Prestiż patronuje

TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna

Miejsce: CSW Łaźnia 2
piątek, 21 Lipiec 2023

Wernisaż: 21 lipca 2023, godzina 18.00

Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, Gdańsk Nowy Port

Wystawa: 21.07–3.12.2023

Wen-Ying Tsai, London Tsai, Ming Tsai

Serdecznie zapraszamy do Centrum Sztuki Wpółczesnej ŁAŹNIA na interdyscyplinarną wystawę o niezwykłej wartości artystycznej i naukowej: „TSAIBERNETYKA: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna". Wystawa będzie najważniejszym wydarzeniem przygotowywanym z okazji przypadającej w tym roku 25. rocznicy istnienia CSW ŁAŹNIA, a wernisaż wystawy połączymy z uroczystą galą jubileuszową.

„Tsaibernetyka” to fascynująca ekspozycja z cyklu Art+Science Meeting. Będzie ona obszerną prezentacją twórczości rodziny Tsaiów — ojca Wen-Yinga oraz jego dwóch synów, bliźniaków Londona i Minga, którzy w swojej praktyce artystycznej wykorzystują głównie kategorie, rozwiązania i pojęcia z dziedziny cybernetyki. Kuratorem tej unikalnej wystawy jest prof. Ryszard W. Kluszczyński.

Wen-Ying Tsai, rzeźbiarz i innowator, urodził się w 1928 roku w Chinach i w 1950 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Jego wkład w dziedzinę sztuki cybernetycznej był niezwykle istotny. Zanim stał się pionierem rzeźb cybernetycznych, w latach 60. XX w., eksperymentował z abstrakcyjnym malarstwem ekspresjonistycznym i budową konstrukcji optycznych. Dzięki swojemu wykształceniu inżynierskiemu Tsai tworzył rzeźby, w których wykorzystywał silniki elektryczne, konstrukcje ze stali, światło stroboskopowe, a także dźwięk. Jego sztuka łączyła sprzężenie zwrotne, kluczową koncepcję w cybernetyce, z innymi komponentami, takimi jak światło, energia, oscylacja, wibracja i partycypacja, tworząc wspólnie efekt sztuczno-organicznego życia.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną najważniejsze dzieła Wen-Yinga Tsaia, a także artystyczne i naukowe osiągnięcia jego synów — braci bliźniaków Londona i Minga. Młodsi Tsaiowie kontynuują twórczość swojego ojca, wpisują ją jednocześnie w swoje indywidualne praktyki artystyczne, jednak podstawowe idee cybernetyki, pozostają fundamentalnymi zasadami w pracy artystycznej rodziny Tsaiów.