Eivør Pálsdóttir

środa, 10 Październik 2018
Miejsce: Gdański Teatr Szekspierowski

Eivør Pálsdóttir, obdarzona niezwykłym głosem farerska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka, 10 października 2018 roku po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku. Koncert w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim będzie oparty m.in. o utwory z jej ostatniej płyty „Slør”. Koncerty Eivør to niezapomniane magiczne show.

Charakteryzuje ją wyrazisty głos oraz różnorodność gatunków muzycznych, jakimi się posługuje - od rocka, jazzu, muzyki folkowej, po europejską muzykę poważną. Wraz z porównywaniem do Kate Bush na łamach „MOJO”, nieziemska pomysłowość Eivør doprowadziła ją do współtworzenia ścieżki dźwiękowej do flagowej serii BBC / Netflix „The Last Kingdom”.

W wieku 12 lat Eivør podróżowała jako solistka w męskim chórze z Wysp Owczych do Włoch. Później, mając 13 lat, po raz pierwszy wystąpiła w telewizji oraz wygrała ogólnokrajowy konkurs piosenki. W 1999 roku, gdy miała 15 lat, dołączyła do rockowego zespołu Clickhaze, a zaledwie rok później wydany został pierwszy album sygnowany jej nazwiskiem - Eivør Pálsdóttir. Znana jest z łączenia klasycznych ballad, z tekstami znanych pisarzy z Wysp Owczych, z wpływami jazzu oraz pieśniami religijnymi. Sama przyznaje się do młodzieńczych fascynacji twórczością Leonarda Cohena oraz późniejszymi, jak pionierzy trip-hopu, m.in. Massive Attack. Jednak w jej muzyce można usłyszeć również bardziej zaskakujące inspiracje, jak śpiew Eskimosów czy beatboxing. Śpiewa w języku farerskim oraz duńskim. Większość piosenek pisze samodzielnie.

Z wykształcenia jest wokalistką muzyki poważnej. Śpiewała w orkiestrze symfonicznej z Wysp Owczych, jak również solowo w operze Firra Kristiana Blaka. W listopadzie 2004 roku pojawił się album zatytułowany „Eivør”, nagrany we współpracy z Kanadyjczykiem Billem Bourne'em, który stał się najlepiej sprzedającym się krążkiem z Wysp Owczych w USA i Kanadzie. W Islandii Eivør ponownie zagościła na listach przebojów i była nominowana do Music Award, wraz z albumem grupy Björk. 7 marca 2005 roku duński nadawca radiowo-telewizyjny wydał album na 40-lecie swojej działalności. Wszystkie tytuły na krążku zostały napisane i zaśpiewane przez Eivør.

Koncertowała w Szwecji, Danii (m.in. na Roskilde Festival), na Islandii, Grenlandii, a także w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech. Eivør jest jedną z najbardziej utytułowanych skandynawskich wokalistek. Niektóre z nagród specjalnie dla niej rozszerzyły swój zasięg poza granice kraju – jak islandzka Music Award, gdzie Eivør, mimo nie-islandzkiego pochodzenia, zdobyła tytuły Best Female Singer i Best Performer.

Podczas pracy nad nową piosenką Eivør często ma przed oczami dramatyczny krajobraz swojej nordyckiej ojczyzny - odległego archipelagu znanego jako Wyspy Owcze. - Jest ostry, chropowaty i jednocześnie delikatny. Gdy śpiewam, czuję tę dzikość i łagodność połączone w jedno - mówi artystka. - Myślę, że to właśnie pomaga mi tworzyć muzykę pełną kontrastów, a to dla mnie bardzo ważne - nie chcę, by moja muzyka kiedykolwiek stała się bezpieczna. – dodaje. Choć początki jej muzycznej kariery sięgają śpiewu ludowego z Wysp Owczych, jej najnowszy dorobek ujawnia jej fascynację nieskończonymi możliwościami muzyki elektronicznej.

Dyskografia

Clickhase

Clickhaze EP (Tutl, 2002)

Yggdrasil

Yggdrasil (Tutl, 2002)

Yggdrasil - Live in Rudolstadt (Tutl, 2004)

Askur (Tutl, 2007), nagrania koncertowe 1982-2006, w tym pięć utworów Eivør.

Vamp i norweska orkiestra radiowa

I Full Symfoni II - Med Kringkastingsorkesteret (Major Studio, 2010)

Solowe albumy

Eivør Pálsdóttir (Tutl, 2000)

Krákan (12 Tónar, 2003)

Eivør (12 Tónar, 2004)

Trøllabundin (Cope Records, 2005)

Mannabarn / Human Child (RecArt Music, 2007)

Eivör Live (Tutl, 2009)

Larva (Tutl, Copenhagen Records, 2010)

Room (Tutl, 2012)

The Color of Dark (with Ginman) (2014)

Bridges (2015)

Slør (2015)

At The Heart Of A Selkie (with Peter Jensen & The Danish Radio Big Band, and The Danish National Vocal Ensemble (2016)

EP

Eivør EP (Undo your mind) (Tutl, Copenhagen Records, 2010)

_______________________________

Co: Koncert Eivør Pálsdóttir

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 10 października 2018, godz. 20:00

Bilety: 50 zł (miejsca siedzące)

_______________________________

Kontakt dla mediów:

Magdalena Hajdysz

rzecznik@teatrszekspirowski.pl

tel.: 691 082 277

www.teatrszekspirowski.pl