Jak radzić sobie ze stresem i napięciem w życiu codziennym?

Katarzyna Lepianka - Głuszkiewicz
wtorek, Marzec 5, 2024 - 11:09

Jak radzić sobie ze stresem i napięciem w codziennym życiu? Czy są sprawdzone metody walki ze stresem? Czy można całkowicie wyeliminować stres ze swojego życia i nie odczuwać napięcia związanego z listą zajęć? Jak stres wpływa na nasze funkcjonowanie i dlaczego warto go zniwelować? Na te pytania staramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Co powoduje stres i napięcie?

Jesteś przed ważnym egzaminem, właśnie straciłeś ważne zlecenie, twoja mama zachorowała, a dziecko przechodzi kolejny bunt. Do tego zepsuł ci się samochód, zapomniałeś o zrobieniu badań na czas, a skrzynka mailowa pęka w szwach. Czujesz, że masz nadmiar obowiązków i zaczynasz się stresować. Wszystkie te sytuacje wywoływane są przez stresory, czyli bodźce powodujące reakcję stresową. Często wystarczy jedynie wyobrażenie sobie takiej sytuacji. 

Stres może mieć pozytywne skutki: pobudzać nas do działania, zwiększać koncentrację i mobilizować do podejmowania wysiłku. Jednak w dużych ilościach, stres może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Może prowadzić do objawów takich jak: zaburzenia snu, brak apetytu, chroniczny ból głowy, napady paniki, brak energii czy trudności z koncentracją. Przewlekły stres może również prowadzić do poważnych chorób. 

Jak pozbyć się napięcia w ciele?

Zwalczanie stresu może odbyć się poprzez niwelowanie napięcia w ciele. Nie usuwa to stresorów, ale pozwala organizmowi odprężyć się i rozluźnić po okresie wzmożonego działania układu nerwowego. Skuteczne sposoby, żeby to osiągnąć to: joga, medytacja, trening Jacobsona (progresywna relaksacja mięśni), trening autogenny Schultza, masaż karku i szyi oraz techniki oddechowe. 

Poza tym trzeba zadbać o higienę snu. Dobry sen to podstawa regeneracji mózgu. Odpowiednia długość i jakość snu pozwala zmniejszyć poziom stresu, natomiast płytki lub zbyt krótki sen nasila reakcje stresowe. Minimalna długość snu potrzebna do utrzymania umysłu w dobrej kondycji to 8 godzin. Niektórzy mówią, że warto mieścić się między 7-9 godzinami snu. Dwie godziny przed położeniem się unikaj urządzeń emitujących niebieskie światło. 

Aktywność fizyczna metodą na stres

Jednym z najprostszych i najlepszych sposobów na redukcję stresu jest aktywność fizyczna. Jest ona nie tylko jednym z elementów potrzebnych do zachowania zdrowia fizycznego, ale pomaga zachować równowagę psychiczną. Codzienny ruch, nawet w formie spacerów, pomaga radzić sobie ze stresem i obniża poziom kortyzolu. Ćwiczenia zmniejszają też poziom napięcia mięśniowego, dotleniają mózg i poprawiają nastrój. Wyrzut endorfin zapewnia lepszą tolerancję na obciążenia stresowe.

Zdrowa dieta i unikanie używek

Zdrowe odżywianie może mieć pozytywny wpływ na twoje samopoczucie i zdrowie, a tym samym pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Niektóre produkty żywnościowe mogą mieć działanie uspokajające i pomagać w redukcji stresu. Owoce i warzywa – zawierają witaminy i składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na nasz. Produkty pełnoziarniste zawierają witaminę B, która może pomóc w zmniejszeniu stresu. Orzechy i nasiona dostarczają magnez, który może pomóc w redukcji napięcia. 

Nie wszystkie sposoby na stres są skuteczne i dobre, nawet jeśli mamy wrażenie, że chwilowo nam pomagają. Picie alkoholu lub palenie papierosów nie obniża poziomu napięcia nerwowego, a wręcz przeciwnie – nasila reakcję stresową. Nikotyna zawarta w papierosach pobudza, zamiast uspokajać. Oprócz tego wywołuje zespół abstynencyjny, który podwyższa poziom stresu. Poczucie niepokoju mogą wywołać także używki z dużą ilością kofeiny, np. kawa lub napój energetyczny.

Zamiast tego wybierz picie ziołowych naparów. Najskuteczniejsza jest bogata w olejki eteryczne melisa, znana z właściwości uspokajających. Nie tylko redukuje napięcie i uczucie lęku, ale też ułatwia zasypianie. 

Work-life balance 

Równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym, jest ważnym elementem zdrowego stylu życia i może pomóc w radzeniu sobie ze stresem. Jeśli wygospodarujesz odpowiednią ilość czasu na odpoczynek, regenerację, przyjemności, łatwiej będzie ci znosić sytuacje stresowe.  Jeśli zależy ci na równowadze w życiu, pamiętaj o kilku rzeczach. Przede wszystkim określ swoje priorytety. Zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i skup się na tym. Ustal granice: nie zawsze musisz być dostępny dla pracy. Ustal godzinę końca i po niej nie odbieraj telefonów i nie sprawdzaj maili. Staraj się równoważyć pracę z innymi aktywnościami, takimi jak rodzina, przyjaciele, hobby i relaks. 

Pomocna w sytuacjach stresowych jest także akceptacja: uświadomienie sobie, że coś się dzieje złego, gdzie leży tego przyczyna i kiedy ewentualnie to się skończy. Dostosowanie do stresującej sytuacji to jeden ze sposobów radzenia sobie ze stresem, który polega na akceptacji tego, co się dzieje i  zaadaptować się do panujących warunków. Oznacza to, że zamiast walczyć z sytuacją lub uciekać od niej, starasz się zaakceptować ją taką, jaka jest i szukać sposobów, aby sobie z nią radzić.

Czasem terapeutyczną rolę odgrywa zwykła rozmowa, która pozwoli bliskim zyskać poczucie stabilności. Jeśli więc słyszysz „nie radzę sobie ze stresem”, nie bagatelizuj takiej informacji. Stosując odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem, np. oddechowe, zmniejszysz napięcie w ciele i odzyskasz poczucie kontroli nad własnym życiem. Już kilka sesji relaksacyjnych wystarczy, by wyraźnie obniżyć poziom stresu. Pamiętaj jednak, że w trudniejszych przypadkach warto skontaktować się ze specjalistą – psychologiem, psychoterapeutą lub psychiatrą – który pomoże ci znaleźć najlepsze rozwiązanie.