Prestiż patronuje

3. spotkanie z cyklu OPA

Miejsce: Kolonia Artystów - Dolne Miasto
sobota, 15 Lipiec 2023

Osoby zaproszone: ANIA WITKOWSKA | RAFAŁ DĘTKOŚ

Obowiązuje płatna rejestracja: https://app.evenea.pl/event/opa032023/ W pobranym bilecie znajduje się informacja o wejściu do pracowni. Wejście od godziny 19:30.
Liczba miejsc ograniczona.

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1325138078409542

Ania Witkowska

Artystka wizualna, graficzka, okazjonalna kuratorka, profesora Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Wzornictwa / Komunikacja Wizualna i UX, absolwentka gdańskiej ASP.

Tworzy samodzielnie lub w duecie artystycznym z Adamem Witkowskim. Współtworzy dwa kolektywy – Plenum Osób Opiekujących Się wraz z innymi matkami i osobami opiekuńczymi oraz Szare Wrony wraz z Alicją Karską, markę zajmującą się upcyklingiem odzieży, w duchu ekonomii cyrkularnej.

Jej projekty często mają syntetyczny, graficzny charakter, wprowadza do nich elementy tekstu. Posługuje się wideo, fotografią, instalacją lub obiektem. Prace Ani cechuje przewrotność. Sampling rzeczywistości zawiera dużą dawkę pesymizmu. Niedosłowne strach czy śmierć to częste motywy jej twórczości, lecz wszechogarniające poczucie pustki nie przygnębia. Staje się czymś ulotnym i niezobowiązującym. Artystka stosuje w swych realizacjach proste symbole społeczne, przytacza rytuały lub umowne formy komunikacji, by swobodnie weryfikować rzeczywistość, w której można się zatopić lub zwyczajnie z niej odejść.

Intensywnie pracuje na polu projektowym, kooperując głównie z artystami wizualnymi, dźwiękowymi czy instytucjami kultury. Autorka logotypu, identyfikacji wizualnej oraz serii wydawniczej NOMUS / MNG Gdańsk.

Wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i 15 indywidualnych.

https://secondaryarchive.org/artists/ania-witkowska/

ania_witkowska_art https://plenumofcare.tumblr.com https://www.instagram.com/plenum_meminarium https://www.instagram.com/szare_wrony/

Rafał Dętkoś

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku wydziału Wzornictwa Przemysłowego. Działalność artystyczna na wielu płaszczyznach artystycznych. Jako muzyk i kompozytor oraz producent muzyczny jest współautorem wielu realizacji teatralnych. Pod koniec lat 90’ związany z wytwórnią Nefryt Records. Eksperymentator i konstruktor instrumentów. Współtwórca kolaboracji artystycznych, takich jak: ABSTRACTKULTUR, MHO, Gluten Orkiestra, IETF oraz inne. Realizuje różnorodne stylistycznie formy muzyczne i dźwiękowe poruszając się głównie w sferze struktur ambientowych.

https://abstractstructure.bandcamp.com/


W ramach OPA odbędą się spotkania, których głównym celem jest możliwość zaprezentowania się w komfortowych i przyjaznych warunkach.

Miejscem spotkań jest lokal przy ulicy Dolnej 4, gdzie od 2012 roku działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto.

_____________________

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców i środowiska artystów, którzy mają swoje pracownie w dzielnicy Dolne Miasto.
Otwarte Pracownie Artystyczne to przestrzeń powołana w celach działań interdyscyplinarnych, wykreowana przez członków fundacji oraz zaproszonych artystów oraz Partnerów projektu, które może stać się w niedalekiej przyszłości istotnym miejscem kulturotwórczym na terenie Gdańska. Istnieje wielka potrzeba nowego miejsca kulturalnego i edukacyjnego w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto. Współcześnie wzrasta rola sztuki w działaniach opartych na współpracy z lokalnymi społecznościami. Artyści występują często jako mediatorzy, udostępniając narzędzia sztuki szerokim grupom społecznym. Niekonwencjonalne metody stosowane przez artystów dają nowe możliwości rozwiązywania konfliktów oraz budowania lokalnej tożsamości. Tego typu praktyka niestety często ma charakter niezwykle powierzchowny i oparty na bardzo pobieżnym poznaniu lokalnych uwarunkowań. Z tego względu organizatorzy czują potrzebę większego zaangażowania, które nie będzie oparte wyłącznie na większej ilości czasu poświęconej na badania, ale dokonaniu prawdziwej zmiany jakościowej, która doprowadzi do sytuacji, w której artysta nie będzie już postrzegany jako obcy, lecz integralny członek lokalnej społeczności.

Projekt polega na organizacji otwartych spotkań w przestrzeniach pracowni artystek i artystów. Jednocześnie jest to otwarte zaproszenie dla wszystkich tworzących do zgłaszania sowich projektów wystawienniczych i muzycznych.
Każde spotkanie to wernisaż, spektakl, koncert, performance, prezentacja, odczyt, recytacja, happening oraz każda inna forma twórczej działaności).

Na projekt składają się cykliczne spotkania w pracowniach artystycznych, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wieku, wykształcenia, pochodzenia.

Dodatkowo do każdego spotkania może dołączyć każdy, kto zgłosi swój projekt.