Teatr na faktach – Hercia / Sopockie Konsekwencje Teatralne

niedziela, 10 Listopad 2019
godz. 19:00
Miejsce: Teatr Boto

>>> SPEKTAKL PREZENTOWANY W RAMACH Sopockie Konsekwencje Teatralne 2019 <<<

Opowieść o mężczyźnie, którego żona odeszła. O człowieku samotnym, pozbawionym woli życia. Każdego dnia spędza na cmentarzu, przy grobie ukochanej, każdą wolną chwilę…Kim jesteśmy w obliczu śmierci bliskich? Kim oni pozostają dla nas?

Hercia to uniwersalna opowieść o samotności, utracie kogoś bliskiego, budowaniu relacji i zaangażowaniu w pomoc słabszym. Dwójka bohaterów, dojrzały mężczyzna oraz nastolatka spotykają się przy grobie tytułowej Herci. Ich historie, oparte zostały na autentycznych wypowiedziach i żadne słowo nie zostało zmyślone.

Spektakl powstał w ramach Teatru na Faktach w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, pod opieką artystyczną Krzysztofa Kopki.

Miesięcznik Teatr
(http://www.teatr-pismo.pl/przeglad/2315/fakt_autentyczny/)
„Najmocniejsze wrażenie – pod względem pomysłowości dramaturgii, jakości scenicznego rzemiosła i emocjonalnego przebiegu – zostawił wreszcie najmniejszy, najbardziej intymny spektakl przeglądu. W „Herci” Ady Tabisz spotyka się na scenie dwoje bohaterów: podstarzały, opuszczony mężczyzna, codziennie odwiedzający cmentarz i pełna życia nastolatka, szukająca dla siebie miejsca, w którym mogłaby ulokować uczucia. Kiedy okaże się, że dziewczynka zaangażowała się w wolontaryjną pomoc w schronisku dla zwierząt, a mężczyzna odwiedza nie zmarłą żonę – ta odeszła z innym – ale ukochaną sukę pochowaną na cmentarzu dla zwierząt, owo proste odwrócenie znaczeń chwyta za gardło i na długo pozostawia refleksje dotyczące przywiązania i odpowiedzialności.”

"Hercia"
Autorka i reżyserka: Ada Tabisz
Obsada: Magdalena Gładysiewicz, Marian Czerski
Muzyka: Paulina Derska

***
Ze wględu na specyfikę sceny osoby spoźnione nie zostaną wpuszczone