Spotkanie Moda. Jak projektować odpowiedzialnie?

środa, 27 Listopad 2019
godz. 18:00-20:00
Miejsce: PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98 Gdynia | budynek III | sala C  

Co w praktyce oznacza zrównoważona moda? Czy w dobie rosnącej popularności „slow fashion” rozumiemy sens odpowiedzialnego projektowania? O tym gdzie leży źródło problemów związanych z przemysłem mody porozmawiamy 27 listopada podczas spotkania „Moda. Jak projektować odpowiedzialnie”? Dyskusję z udziałem Marty Karwackiej i Eweliny Antonowicz poprowadzi Anna Pięta.  
 
Jak to możliwe, że produkujemy 100 mln ton ubrań rocznie, a tylko 1% poddajemy recyklingowi? W trakcie spotkania porozmawiamy o dramatycznym wpływie przemysłu modowego na środowisko naturalne, odpadach jakie generuje i zasobach jakie marnuje. Porozmawiamy też o narzędziach używanych do mierzenia „śladu ubrań” – bo nie zawsze naturalne oznacza lepsze. Zastanowimy się czy „fast fashion” może być zrównoważone. Dowiemy się jak wpływać na pozytywne zmiany w przemyśle odzieżowym zarówno jako twórca i jak i konsument. 

„Moda. Jak projektować odpowiedzialnie?” to nowa odsłona wydarzeń o tematyce związanej z branżą modową, organizowanych przez PPNT Gdynia | Centrum Designu od 2014 roku. Celem spotkań jest informowanie czym jest odpowiedzialny design oraz jaką rolę pełnią projektanci we wdrażaniu etycznych postaw w przemyśle modowym. Podczas wykładów i dyskusji panelowych chcemy przekazać konkretne przykłady i metody jak pozytywnie wpływać na zmiany w przemyśle odzieżowym zarówno jako twórca, jak i konsument. Ponadto chcemy integrować lokalne środowisko projektowe oraz tworzyć możliwości networkingu i współpracy. 
 
Moderator:

Anna Pięta – aktywistka i ekspertka ds. zrównoważenia w modzie. Współautorka podcastu o zrównoważeniu, ekologii i ekonomii cyrkularnej Muda Talks. Była odpowiedzialna za strategię zrównoważenia i łańcuch dostaw marki NAGO. Wcześniej przez kilka lat organizowała targi autorskiej mody HUSH Warsaw, jako dyrektor artystyczna i współwłaścicielka marki. Prowadziła wszystkie kampanie promocyjne targów i zarządzała programem eksportu polskich marek za granicę – HUSH Warsaw International. Aktualnie pisze dla VOGUE.PL o świadomej konsumpcji i odpowiedzialnej modzie. Wierzy już tylko w działanie i to, że każdy z nas może być zmianą, którą chce zobaczyć w otaczającym świecie. 
 
dr Marta Karwacka – doktor nauk ekonomicznych, socjolog. Od kilkunastu lat zajmuje się problematyką zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). Jest właścicielką firmy SENSA zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania przez wartości, circular economy, współpracy międzysektorowej i zrównoważonej konsumpcji. Należy do: zespołu ekspertów zewnętrznych Forum Odpowiedzialnego Biznesu, jury konkursu Verba Veritatis, konkursu Sustainable Fashion Award oraz Panelu Pozytywnych Postaci oceniającego Start-upy Pozytywnego Wpływu. Współtworzy Koalicję na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego RECONOMY. Na blogu How to Wear Fair? zajmuje się tematyką odpowiedzialnej konsumpcji w branży odzieżowej. Jej zaangażowanie w promowanie zrównoważonego rozwoju w sektorze mody zostało wyróżnione przez Magazyn ELLE statuetką ELLE Style Awards 2018.  
 
Ewelina Antonowicz - koordynatorka polskiego oddziału Fashion Revolution, autorka tekstów o modzie m.in. dla Vogue Polska, Kraft, Natural Stories, projektantka mody zrównoważonej. Współtworzy konferencje edukacyjne, targi i kampanie społeczne w celu zwiększania świadomości w modzie, współpracuje z markami nad wdrażaniem odpowiedzialnych praktyk. Studentka Sustainable Development na Uniwersytecie Warszawskim. Na modę i świat patrzy holistycznie, wiedząc, że wszystko krąży, a natura ma ostatnie słowo.  
 
kiedy? 27.11.2019r. | godz. 18:00-20:00 
 
gdzie?  PPNT Gdynia al. Zwycięstwa 96/98, Gdynia | budynek III | sala C  
 
organizator: 
PPNT Gdynia | Centrum Designu 
 
partner:  Fashion Revolution Polska 

Wstęp wolny
Obowiązują zapisy na: 
http://bit.ly/2O3BNIj