią spędzać czas oraz z którymi miejscami czują się związani. Symboliczna ceremonia jednych z moich klientów odbyła się na terenie rodzinnej posiadłości pana młodego, a poprowadził ją najbliższy przyjaciel zakochanych. Z kolei dla innej  pary przyjaciele przygotowali inscenizację, w której z humorem przedstawili historię znajomości nowożeńców. Zdecydowanie odradzam natomiast rozpoczęcie przygotowań od buszowania po Pintereście i innych portalach z inspiracjami - jest tam wiele pięknych, urzekających obrazków, ale czy tak naprawdę wszystkie są o Was?

Czym, oprócz kwestii oczywistych takich jak wielkość sali czy cena wynajmu, kierować się przy wyborze odpowiedniego miejsca, w którym zorganizowane będzie wesele?

Wybór miejsca w którym odbędzie się przyjęcie weselne to bardzo ważna decyzja, która będzie miała wpływ na kolejne elementy ślubnej układanki. Zanim dokonamy ostatecznej rezerwacji powinniśmy sprawdzić wiele elementów. Jeśli miałabym wskazać punkty kluczowe to wymieniłabym klimat i atmosferę miejsca, a także kwestie logistyki - dojazd, odległość od kościoła, miejsca przygotowań czy możliwość zorganizowania i zaaranżowania przestrzeni.

W przypadku ceremonii ślubnych i wesel ważną rolę pełnią kwestie obyczajowe. Co jeśli jednak para młoda nie chce podążać tradycyjnym nurtem i zastanawia się nad tym, by zrezygnować z pewnych typowo weselnych zwyczajów? 

Uważam, że warto zrezygnować z tych zwyczajów czy elementów wesela, z którymi para młoda nie czuje się komfortowo i po prostu się z nimi nie zgadza. Nie ma znaczenia czy to będzie jakaś tradycyjna potrawa czy na przykład rzucanie kieliszkami. Jest to kwestia bardzo indywidualna i osobiście nigdy nie wartościuję decyzji moich klientów - zawsze ich wspieram i „lobbuję” wśród rodziny jeśli jest taka potrzeba.

Atrakcje na weselach są już właściwie ich nieodłącznym elementem. Na porządku dziennym są  chociażby fotobudki, księga gości, upominki dla gości, lampiony szczęścia, czekoladowe fontanny. Czym jeszcze możemy zaskoczyć swoich gości?

Wybór jest ogromny - od karykaturzysty, pokazów live cooking aż po show z ogniem. Sposobem na przybliżenie i zobrazowanie gościom historii świeżo upieczonych małżonków może być na przykład pokaz animacji piaskiem bądź solą. Wybierając atrakcje zastanówmy się także kim są nasi goście, jak lubią się bawić i jaką mają wrażliwość artystyczną.

Na koniec rada dla wszystkich przyszłych nowożeńców – jak pokonać przedślubny stres, a w tym wyjątkowym dniu bawić się równie fantastycznie, jak zaproszeni bliscy i przyjaciele?

Polecam skorzystanie z usługi koordynacji ślubu i wesela. Wiele par młodych, które organizują swój ślub samodzielnie, decyduje się przekazać pieczę nad samą uroczystością konsultantowi ślubnemu. Wtedy mogą skupić się na sobie, rodzinie oraz bliskich, nie martwiąc się o logistykę i sprawy dziejące się dookoła ceremonii i przyjęcia.