Święto piwa w Gdańsku

Karol Kacperski

Około 200 piw z ponad 30 browarów rzemieślniczych można było degustować podczas festiwalu Hevelka. To największy w północnej Polsce festiwal piw rzemieślniczych, na którym miłośnicy złotego trunku mogą spróbować całkiem nowych smaków. 

Kalejdoskop smaków, autorskie receptury, prawdziwy aromatyczny mix - tak można podsumować drugą edycję festiwalu. Wszystko to piwa wyjątkowe, których próżno szukać w sklepach. Festiwal był także okazją do tego, by pokazać, że piwo to nie tylko typowe jasne pełne. Dlatego też w nalewakach dominowały najróżniejsze lagery, piwa ciemne, wiele rodzajów piwa AIPA i IPA oraz piwa pszeniczne.

W piwie rzemieślniczym odnajdziemy fantazję i smaki, o które złocistego napoju w ogóle byśmy nie podejrzewali. Przykład? Piwo Miś Wojtek z browaru Wrężel o dominującym miętowym smaku z wyczuwalnymi cytrusowymi aromatami i ziołową goryczką. 

Skoro mowa o cytrusach to warto zwrócić też uwagę na orzeźwiające piwo Pinki z browaru Brodacz na bazie amerykańskiego chmielu Citra. Ujęło nas ono cytrusowym, pszenicznym i kwiatowym aromatem i oszczędną goryczką. Kompozycja jest bardzo zbalansowana. Jedno z ciekawszych piw festiwalu!

Browar Brodacz zaprezentował też premierowe produkcje. Dla Paskudnych Pijaków to lekkie festiwalowe piwo na niemieckich chmielach, Grano natomiast jest orzeźwiającym piwem o bogatym aromacie typowym dla piw pszenicznych, czyli dojrzałego banana i goździków. Grano chmielone jest amerykańskim chmielem Equinox, który odpowiada za cytrusowe i żywiczne aromaty.  

Ciekawie było również na stoisku Starego Browaru Kościerzyna. Tutaj gwoździem programu był Obuch, czyli porter bałtycki będący oficjalnym piwem festiwalu Hevelka. Itensywny aromat, bogaty w nuty gorzkiej czekolady, kawy, suszonych owoców – rodzynki, śliwka. Goryczka dobrze kontruje słodycz tego dość mocnego piwa. 

Podczas festiwalu Hevelka praktycznie każdy browar oferował prawdziwe perełki i trzeba było mieć mocną głowę by wszystko co ciekawe świadomie degustować. Pozytywnie zaskoczyło RT Berliner Weisse z truskawkami z Browaru Stu Mostów, a także lekkie (1& alkoholu) piwo 1 na 100 z Browaru Kormoran, idealne na plażę. Ciekawą propozycję Kormorana było też Orkiszowe z czosnkiem.  

Podobnych mieszanek było o wiele więcej - piwo warzone z herbatą Earl Grey, z kawą, czy kolendrą było ciekawą podróżą w piwny świat. Hevelka swoją nazwą nawiązuje do Jana Heweliusza – znanego gdańskiego astronoma i browarnika. Wywodził się z rodziny o typowo piwowarskich tradycjach. Jego pradziad Mikołaj, dziad Michał i ojciec Abraham trudnili się również browarnictwem.