Pokaz arcydzieła kina niemego „Kult ciała”

niedziela, 17 luty 2019
godz. 17:30-18:30
Miejsce: Gdański Teatr Szekspirowski

Kultowy film z Eugeniuszem Bodo i koncert Czerwie. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbędzie się pokaz arcydzieła kina niemego „Kult ciała”, do którego muzykę na żywo zagra znakomita polska formacja Czerwie. Film wyreżyserował w 1929 roku Michał Waszyński, autor słynnego „Dybuka”. Jedną z ról w „Kulcie ciała” gra legenda polskiego kina, Eugeniusz Bodo.

Czesław (Victor Varconi) jest rzeźbiarzem. Poszukuje modelki do swej rzeźby „Nowa Wenus”. Poznaje piękną Hankę (Agnes Petersen), którą uznaje za idealną kandydatkę i skłania ją do pozowania. Wkrótce zakochuje się w niej, a ona w nim, miłością gwałtowną, niezrównaną... Pewnego dnia jego przyjaciel, baron Stumberg (Fryderyk Delius), przedstawia mu Hankę jako swoją narzeczoną. Zrozpaczony Czesław szuka zapomnienia w alkoholu. Kiedy Stumberg dowiaduje się o ich miłości, postanawia wyjechać z Hanką, by zapomniała o Czesławie. Odbywają podróż po Europie. Boże Narodzenie spędzają na Riwierze. Hanka wyznaje Stumbergowi, że nie może zapomnieć Czesława, który tymczasem stacza się coraz niżej, choć jego wystawiona w Zachęcie rzeźba zostaje nagrodzona i uznana za arcydzieło. Nikt nie rozpoznaje w obdartym, zarośniętym mężczyźnie jej autora... Kiedy Czesław idzie do swojego atelier, zastaje w nim Hankę, czekającą na niego z utęsknieniem i miłością. 

Film Michała Waszyńskiego jest adaptacją skandalizującej, jak na swoje czasy, powieści erotyczno-psychologicznej Mieczysława Srokowskiego pt. „Kult ciała. Dziennik człowieka samotnego” z 1910 roku. Ta polsko-austriacka koprodukcja, której premiera odbyła się 18 stycznia 1930 roku, realizowana była w Warszawie, Nicei, Wiedniu i Budapeszcie. Zyskała międzynarodowe uznanie, zdobywając  Złoty Medal na festiwalu filmowym w Nicei . W Rumunii, Francji i Niemczech film znany jest pod tytułem „Rapsodia miłości". Został odnaleziony w Królewskim Archiwum Filmowym w Brukseli. „Kult ciała” został udźwiękowiony jedynie na rynek europejski, ponieważ w Polskich kinach nie było jeszcze aparatury nagłośnieniowej. Prezentowany jest w ramach roku Michała Waszyńskiego w Polsce. Jego nasłynniejszą realizacją jest film „Dybuk” zrealizowany w 1937 roku, oparty na dramacie Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Jest to pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany całkowicie w języku jidysz. Uznawany za najwybitniejszy film żydowski wyprodukowany w Polsce.

Projekcję filmu dopełni muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie, który już dwukrotnie gościł w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, dając niezapomniane koncerty. Czerwie to niezależna polska formacja, której styl, to pogranicze folku i etno, inspirowany teatrem absurdu i filmem. Na swoim koncie mają muzykę do wielu projektów teatralnych (m.in. „Albośmy to jacy, tacy" w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Powszechnym im. Z. Hübnera w Warszawie) i filmowych, a od kilku lat tworzą głównie muzykę do arcydzieł kina niemego.

W skład grupy wchodzi obecnie 4 muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – a ich instrumentarium, to: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon i syntezatory.

W swojej dyskografii muzycy mają 5 autorskich albumów. W roku 2004 wydali album pt. „Padlina" z gościnnym udziałem Macieja Maleńczuka i Andrzeja Przybielskiego. W roku 2008 stworzyli projekt „Otwarta Sztuka Dla Ludu", który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. W marcu 2016 roku Czerwie wystąpili na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

Więcej informacji o zespole Czerwie: www.czerwie.com.pl i www.facebook.com/czerwie

______________________________________________

Przed filmem „Kult ciała” i koncertem zespołu Czerwie zapraszamy Państwa na wykład Anny Ratkiewicz Syrek pt. „Różne oblicza miłości u Szekspira”

______________________________________________

RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI U SZEKSPIRA, wykład otwarty

17 lutego 2019, 17:30-18:30

Foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

„Czemuż, zdając się niebianką, miłość jest w gruncie tak srogą tyranką?” (Romeo i Julia)

Wykład będzie prezentował różne oblicza miłości w mistrzowskim ujęciu Szekspira. Miłość może być romantyczna, ale i toksyczna, jest miłość rodzicielska, jest i małżeńska… Przykłady ilustrowane będą obrazami z filmowych adaptacji sztuk Szekspira. Wykład poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierownik Działu Edukacji GTS, doktorantka UG

_______________________________

Co: Prezentacja filmu „Kult ciała” z koncertem zespołu Czerwie

Gdzie: Gdański Teatr Szekspirowski

Kiedy: 17 lutego 2019, godz. 19:00 (55 min)

Bilety:

Parter: 35 zł N, 25 zł U

Galerie na wprost sceny: 30 zł / 20 zł

Galerie boczne: 20 zł

Sprzedaż biletów rozpocznie się 21 stycznia 2019 (poniedziałek) o godz. 14:00.