Hevelka po raz piąty

 

6 tysięcy gości, ponad 30 wystawców, a także 200 rodzajów piwa, w tym pięćdziesiąt w premierowych odsłonach. Tak w skrócie można podsumować V jubileuszową edycję Hevelki. Największa impreza browarnicza w północnej Polsce, odbyła się w dniach 14 i 15 czerwca w industrialnych murach Centrum Stocznia Gdańska. 


prestiz

Hevelka swoją nazwą nawiązuje do Jana Heweliusza - znanego gdańskiego astronoma i czego wielu nie wie - browarnika. Przez dwa dni uczestnicy mieli okazję poznać tajniki warzenia piwa, odkryć nowe smaki, uczestniczyć w prelekcjach i co najważniejsze doświadczyć wspaniałej atmosfery tego festiwalu.

W tym roku w Hevelce udział wzięło ponad 30 wystawców, którzy zaoferowali ponad 200 rodzajów piwa, a także kilkanaście foodtrucków z urozmaiconym jedzeniem. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyła się wydzielona Strefa Premier. Było w czym wybierać. Każdy z uczestników wydarzenia miał do wyboru rzemieślnicze standardy w postaci przeróżnych ip, ap, risów, porterów, kwasów i piw pszenicznych. Znalazły się klasyczne pils i lagery, po eksperymenty z piwami warzonymi z przeróżnymi dodatkami smakowymi, leżakowanymi w beczkach po alkoholach czy wspomaganych owocami. Hevelka od lat wpisuje się w tegoroczną kampanię „Gdańsk bez plastiku”, stąd wystawcy swoje specjały serwowali w festiwalowych kubkach, w pełni kompostowalnych, wykonane z odnawialnych surowców naturalnych – m.in. z mączki kukurydzianej. Piwo można było zamówić w objętości 0,5 l i 0,3 l. Na każdym stoisku przygotowano również degustacyjne porcje 0,1l - dzięki czemu można spróbować znacznie większej liczby piw. Ceny za najmniejszą porcję zaczynały się od 5 zł.

Inną ciekawostką, jaką odwiedzający mogli posmakować to Irlandzka Whiskey w strefie Tullamore Dew. Trzykrotnie destylowana w miedzianych alembikach, dzięki czemu była delikatniejsza i bardziej przyjazna do picia. W sklepie Hevelki można było nabyć mnóstwo atrakcyjnych pamiątek, m. in. torby, plecaki, skarpety, koszulki i wiele innych. Tradycyjnie dostępna była pełna gama szkła festiwalowego, w różnych pojemnościach, ze specjalnie zaprojektowaną szklanką na tegoroczny festiwal.  

Klimat jubileuszowej edycji uświetniły koncerty: MaJLo, Iza & Latynoscy Brothers i Lastryko.

Kolejna impreza już za rok.