Prestiż patronuje

OPA 06

poniedziałek, 16 Październik 2023

W dniu 21.10.2023 o godzinie 19:30 Kolonia Artystów zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie w ramach projektu OPA | Otwarte Pracownie Artystyczne 2023.

Osoby zaproszone: Michał Linow
sporo wody + laura adel

Michał Linow

www.instagram.com/michal_linow
ur. 1986 w Gdańsku, niegdyś związany z nurtem street art tworzył pod pseudonimem Pikaso. Tworzy malarstwo, obiekty oraz instalacje. Jego prace zrywają z mitem cyberprzestrzeni i eksponują napięcie pomiędzy realnym a wirtualnym światem. Udoskonala autorską technikę iPad painting, tworzy malarstwo cyfrowe i tradycyjne, preparuje fotomontaże i obiekty często zawłaszczając miejskie przestrzenie reklamowe. Odwołując się do estetyki reklamy i kodów wizualnych znanych marek tworzy inteligentne, subwersywne prace komentujące komercjalizację rzeczywistości. Kompulsywnie zbiera obrazki i motywy z internetu komponując z nich dowcipny i ironiczny komentarz do współczesnego świata.

laura adel

www.lauraadel.com
Wizualizacje live bazujące na rejestrowanym na żywo obrazie fontanny, przetwarzanym generatywnie

sporo wody

www.sporowody.pl
Ambientowe aranżacje wzbogacone dźwiękami płynącej wody rejestrowanymi przez hydrofon

Obowiązuje płatna rejestracja: https://app.evenea.pl/event/opa062023/ W pobranym bilecie znajduje się informacja o wejściu do pracowni. Wejście od godziny 19:30.
Liczba miejsc ograniczona.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Miejscem spotkań jest lokal przy ulicy Dolnej 4, gdzie od 2012 roku działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto.

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców i środowiska artystów, którzy mają swoje pracownie w dzielnicy Dolne Miasto.
Otwarte Pracownie Artystyczne to przestrzeń powołana w celach działań interdyscyplinarnych, wykreowana przez członków fundacji oraz zaproszonych artystów oraz Partnerów projektu, które może stać się w niedalekiej przyszłości istotnym miejscem kulturotwórczym na terenie Gdańska. Istnieje wielka potrzeba nowego miejsca kulturalnego i edukacyjnego w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto. Współcześnie wzrasta rola sztuki w działaniach opartych na współpracy z lokalnymi społecznościami. Artyści występują często jako mediatorzy, udostępniając narzędzia sztuki szerokim grupom społecznym. Niekonwencjonalne metody stosowane przez artystów dają nowe możliwości rozwiązywania konfliktów oraz budowania lokalnej tożsamości. Tego typu praktyka niestety często ma charakter niezwykle powierzchowny i oparty na bardzo pobieżnym poznaniu lokalnych uwarunkowań. Z tego względu czujemy potrzebę większego zaangażowania, które nie będzie oparte wyłącznie na większej ilości czasu poświęconej na badania, ale dokonaniu prawdziwej zmiany jakościowej, która doprowadzi do sytuacji, kiedyj artysta nie będzie już postrzegany jako obcy, lecz integralny członek lokalnej społeczności.

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" wpisuje się w konkretny obszar myśli i przestrzeń publiczną gdzie możliwy jest dyskurs na temat roli sztuki w życiu człowieka jak i roli szeroko pojętego życia w sztuce, a także przeniesienie działań artystycznych w obszar społecznych relacji. Dla mieszkańca i zbiorowości każdej dzielnicy miasta, przestrzenią dla sztuki może być każdy dom, każda instytucja, kawałek trawnika, każda klatka schodowa, każda piwnica, każdy strych ale każde mieszkanie i każdy jego pokój wraz z jego zakamarkiem. 

Projekt polega na organizacji otwartych spotkań w przestrzeniach pracowni artystek i artystów. Jednocześnie jest to otwarte zaproszenie dla wszystkich tworzących do zgłaszania sowich projektów wystawienniczych i muzycznych. Każde spotkanie to wernisaż, spektakl, koncert, performance, prezentacja, odczyt, recytacja, happening oraz każda inna forma twórczej działaności).

Na projekt składają się cykliczne spotkania w pracowniach artystycznych, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wieku, wykształcenia, pochodzenia.

Dodatkowo do każdego spotkania może dołączyć każdy, kto zgłosi swój projekt. Projekt powstał z myślą o współdziałaniu i wymianie doświadczeń, dzieleniu się zasobami oraz swobodnej kreacji.