Gabinet Doktora Caligari i zespół Czerwie

wtorek, 29 Październik 2019
godz. 19:00
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się kolejny z cieszących się dużą popularnością pokazów arcydzieł kina niemego z graną na żywo muzyką. Tym razem zobaczymy „Gabinet Doktora Caligari”, film z 1920 roku w reż. Roberta Wiene, do którego niepowtarzalny koncert zagra polska formacja Czerwie. Wydarzenie odbędzie się 29 października 2019 o g. 19.00.

„Gabinet doktora Caligari”, film niemy z 1920 roku, to jedno z najwcześniejszych dzieł niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, które wywarło duży wpływ na rozwój kinematografii.

Podczas miejskiego jarmarku tajemniczy doktor Caligari (Werner Krauss) prezentuje lokalnej gawiedzi swego podopiecznego, Cesara (Conrad Veidt) – przerażającego lunatyka, postać z pogranicza życia i śmierci, która na oczach widzów budzi się z głębokiego snu. Gdy jeden z gapiów pyta go o swą przyszłość, zgodnie z przepowiednią Cesara ginie następnego ranka. Tak rozpoczyna się seria dziwnych morderstw, o które podejrzany będzie wspomniany somnambulik. Śledztwo przeprowadzone przez Francisa (Friedrich Fehér) doprowadza go do tajemnicy obłąkanego manipulatora, który wykorzystuje Cesara do zabijania niewinnych ludzi.

Wiadomo, że droga wiodąca z kawiarni braci Lumière do współczesnych multipleksów z jednej strony wybrukowana jest kamieniami milowymi, a z drugiej – filmową szarzyzną, która po upływie lat znika z pamięci widzów. „Gabinet Doktora Caligari” Roberta Wienego bezsprzecznie jest dla historii kina kamieniem milowym. I choć ocenianie go z dzisiejszej perspektywy mogłoby być kuszące, nie ma większego sensu. Można by wprawdzie po gombrowiczowsku zastanawiać się nad tym, czy film Wienego zachwyca, czy też nie, ale dzisiejsza lektura tego filmu jest raczej lekcją historii kina, aniżeli zwykłym seansem. „Gabinet…”  pokazuje bowiem, jak wyglądało dawne kino, w jaki sposób zmieniały się narracje, jak kształtował się język filmu.

Film Wienego to podróż do czasów, gdy kino stawiało przed widzem wymagania – by się nim delektować, trzeba było używać wyobraźni. Reżyser „Gabinetu…”, jak i inni twórcy nurtu ekspresjonistycznego, porzucał realizm inscenizacyjny, by tworzyć rzeczywistość zupełnie nową, plastycznie odmienną. I to właśnie scenografia jego filmu robi do dziś największe wrażenie. Plastycy z grupy Der Sturm - W. Röhrig, W. Reimann oraz H. Warm - stworzyli bowiem niezwykłą oprawę plastyczną - ostentacyjnie sztuczną, nierzeczywistą, a zarazem wysmakowaną. Na płóciennych płachtach widzimy wymalowane łąki i drogi, przerażające budynki i złowieszcze cienie. Próżno tu szukać choćby odrobiny normalności - dziwne ostrokątne kształty i powykrzywiane budynki wywoływać miały poczucie, że w tym filmowym świecie nie ma punktów oparcia ani żadnych stałych wartości. Plastyczna nierzeczywistość budziła przerażenie widzów. Dziś raczej już nie straszy, lecz wywołuje zachwyt nad artystyczną sprawnością i twórczą precyzją pionierów niemieckiego kina.

Ale film Wienego to nie tylko kunsztowny, wysmakowany obrazek, ale także jeden z pierwszych filmów wprowadzających do niemieckiego kina postać demonicznego tyrana. Po latach w tytułowym doktorze i podobnych do niego bohaterach widziano przepowiednię  hitleryzmu. Postać Dr. Caligari miała dla późniejszego kina nie lada znaczenie, a figura szalonego naukowca, nieco faustowska i budząca przerażenie widzów powracała w niezliczonej ilości filmów (echa filmu Wienego odnajdujemy dziś choćby w „Człowieku słoniu” Davida Lyncha). „Gabinet…”, jako film grozy, broni się co najmniej umiarkowanie, ale jest jednocześnie dziełem niezwykle inspirującym, bez którego dzisiejszy horror nie byłby taki sam.

Projekcję filmu dopełni muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, który już trzykrotnie gościł w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, dając niezapomniane koncerty. Czerwie to niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Na swoim koncie mają muzykę do wielu projektów teatralnych (m.in. „Albośmy to jacy, tacy" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie oraz dla Teatru Klinika Lalek) filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), a ostatnio do produkcji TVN oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pt. „Nie wolno się brzydko bawić” w reżyserii Urszuli Sochackiej.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.

W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. „Padlina" z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” wydana w marcu 2017. W 2018 roku muzycy wydali ścieżki do filmów „Kult Ciała” M. Waszyńskiego i „Gabinet Doktora Caligari”.

W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji. W 2018 Grupa otwierała 24. Wiosnę filmową Budapeszcie, a we wrześniu 2018 zagrała na prestiżowym Budapesti Klasszikus Film Maraton Magyar Nemzeti Filmarchívum. Do tej pory grupa zagrała ponad 700 koncertów w Polsce i w Europie.

Więcej informacji o zespole Czerwie: www.czerwie.com.pl i www.facebook.com/czerwie

______________________________________________

Co: Film „Gabinet Doktora Caligari” z koncertem zespołu Czerwie

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 29 października 2019, godz. 19:00

Bilety:

Parter (miejsca siedzące): 40 zł N, 30 zł U

Galerie frontowe, poziom I, II i III: 30 zł N, 20 zł U

Sprzedaż biletów rozpocznie się 27 września 2019 (piątek) o godz. 14:00.

Bilety dostępne online na stronie bilety.teatrszekspirowski.pl oraz w kasie teatru przy ul. W. Bogusławskiego 1 w Gdańsku, czynnej codziennie w godz. 14:00 – 19:00.